• BIST 93.353
  • Altın 195,936
  • Dolar 4,7566
  • Euro 5,4938
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 27 °C

Mahkeme Kararlarını Milli Eğitim Önünde Ateşe Verdiler

Mahkeme Kararlarını Milli Eğitim Önünde Ateşe Verdiler
Bursa İl Milliği Eğitim Müdürlüğü'nün mahkeme kararlarını uygulamadığını ileri süren Türk Eğitim-Sen Bursa 2 No'lu Şubesi, bu kararları ateşe...

Bursa İl Milliği Eğitim Müdürlüğü'nün mahkeme kararlarını uygulamadığını ileri süren Türk Eğitim-Sen Bursa 2 No'lu Şubesi, bu kararları ateşe verdi.

Bursa'da 2014 yılından bu yana binin üzerinde okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısının görevden alındığını belirten Türk Eğitim-Sen Bursa 2 No'lu Şubesi Bursa İl Milliği Eğitim Müdürlüğü önünde ilginç bir eyleme imza attı. Yıllarca biriktirdikleri kariyerleri, emekleri ve müktesep haklarının ellerinden alındığını ifade eden Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, mahkeme kararlarını ateşe verdi. 3. dünya ülkelerinde dahi mahkeme kararları uygulanırken Bursa'da mahkeme kararlarının uygulanmadığını belirten Türkoğlu, "Bursa'da sendikamız üyesi olan ve görevden alınan okul müdürlerinden 100'ün üzerinde okul müdürü Bursa idare mahkemelerine dava açmış ve tamamı kazanmıştır. Ancak gelin görün ki Milli Eğitim ve Bursa Valiliği dava kazanan okul müdürlerini göreve başlattığı gün yeniden görevden almıştır. Bunun üzerine yılmadan mücadeleyi tercih eden okul müdürleri ikinci davayı açmış, dava süreci devam etmekte olup 18 tanesi ise 2. kez dava kazanmıştır. Hukuk tanımamakta ısrar eden idare, bu sefer de 2. kez okul müdürlerini görevden almıştır. Şu anda da milli eğitimde göstermelik mülakata tabi tutmaktadır" diye konuştu.

Mahkemenin ve hukukun milli eğitim nezdinde bir karşılığı olmadığını iddia eden Türkoğlu, "12 Eylül, 28 Şubat gibi darbe dönemlerinde yaşanmayan kıyım ve tasfiye milli eğitimde gerçekleşmiştir. Son 1,5 yılda hakları gasp edilerek boşaltılan kadrolara 422 okul müdürü atandı. Bunun 400'e yakını malum yandaş sendika mensubudur. Müdür teklifi ile görevlendirilen bin 187 müdür yardımcısının ise binden fazlası yine malum yandaş sendika mensubudur" dedi.

Bursa'nın en büyük mülki amiri Vali Münir Karaloğlu olduğunu belirten Türkoğlu, "Bursa'da mahkeme kararları uygulanmıyor. Kamuda hukuksuzluk almış başını gitmiş. Kamu çalışanlarının en temel hakları bile yandaş olup olmamaya göre veriliyor ya da verilmiyor. Hal böyle iken, bu sessizliğinizin sebebi bütün Bursa'nın değil yalnızca bir kesimin valisi olmanız mı? Biz hak aramaya yılmadan, bıkmadan devam edeceğiz. Hukuku çiğneyenlerden ise bu dünyada da öteki dünyada da hesap soracağız" şeklinde konuştu.

Mahkeme Kararlarını Milli Eğitim Önünde Ateşe Verdiler

Mahkeme Kararlarını Milli Eğitim Önünde Ateşe Verdiler

Mahkeme Kararlarını Milli Eğitim Önünde Ateşe Verdiler

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim