• BIST 112.122
  • Altın 174,675
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 16 °C

Maden İşletmelerinde İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Sempozyumu Başladı

Maden İşletmelerinde İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Sempozyumu Başladı
Maden Mühendisleri Odası Adana Şubesi ile Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Maden Mühendisliği Bölümü tarafından ortaklaşa düzenlenen "Maden İşletmelerinde...

Maden Mühendisleri Odası Adana Şubesi ile Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Maden Mühendisliği Bölümü tarafından ortaklaşa düzenlenen "Maden İşletmelerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Sempozyumu" başladı.

ÇÜ Mithat Özsan Amfisi'nde düzenlenen ve 2 gün sürecek olan sempozyumun açılış törenine CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana Vali Yardımcısı Azmi Yeşil, Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ayhan Yüksel, ÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu, Maden Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Sabahatdin Sakatoğlu, ÇÜ Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mahmut Kılıç, Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Semih Karademir ve çok sayıda bilim insanı katıldı.

Sempozyum, Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden 301 madenciye atfedildi. Törenin açılış konuşmasını yapan Sabahatdin Sakatoğlu, "Maden İşletmelerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Sempozyumu'nun 5. kez düzenlendiğini söyledi. Sakatoğlu, "Ülkemizde iş kazaları maddi ve manevi kayıplara neden olmakta ve her yıl yüzlerce çalışan iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucunda yaşamını yitirmektedir. Toplumumuzda işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda yeterli duyarlılık henüz oluşturulamamıştır. Bu bağlamda yapılacak çalışmalarda, sağlık ve güvenlik konularına yeterince önem verilmeli ve sosyal tarafların aktif katılımı ile gerekli bilincin yayılması için yoğun çaba gösterilmelidir" dedi.

YÜKSEL: "SON İKİ YIL ACILARLA DOLU BİR DÖNEM"

Daha sonra söz alan Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ayhan Yüksel, son iki yılın yaşanan maden faciaları ve iş kazaları nedeniyle acılarla dolu bir dönem olarak anılacağını söyledi. Yüksel şöyle konuştu:

"Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) resmi istatistiklerine göre, 2001 ile 2012 yılları arasında iş yerlerinde 13 bin 162 ölüm olayı gerçekleşmiştir. Bu, günde ortalama iş kazası nedenli üç ölüme karşılık gelmektedir. SGK'dan alınan en güncel verilere göre, bu süre zarfında en yüksek ölüm oranı inşaat ve ulaştırma sektörlerinde gerçekleşmiştir. Bununla birlikte, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan bir araştırma raporuna göre, kazalarla karşılaşan işçi sayısının payının en yüksek olduğu sektör hem 2007'de hem de 2012'de madencilik olmuştur. Madencilik yalnızca ölüm olaylarının sayısı bakımından Türkiye'deki en ölümcül iş kolu olmasa da, uluslararası güvenlik performansı en düşük olan sektördür. Ayrıca, kömür madenlerinde güvenlik konusu, kaza başına çok fazla sayıda ölüm olayı meydana geldiği için de dikkat çekmektedir."

KILIÇ: "İŞ GÜVENLİĞİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR"

ÇÜ Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mahmut Kılıç ise Türkiye'nin iş kazalarında Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre Dünya'da 3'üncü, Avrupa'da ise 1'inci sırada yer aldığını söyledi. Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkemizde madencilik sektöründe yaşanan ölümlü iş kazalarında büyük üzüntüler yaşandı. Özellikle 13 Mayıs 2014'te Soma'da yaşanan ve 301 şehit verdiğimiz facia, hem madencilik sektörünün ve hem de ülkemizin en büyük iş kazası olarak tarihe geçmiştir. Ülkemizde 2016 yılı Temmuz ayında, "İş Sağlığı ve Güvenliği" uygulamaları devletin tüm kamu kurum ve kuruluşları ile ülkemizin bütününde uygulanmaya başlayacaktır. İş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesinde; Devlet, işveren ve çalışanlara büyük görevler düşmektedir."

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer ise yaptığı konuşmasında iş kazalarının önlenmesinde odalar kadar sendikalara da büyük görev düştüğünü söyledi.

Sempozyum 22 Aralık Salı günü ÇÜ Mithat Özsan Amfisi'nde çok sayıda bilim insanının katılacağı oturumlarla devam edecek.

Maden İşletmelerinde İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Sempozyumu Başladı

Maden İşletmelerinde İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Sempozyumu Başladı

Maden İşletmelerinde İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Sempozyumu Başladı

Maden İşletmelerinde İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Sempozyumu Başladı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim