• BIST 118.069
  • Altın 167,492
  • Dolar 3,9168
  • Euro 4,8244
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 22 °C

Lice'de kaçırılan iki asker kurtarıldı

Lice'de kaçırılan iki asker kurtarıldı
Diyarbakır Lice'de terör örgütü tarafından kaçırılan 2 uzman çavuş Lice Kaymakamlığına teslim edildi.

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, "Barışla ters orantılı gelişmelere gösterdiği itiraza büyük saygı duyduğumuzu onlara anlatarak onlarla paylaşarak işe başladık. Sonunda bu iki asker kardeşimizi sağlıkları gayet yerinde olarak bizlere teslim edildi" dedi.

Lice ilçesinde 26 Nisan'da Abalı Jandarma Karakolundaki inşaatı protesto eden grubun izinsiz gösterisi sırasında silahlı kişilerce kaçırılan 2 uzman çavuşu Lice Kaymakamlığına teslim ettikten sonra Kaymakamlık çıkışında gazetecilere açıklama yapan Önder, Abdullah Öcalan'ın görüşme heyeti ve BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün koordinasyonuyla bölgede yaşanan gelişmeler üzerine inisiyatif almaya karar verdiklerini belirtti.

Başlatılan bir çözüm sürecinin olduğunu ve sürecin salt askeri bir sorun olmadığını ifade eden Önder, sorunun siyasi olduğunu, çözüm hamlelerinin de siyaseten geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Demokratik siyasetin önünün açılmaması durumunda barışın tabana inme olasılığının zayıf olduğunu söyleyen Sırrı Süreyya Önder, barışın hedeflendiği ülkenin, toprakların, kalekollara değil, sevgiyle barışa açılmış kollara ihtiyacının olduğunu ifade etti.

Lice'nin bu coğrafyada acılı bir tarihin sahibi olduğunu kaydeden Önder, şunları söyledi:

"Çağrışım hafızasında yer alan bütün acılı olaylar karakolllarla özdeşleşmiştir. Bu halka barış hamlesi olarak 1975'te yaşadığı büyük deprem felaketinden beri daha barınma sorununu çözmediğiniz bir halka trilyonlarca, tonlarca brüt beton döküp kalekollar yapmaya başladığınızda bu halkın bundan bir barış mesajı alması imkan dahilinde değildir. Biz başta gençlerimiz olmak üzere yurttaşlarımızın hiçbirinin bırakın canını kaybetmesini, saçının teline zarar gelmesini istemiyoruz."

"Barışla ters orantılı gelişmelere gösterdiği itiraza büyük saygı duyduğumuzu onlara anlatarak onlarla paylaşarak işe başladık. Sonunda bu iki asker kardeşimizi sağlıkları gayet yerinde olarak bizlere teslim edildi" diyen Önder, kalekolların bu topraklarda yapılmaması sorumluluğunu üstlenerek bu konuda bundan sonraki mücadeleyi ve bundan sonraki tepkiyi ülkenin bütün kurumlarında, siyasetçiler olarak devralacakları sözünü verdiklerini aktardı.

-"Yakında düğünleri olacak"-

Sürecin mutlu bir şekilde sonlanması için çaba sarf edeceklerini dile getiren Önder, "Bu iki asker arkadaşımızın yakında düğünleri olacak. Onlara ömür boyu mutluluklar diliyoruz. İstiyoruz ki bütün anneler, gerilla da asker annesi de çocuklarından emin olsunlar. HES'lerle kalekollar yerine o büyük kucaklaşmamızı bir an önce gerçekleştirecek ve siyaset kurumlarının tümünün daha aktif rol ve sorumluluk alarak bu süreci bir an önce o mutlu sonla götürmek istiyoruz" dedi.

Gazetecilerin "Askerleri silahlı gruplardan mı yoksa silahlı kişilerden mi teslim aldınız" sorusu üzerine Önder, bunların bu aşamaya gelmiş bir mesele için bir faydasının olmadığını, gereken yerlere gereken şeyleri aktardıklarını söyledi.

Önemli olanın askerlerin sağ salim getirilmesi olduğunu söyleyen Önder, "İnşallah bu büyük kucaklaşmanın önündeki tüm engelleri kaldıracağız ve barış kazanacak" dedi.

"Çadır eyleminin bitirilecek mi" sorusuna da Önder, kimsenin eylemini bitirip bitirmemenin kendi ellerinde olmadığını, o sorumluluğu gösteren halkla tekrar konuşup gelişmeleri aktaracaklarını belirterek inisiyatifi ve sorumluluğu devralmak istediklerini halka bildireceklerini, sonrasına onların karar vereceğini kaydetti.

Önder, 3 sivil vatandaşın da kaçırıldığı iddiasının sorulması üzerine, "Siviller bizim bilgimiz dahilinde değil. Görüştüğümüz insanların içinde de açıkçası yoklardı. Umuyoruz ve diliyoruz ki onlar da en kısa sürede özgürlüklerine kavuşurlar" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim