• BIST 94.437
  • Altın 194,223
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 25 °C

Kuru Meyvede İhracat Artışını Sürdürüyor

Kuru Meyvede İhracat Artışını Sürdürüyor
Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (GAİB), Abdulkadir Çıkmaz Başkanlığında GAİB hizmet binasında toplandı.

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (GAİB), Abdulkadir Çıkmaz Başkanlığında GAİB hizmet binasında toplandı. İhracat rakamlarının değerlendirildiği toplantıda sektörle ilgili çeşitli sorunlar ve 2016 yılı içerisinde gerçekleştirilecek çalışmalarla ilgili de karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

GAİB Başkanı Başkan Abdulkadir Çıkmaz, 1 Ocak 22 Mart tarihleri arasında kuru meyve ihracatında bir önceki yıla oranla yüzde 34,5'lik bir artış gerçekleştirilerek, 54 milyon 900 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini belirterek, bu artışın önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini belirtti. Kuru Meyve sektöründeki ihracat artışının sevindirici olduğuna da dikkat çeken Başkan Abdulkadir Çıkmaz, Şubat ayı içerisinde 56 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini ve ülke bazında en fazla ihracatın ABD, İtalya, Almanya, Irak, Fransa, İran, İsrail ve Rusya Federasyonuna gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi. Başkan Çıkmaz bu dönemde en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürünler arasında ise antep fıstığı, çam fıstığı, kuru kaysı, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, kaysı ve zerdali çekirdeği, çeşitli mamul ürünler olduğunu sözlerine ekledi. Kuru meyve ihracatında yeni Pazar arayışlarının da devam ettiğini ifade eden Başkan Çıkmaz uluslararası fuarlarda gerçekleştirilen tanıtım çalışmalarının sektördeki ihracatın arttırılmasında önemli rol oynadığının da altını çizdi.

GAZİANTEP'İN İHRACATI 1 MİLYAR 360 MİLYON DOLAR

GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz Gaziantep ihracatına bakıldığında 1,4 oranında artış kaydedildiğini belirtti. Çıkmaz, genel ihracatın 1 Ocak/22 Mart 2016 tarihleri arasında 1 milyar 360 milyon 215 bin dolar olarak gerçekleştirildiğini ifade etti. Çıkmaz, aynı süreçte Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerinin bölgeden 1 milyar 758 milyon 873 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi.

Kuru Meyvede İhracat Artışını Sürdürüyor

Kuru Meyvede İhracat Artışını Sürdürüyor

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim