• BIST 110.932
  • Altın 174,232
  • Dolar 4,0890
  • Euro 4,9907
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 19 °C

Kurtulmuş: Balkan halklarının ortak bir hedefi, ortak bir geleceği olmalı

Kurtulmuş: Balkan halklarının ortak bir hedefi, ortak bir geleceği olmalı
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Balkan halklarının ortak bir hedefi, ortak bir geleceği olmalı. Balkan halklarının geleceği birbirleriyle çatışmaktan değil, çok alanda karşılıklı, ikili ya da çok taraflı iş birliğinden geçiyor." dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 19. Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarı'nın açılışı için gittiği Bosna Hersek'te canlı yayına katıldı. 

Tarihi Mostar Köprüsü önünde fuara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kurtulmuş, "Bakanlar Kurulu'nu bitirir bitirmez Şanlıurfa'dan Mostar'a geldik. Burası çok önemli bir yer, burası Osmanlı Tarihi boyunca da son derece önemli olmuş olan bir yer. Maalesef savaş sırasında önemli yıkıntılar yaşadı." diye konuştu.

Mostar Köprüsü'nü "halkları birbirine bağlayan bir köprü" olarak nitelendiren Kurtulmuş, "Binalar ya da yapılar vardır insanları birbirinden ayırır ama öyle yapılar vardır ki o yapılar da insanları, farklı kültürleri birbirine bağlar." dedi.

Kurtulmuş, Berlin Duvarı'nın soğuk savaş döneminde aynı halkı birbirinden ayırdığı anımsatarak, "Mostar Köprüsü de tarih boyunca Osmanlılar döneminde yapıldığından iç savaşta yıkılana kadar geçen süre içerisinde Hırvatları, Boşnakları, Sırpları, farklı etnik kimlikleri birbirine bağlayan sembolik bir köprüydü. O köprü yıkıldı maalesef. Daha sonraki dönemde Türkiye'nin büyük katkılarıyla o köprü yeniden yapıldı." ifadelerini kullandı.

Yoğun program kapsamında Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konsey Başkanı Bakir İzzetbegoviç başta olmak üzere çeşitli temaslarda bulunduğunu belirten Kurtulmuş, karşılıklı olarak Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerin nasıl daha ileriye götürülebileceği konusunda çok yararlı bir görüşme yaptıklarını anlattı.

"Bosna Hersek Cumhuriyeti ve Bosna halkının bütün gücümüzle yanındayız"

Kurtulmuş, bu yıl Türkiye'nin, 19. Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarı'nın "ortak ülkesi" olduğuna işaret ederek, "Son derece güzel, iyi organize edilmiş bir ekonomi fuarının açılışını yaptık. Herhalde önümüzdeki birkaç gün bu fuar devam edecek. Türkiye'den hem bakanlıklarımız hem de özel sektörden insanlar fuara katılıyorlar. Bu, Türkiye için önemli. Biz her alanda, kurulduğu günden itibaren Bosna Hersek Cumhuriyeti ve Bosna halkının bütün gücümüzle yanındayız." değerlendirmelerinde bulundu. 

"Balkan halklarının ortak bir hedefi, ortak bir geleceği olmalı"
Türkiye dışında 24 ülkenin katıldığı fuarın ekonomik boyutunu değerlendiren Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Aslında Balkan halkları çok ağır acılar yaşadılar, Yugoslavya'nın dağılması süreciyle birlikte yüz binlerce insanın iç çatışmalarda öldüğü bir süreç geçti, halklar arasında çok ciddi kırılmalar hatta düşmanlıklar oluştu. Dolayısıyla, Balkan halklarının bu acı tecrübeden sonra Hırvatlar, Boşnaklar, Sırplar, Romenler, Arnavutlar... Bu geniş coğrafyada Osmanlı'nın, aşağı yukarı 6 asır boyunca 'Pax Ottomana' dediğimiz Osmanlı barış düzeninde, herkesi kendi dininde, dilinde, örfünde özgür bir şekilde yaşattığı insanların tekrar bu kadar ağır tecrübelerden sonra edineceği, çıkaracağı ders herhalde şu olmalıdır, Balkan halklarının ortak bir hedefi ortak bir geleceği olmalı. Balkan halklarının geleceği birbirleriyle çatışmaktan değil birbirleriyle uyum içerisinde ticarette, sanayide, eğitimde, kültürde, alt yapıda, turizme, sanatta, tarımda, çok alanda karşılıklı, ikili ya da çok taraflı iş birliğinden geçiyor. Hatta diğer liderlere de ifade ettim, belki bu anlamda çok resmi olarak olmasa bile bir ortak pazar mahiyetinde bir ekonomik birlikteliğin Balkan ülkeleri arasında çok anlamlı olacağı ve her bir ülkeye de çok önemli katkılar sunacağını düşünüyoruz. Biz Türkiye olarak Balkan halklarının birlik, dostluk içerisinde hareket etmesinin, ekonomik ve siyasi çıkarları bakımından en doğru yol olduğu kanaatindeyiz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim