• BIST 107.401
  • Altın 174,263
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 26 °C

Kulisleri hareketlendiren gelişme

Kulisleri hareketlendiren gelişme
Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesinin kesinleşmesinden sonra yayımlanmayan Resmi Gazete’nin mükerrer sayısı ilk kez yayımlandı.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), Recep Tayyip Erdoğan'ın 12. Cumhurbaşkanı seçildiğine ilişkin 15 Ağustos'ta kesinlik kazanan kararının Resmi gazete'nin mükerrer sayısında bir hafta sonra bile yayımlanmaması, iktidar ile muhalefet arasında şekli hukuki boyutu açısından Türk siyaset tarihine not düşülecek bir taktik mücadeleyi yansıtan özellik  kazandı. Resmi Gazete’nin 14 Ağustos’tan sonra ilk mükerrer sayısı bu akşam yayımlandı. Ancak YSK’nın kesin sonucundan bir hafta sonra yayımlanan mükerrer Resmi Gazete’de, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçildiğine ilişkin kararın yayımlanmaması dikkat çekti.

Erdoğan, 10 Ağustos’ta yapılan seçimde, Türkiye’nin sandıkta seçilen ilk Cumhurbaşkanı oldu. Ancak bu seçim sonucu 15 Ağustos’ta kesinlik kazandı.

YSK KARARI BAŞBAKANLIĞA 15 AĞUSTOS’TA GÖNDERİLDİ

YSK, 10 Ağustos'ta yapılan seçimde Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle ilgili kesin sonucu 15 Ağustos cuma günü açıkladı. YSK Başkanı Sadi Güven, kararı cuma günü akşam saatlerine doğru Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanması için Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü'ne gönderdi. YSK Başkanı Güven, aynı gün akşam saatlerinde 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın mazbatasını TBMM Başkanı Cemil çiçek'e de takdim etti. Ancak Erdoğan'ın 12. Cumhurbaşkanı seçildiğine ilişkin YSK kararı 15 Ağustos  cuma günü Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanmadı.

CHP, kararın yayımlanmaması nedeniyle Başbakanlık hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. İktidarın, kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasını Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığını devralacağı 28 Ağustos'a kadar bekletip bekletmeyeceği merak konusu olmuştu.

MÜKERRER BİR HAFTA SONRA YAYIMLANDI

15 Ağustos tarihinden bugüne kadar Resmi Gazete’de YSK’nın kararı yayımlanmadı. Resmi Gazete’nin mükerrer sayısı ise en son 14 Ağustos günü yayımlanmıştı. Bu tarihten sonra Resmi Gazete’nin mükerrer sayısı bu akşam (22 Ağustos 2014) yayımlandı. Mükerrer sayı, Ankara kulislerinde merak uyandırdı. Ancak bir hafta sonra Cuma günü yayımlanan bu mükerrer sayıda da YSK kararı yer almadı. Bu tablo, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi çerçevesinde Başbakanlık ve Ak Parti Genel Başkanlığı’nın düştüğü konusunda iktidarın muhalefetin iddialarına karşı geliştirdiği taktik konusunda fikir verici özellik kazandı. 28 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı görevini devralacak Erdoğan’ın, 27 Ağustos’ta yapılacak Ak Parti Büyük Kongresi’ne katılımı çerçevesinde bu durum siyasi açıdan büyük önem taşıyor.

Resmi Gazete’nin YSK kararına yer verilmeyen 22 Ağustos tarihli mükerrer sayısı şöyle:

İŞTE RESMİ GAZETE’NİN MÜKERRER SAYISI:
YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ
BAKANLIĞA VEKÂLET ETME İŞLEMİ

—  sağlık Bakanlığına, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in Vekâlet Etmesine Dair Tezkere

YÖNETMELİKLER

—  Ardahan Üniversitesi Önlisans-Lisans eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
—  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yaşlanma ve Bellek Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği

 

KAYNAK:Milliyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim