• BIST 111.032
  • Altın 174,588
  • Dolar 4,0640
  • Euro 4,9847
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 20 °C

Kreş Öğretmenlerine Göz Sağlığı Eğitimi

Kreş Öğretmenlerine Göz Sağlığı Eğitimi
Çankaya, Kocatepe, Bahçelievler, Başkent ve Emek Rotary Kulüpleri ile Çankaya Belediyesi işbirliğinde Çankaya Belediyesi Gündüz Bakımevi öğretmenlerine...

Çankaya, Kocatepe, Bahçelievler, Başkent ve Emek Rotary Kulüpleri ile Çankaya Belediyesi işbirliğinde Çankaya Belediyesi Gündüz Bakımevi öğretmenlerine çocukların göz sorunlarının erken tespiti konusunda "Çocuk Göz Sağlığı" eğitimi verildi.

Okul öncesi eğitimde Türkiye'de en büyük kapasiteye sahip olan Çankaya Belediyesi, çocukların akademik eğitimlerinin yanı sıra eğitimlerine etki edebilecek sağlık problemlerini de önemsiyor. Çankaya Belediyesi, Çankaya'da bulunan Rotary Kulüpleri ile işbirliği yaparak, gündüz bakımevi öğretmenlerinin çocukların göz kusurlarının tespiti konusunda eğitim almalarını sağladı. Çocukların özellikle okula başladıkları dönemlerde daha çok ortaya çıkan görme sorunlarına ilişkin öğretmenlere eğitim veren Liv Hospital Ankara Göz Doktoru Bekir Sıtkı Aslan, çocukların davranış biçimlerini gözleyen öğretmenlerin doktorların erken tanı koymasında önemli bir etken olduğunu söyledi. Belediyenin gündüz bakımevlerinde görev yapan 110 öğretmenin katıldığı "Çocuk Göz Sağlığı" eğitiminde öğretmenler, temel göz kusurlarını tespit etmeyi de uygulamalı olarak öğrendiler.

Çocukların görme becerilerinin geliştirilmesinde okul öncesi öğretmenlerine çok iş düştüğünü belirten Op. Dr. Bekir Sıtkı Aslan, "Çocukların karşılıklı top atıp tutmalarını teşvik etmeli, yüksek sesle okuyarak okunan materyali çocuğun takip etmesini sağlamalı, çocukları tebeşir ve boyalarla tahtada uğraştırmalı, el-göz koordinasyonu için puzzle ve benzeri oyunlar oynamaya teşvik etmeli, boyama kitapları-kesme yapıştırma işleri yapmaları sağlanmalı" önerilerinde bulundu.

ÇOCUĞUNUZ BUNLARI YAPIYORSA DİKKAT

Göz sağlığının çocuğun yaşam kalitesi ve okul başarısında önemli bir etken olduğuna ve erken tanının kusurların erken giderilmesine imkan tanıdığına dikkat çeken Aslan, "Çocuklar televizyonu yakından izliyor veya kitap okurken çok yakın tutuyorlarsa, gözleri boş bakarken kayıyorsa, başlarını hep aynı pozisyonda eğik tutuyorlarsa, sık sık gözlerini ovuyorlarsa, dikkat dağınıklığı gösteriyorlarsa, gözlerini sık sık sağa ve sola döndürüyorlarsa, ışığa hassasiyetleri varsa, el-göz ve vücut koordinasyonları yetersizse, renkli resimler, puzzle ve diğer dikkat gerektiren işlemler yapmaktan kaçınıyorlarsa görme problemleri vardır" diye konuştu.

Göz kusurları nedeniyle çocukların sosyal ve fiziksel olarak yaşıtlarından geri kalmaması ve arkadaşlarıyla iletişim zorluğu çekmemesi için eğitim alan gündüz bakımevleri öğretmenleri, gerekli taramalar sonucunda görme sorunu olan çocukların ailelerine bilgi vererek, göz doktoruna görünmelerini sağlayacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim