• BIST 110.932
  • Altın 175,241
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 18 °C

Konuşup çözülmeyecek hiçbir sorunumuz yok

Konuşup çözülmeyecek hiçbir sorunumuz yok
HDP: ‘Askeri saldırılar ve bombalamalar, siyasal gözaltı operasyonları ve baskılar bir an önce durdurulmalıdır.

Konuşarak ve müzakere ile çözülemeyecek hiçbir sorunumuz yoktur’
Kandil’deki PKK alanlarına hava harekatı yapılması ve birçok ilde yüzlerce kişinin gözaltına alınması üzerine HDP’den yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada özetle şöyle denildi:
 
‘Sonu belirsiz’
 
“AKP Hükümeti, devlet kurumları ve ordu, çözüm ve barış sürecini, çatışmasızlık adı altındaki fiili ateşkesi ne yazık ki sona erdiren adımları attı. Erdoğan-Davutoğlu ikilisinin, yeni uygulamalarla 24 Temmuz’dan sonra Türkiye’ye verecekleri zararlar da tamir edilemez yaralara yol açacaktır. Girilen yol, çözüme ve barışa yönelme imkanlarını kesinlikle tahrip edecek, ağır bir toplumsal maliyet yaratacaktır.”
 
‘Barışa ihtiyaç var’
 
“Bir kez daha ve güçlü bir biçimde, Türkiye’nin barışa ve çözüme ihtiyacı olduğunu vurguluyoruz. Toplumsal, tarihsel ve siyasal sorunlarımızın çözümü karşılıklı diyalog, müzakere ve demokrasinin geliştirilmesiyle mümkündür. Şiddet sarmalının büyütülmesi ve sürdürülmesi hiçbir taraf ve toplumun hiçbir kesimi için kalıcı, demokratik ve eşitlikçi bir çözümün yaratılmasına hizmet etmeyecektir. Türkiye, geleceği bakımından çok önemli bir kavşaktadır. Erdoğan-Davutoğlu ikilisi tarafından ilan edilen yeni dönem politikalarının ve uygulamalarının “hayırlı” bir sonuca varma ihtimali yoktur.”
 
‘Ülkeyi yakma planı’
 
“Meclis’teki çoğunluğunu kaybeden ve ölünceye kadar Türkiye’yi “tek adam” olarak yönetme hayali yıkılan Erdoğan’ın hazırladığı şiddet ortamının sınırları yoktur. Hedefi, ona eski gücünü geri verecek bir yeniden seçimin kurgusunu yapmaktır. Terörle kapsamlı bir mücadele içerisine girdiği” izlenimi uyandırarak, milliyetçi ve militarist bir iklim yaratarak yeniden seçimle tek parti iktidarına geçişin sağlanması planı, iktidar için ülkeyi yakma planıdır.”
 
‘Durdurulmalıdır’
 
“Askeri saldırılar ve bombalamalar, siyasal gözaltı operasyonları ve baskılar bir an önce durdurulmalıdır. Konuşarak ve müzakere ile çözülemeyecek hiçbir sorunumuz yoktur. Türkiye demokrasi ve barış güçlerine, vicdan ve sorumluluk sahibi tüm yurttaşlarımıza bir kez daha çağrı yapıyoruz. Bugün susma ve bekleme günü değildir. Cumhurbaşkanı ve AKP’nin yaklaşımlarını kaygı ve endişe içinde izlemekle yetinemeyiz. Gelin hep birlikte barış, çözüm, adalet, demokrasi ve müzakere mücadelesini güçlendirelim. Kaybedilen her dakika atılacak adımların biraz daha zorlaşmasına yol açacaktır.”
 
‘Adı üstünde, geçici!’
 
HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, PKK hedeflerine yönelik başlayan operasyon sonrası Twitter hesabından “Koalisyon yapmamak, barış yapmamak için operasyon yapıyor geçici savaş hükümeti. Ama adı üstünde; geçici! Kaç savaş yanlısı iktidar geçip gitti” diye yazdı.
 
 
‘Davutoğlu’nu çöpe gömerler’
 
İmralı heyeti üyesi, HDP Ankara Millletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Bu, askeri bir operasyon değil. Askerler eliyle askerler üzerinden yürütülen tamamen siyasi bir operasyondur” diyerek, AKP ‘nin “toplumsal maliyeti korkunç boyutlara ulaşabilecek bir iktidarda kalma, iktidarı terk etmeme savaşı başlattığını” iddia etti. Önder, “Tarih şunu bir kenara yazsın; Davutoğlu’na bu gazı veren güçler, onu en geç 6 ay içinde tarihin bile hatırlamayacağı siyasi çöplüğe gömeceklerdir. Eğer kendisinde siyasi onur ve demokratik bir cesaretin kırıntısı kalmışsa, ‘ben tek başına iktidarı kuracak çoğunluğu elde edemezsem görevi bir başka arkadaşıma devrederim’ sözünün gereğini yapar” dedi.

 

Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim