• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 21 °C

Kobilerde Karşılıksız Çek Ve İflas Erteleme Sorunu Büyüyor

Kobilerde Karşılıksız Çek Ve İflas Erteleme Sorunu Büyüyor
TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu, Türk ekonomisinin can damarı KOBİ'lerin karşılıksız çek ve iflas erteleme süreçleriyle boğuştuğunu hatırlatarak,...

TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu, Türk ekonomisinin can damarı KOBİ'lerin karşılıksız çek ve iflas erteleme süreçleriyle boğuştuğunu hatırlatarak, bankalar, KOBİ'ler, denetleyici kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarının acilen bir araya gelmesi için çağrıda bulundu.

Başkan Tarkan Kadooğlu, bir an önce bu alanda KOBİ'leri rahatlatacak adımlar atılması gerektiğini söyleyerek, aksi takdirde KOBİ'ler özelinde başlayacak sıkıntılar, ülke ekonomisini ve iş insanlarını kaosa sürükleyeceğini savundu. KOBİ'lerin, ülke ticaretinin yüzde 90'ını oluşturduğunu vurgulayan Kadooğlu, "Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) ülkemizdeki ticari işletmelerin yüzde 90'ını oluştururken, istihdamın yüzde 78'ini karşılayarak sadece ekonomik kalkınmaya değil, toplumsal refah ve barışa da katkı sağlıyor" dedi.

KOBİ'lerin son 10 yılda Türkiye ekonomisindeki ağırlığının giderek arttığına işaret eden Kadooğlu, karşılıksız çek sayısındaki artış ve iflas erteleme uygulamasının kötüye kullanılmasının ekonomide oluşturacağı risklerin, bir an önce ortak akılla çözülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

"4 YILDA YÜZDE 50 ARTIŞ YAŞANDI"

Kadooğlu, karşılıksız çıkan çek miktarlarında son 4 yılda yüzde 50'lere varan bir artış yaşandığını ve 2015'in ikinci çeyreğinden itibaren, hem karşılıksız işlem yapılan çek sayısı hem de değerinde artışın hızlandığını söyleyerek, geçtiğimiz bir yılda karşılıksız çek kesilmesiyle yaşanan sıkıntıları da dile getirdi. Kadooğlu, "Yeni çıkarılacak İcra ve İflas Kanunu'nun hazırlık süreçlerinde iş dünyasının kaygılarının dikkate alınması önem taşımaktadır" dedi.

Son dört yılda karşılıksız çekten dolayı tahsil edilemeyen para miktarının üç kat arttığını aktaran Kadooğlu, 2011 yılında 8,5 milyar TL'nin karşılıksız çekten dolayı tahsil edilemediğini, 2015 yılında bu rakamın 27,3 milyar TL'ye ulaştığının altını çizdi. Kadooğlu, "Finans sektörü ve bankaların süreci iyi yönetmesi gerekiyor. Piyasalarda likidite oluşumunu sağlayacak tedbirlerin alınması lazım. Karşılıksız çek kesenlere getirilecek caydırıcı yaptırımlarla bir yere kadar gelirsiniz. Finans kurumlarının, denetleyici kurumların, hükumetin ve sivil toplumun acilen bir masa etrafında bir araya gelmesi gerekiyor. Buradan sorumluluğu bulunan tüm paydaşlara sesleniyorum. Çek, protestolu senetler ve iflas erteleme konularında "Acil Eylem Planı" oluşturulmalıdır" diye konuştu.

PROTESTOLU SENETLERDEKİ ARTIŞ HIZI

Protestolu senetlerdeki artış hızının yıllık yüzde 58 ulaştığını hatırlatan Kadooğlu, ticaret hayatında sıkıntıya neden olan bir başka önemli sorunun da iflas erteleme olduğunu ifade etti. İflas ertelemenin bugün kötü niyetli olarak kullanıldığını savunan Kadooğlu, "İflas erteleme sayısındaki artış için son zamanlarda mahkeme dosyalarına bakmak gerekiyor. Gerçek tablo icra ve iflas davalarında açık ve net bir şekilde görünüyor. İflas erteleme kararı alan bir firma dört yıla kadar, devlet de dâhil borçlu olduğu kurum kuruluş ya da şahıslara tek kuruş ödemiyor.Alacakların büyük çoğunluğu benzer sıkıntıları yaşayan, iyi niyetli davranan, işini dürüst ve temiz bir şekilde yapan KOBİ'ler. Alacaklıları sıkıntıya sokan diğer bir durum ise mahkemelerde sürecin uzamasıdır. Uzayan süreçten en çok zarar gören alacaklılar oluyor" ifadelerini kullandı.

Kobilerde Karşılıksız Çek Ve İflas Erteleme Sorunu Büyüyor

Kobilerde Karşılıksız Çek Ve İflas Erteleme Sorunu Büyüyor

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim