• BIST 110.059
  • Altın 174,770
  • Dolar 4,0839
  • Euro 4,9947
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 25 °C

Kitap Fuarında Yaşar Kemal Konuşuldu

Kitap Fuarında Yaşar Kemal Konuşuldu
Nilüfer Belediyesi bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Bursa Kitap Fuarı'nda "2016 Yılın Yazarı Yaşar Kemal'i Konuşuyoruz" konulu söyleşi düzenledi.

Nilüfer Belediyesi bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Bursa Kitap Fuarı'nda "2016 Yılın Yazarı Yaşar Kemal'i Konuşuyoruz" konulu söyleşi düzenledi. Söyleşiyi dinleyenler arasında Yaşar Kemal'in eşi Ayşe Semiha Baban da vardı.

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü bu yıl da TÜYAP 14. Bursa Kitap Fuarı'nda çeşitli etkinliklerle yer alıyor. Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen fuarda Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü söyleşi düzenledi. "2016 Yılın Yazarı Yaşar Kemal" etkinlikleri kapsamında düzenlenen söyleşiyi Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç ile Nilüfer'in Bursa'da sanatın merkezi olduğunu ifade eden Kütüphane Müdürü Şafak Pala gerçekleştirdi. "2016 Yılın Yazarı Yaşar Kemal'i Konuşuyoruz" konulu söyleşiye ilgi büyüktü. Çekirge Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen söyleşiye Nilüfer Belediye Başkanvekili Fırat Emiroğlu, usta yazar Yaşar Kemal'in eşi Ayşe Semiha Baban ve yakınlarının yanı sıra çok sayıda Yaşar Kemal okuru da katıldı. Söyleşinin açılış konuşmasını yapan Nilüfer Belediyesi Başkanvekili Fırat Emiroğlu, Nilüfer'in Bursa'da sanatın merkezi olduğunu ifade etti. Böyle bir söyleşide Yaşar Kemal'i konuşmanın heyecanını yaşadığını söyleyen Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Pala "2016 Yılın Yazarı Yaşar Kemal" etkinlikleri hakkında bilgi verdi. Dünya'da Türkçe ve Türk dilinin yer almasında en büyük payın Yaşar Kemal'e ait olduğunu ifade eden Pala, "Yaşar Kemal bir yol açtı ve diğer yazarlar onu takip ettiler. Eserleri 40 dile çevrilmiş, bu toprakları dünya ile tanıştıran bir yazardır Yaşar Kemal. Biz de Nilüfer Belediyesi olarak 2016 yılını Yaşar Kemal'e adadık. Tüm yıl boyunca düzenlenecek söyleşi, sempozyum, sergi ve atölyelerde her yaştan sanatsevere ulaşmayı hedefliyoruz"dedi

YAŞAR KEMAL ÇUKUROVA'DIR ANADOLUDUR

Söyleşinin ikinci bölümünde konuşan Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç da Koca Çınar Yaşar Kemal'i anlattı. Özkılınç, "Yaşar Kemal bir Çukurova'dır,Anadolu'dur aslında. Anadolu'dan Dünya'ya seslenen, yani yerelden evrenselliği yakalayabilmiş nadir yazarlarımızdandır. Onun romanlarının, şiirlerinin bu kadar zengin olması, bu kadar insanı derinden etkilemesinin en önemli nedeni bir çok insan ile yüzyüze gelmiş olmasındandır. Çukurova'nın ırgatları ile bir arada olmuştur, pamuk toplamıştır, köy kahvelerinde sohbetleri dinlemiştir. Yaşar Kemal dilimize yüzlerce yeni sözcük kazandırarak, "Yaşar Kemal Sözlüğü'nün oluşmasını sağlamıştır. Bu yönü ile bir Çukurovalı biri olarak Yaşar Kemal'in ölümünün birinci yılında kendisini saygı ile anıyorum" dedi.

Söyleşinin sonunda Nilüfer Belediye Başkanvekili Fırat Emiroğlu, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç ile Kütüphane Müdürü Şafak Pala'ya çiçek vererek teşekkür etti.

Kitap Fuarında Yaşar Kemal Konuşuldu

Kitap Fuarında Yaşar Kemal Konuşuldu

Kitap Fuarında Yaşar Kemal Konuşuldu

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim