• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 14 °C

Kent Konseyi Genel Kurulunda İki Rapor Kabul Edildi

Kent Konseyi Genel Kurulunda İki Rapor Kabul Edildi
Çanakkale Kent Konseyi Genel Kurul toplantısı önceki gün Çimenlik Kalesi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Çanakkale Kent Konseyi Genel Kurul toplantısı önceki gün Çimenlik Kalesi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Genel Kurul'da "Çocuk Kalbi Engel Tanımaz" ve "Marina Çalışma Grubu" sonuç raporları görüşülerek oybirliği ile kabul edildi. Genel Kurulda Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz 2015 yılı Faaliyetleri, Genel Sekreter Gülay Sarışen de Bütçe hakkında bilgiler verdi.

Marina Çalışma Grubu adına açıklamalarda bulunan Cavit Kocaman, "Yat Limanlarının hizmet verdikleri hedef kitlenin genel eğilimlerine göre biçimlendiği göz önünde bulundurularak, bu çalışmada yatçıların taleplerine de yer verilmiş, değerlendirmeleri dikkate alınmıştır. Hem denizcilik sektörü hem de turizm sektörüyle yakından ilişkili olan yat limanının irdelenmesinde yalnızca yatçıların tespit, öneri ve talepleriyle yetinilmemiş, bir gezinti ve seyir alanı olan kordon boyu ve iskeleye uzanan yakın çevresiyle birlikte ele alınarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir" dedi.

Genel Kurul'un gündemindeki "Çocuk Kalbi Engel Tanımaz" Çalışma Grubu raporunu ise ÇOMÜ Sağlık KültürSpor Dairesi'nden Uzman Psikolog Serdar Topal sundu. Çalışmanın çocukların engelli yaşıtlarına yaklaşımlarını ve onlara yönelik davranışlarını belirlemeyi amaçladığını ifade eden Topal, "Projemizin evreni Çanakkale Merkezde okuyan ilköğretim 3. ve 4. sınıf öğrencileridir. Bu amaçla 10 ayrı okulda okuyan toplam 731 öğrenci üzerinde uygulama yapılmıştır. Öğrencilerin kısa vadeli talep veya beklentilere uzun vadeli talep veya beklentilere oranla daha olumlu eğilimler sergiledikleri gözlenmiştir. Engelli bir arkadaşınla beraber oyun oynamak ister misin: %67,1 veya Teneffüste beraber olmak ve yardım etmek ister misin %62 Hafta sonunu birlikte geçirme gibi daha uzun vadeli durumlarda evet oranı %43,6 ya kadar düşmüştür. Yaz tatilini engelli bir arkadaşınla geçirir misin sorusunda ise bu oran %30,5 e kadar düşmüştür." diyen Topal, yapılması gerekenlerle ilgili raporda yer verilen önerileri şöyle sıralamıştır: "Normal gelişim gösteren bireylerin özel gereksinimli akranlarına yönelik olumsuz tutum ve davranışlarının anlaşılması için daha fazla çalışma yapılması; Belirlenen olumsuzlukların giderilmesine yönelik projeler üretilmesi; Her iki grubun bir arada olmasının sağlayacağı faydaların somut olarak gösterilmesi; Normal gelişim gösteren öğrenciler ile özel gereksinimli öğrenciler arasındaki etkileşim ve işbirliğinin arttırılması; Bu çocukların katılabilecekleri uygulamalı empati çalışmaları; Ailelerin engellilik konusunda eğitilmesinin yararlı olacak" diye konuştu.

Rapor görüşmelerden sonra oybirliğiyle kabul edilirken, Genel Kurul Kent Konseyi Genel Sekreteri Gülay Sarışen'in Kent Konseyi mali yapısı hakkında bilgi vermesiyle sona erdi.

Kent Konseyi Genel Kurulunda İki Rapor Kabul Edildi

Kent Konseyi Genel Kurulunda İki Rapor Kabul Edildi

Kent Konseyi Genel Kurulunda İki Rapor Kabul Edildi

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim