• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 18 °C

Kayseri’de Kültür Ve Turizm Bakanlığı Koro Kurulması Çalışmaları Başlatıldı

Kayseri’de Kültür Ve Turizm Bakanlığı Koro Kurulması Çalışmaları Başlatıldı
Kayseri Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce, uzun yıllar kurulması arzulanan Türk Müziği Koro ve Toplulukları kurulma çalışmaları, Kültür...

Kayseri Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce, uzun yıllar kurulması arzulanan Türk Müziği Koro ve Toplulukları kurulma çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünce başlatıldı.

Kayseri'de kurulması planlanan Türk Müziği Koro ve Toplulukları (Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Tasavvuf Müziği) için araştırma yapmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığından Dr. Cumhur Koca, Kemal Sekmen ve Semih Caner, üç günlük çalışma yapmak için geçen hafta Kayseri'ye geldi.

Heyet bu süre içinde kültürün ve müziğin tanınması, aslına uygun biçimiyle en üst düzeyde icra edilmesi, geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla kurulması planlanan koroya katkı yapabilecek Kayseri'de faaliyet gösteren 11 değişik koroyu dinledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, DTM Topluluk Müdürü Mahmut Harmancı ve Kültür Şube Müdürü Erkan Erdoğan'la beraber çalışmalarını yürüten Bakanlık heyeti, amatör sanatçılardan oluşan 11 koronun sanatsal seviyelerini, ihtiyaçlarını ve yaşadıkları şehre olan sanatsal katkılarını inceleyerek bir rapor halinde Kültür ve Turizm Bakanlığına sunacak. Bu raporlar doğrultusunda ise Bakanlık olarak yapılabilecek katkıların çerçevesi ve yol haritası belirlenecek.

Sanatın toplumlara yön verdiğini ve toplumun gelişimini olumlu yönde etkilediğini belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, "Toplumlar kendi türkülerini, ezgilerini ve danslarını kullanarak ortak bir kültür ve lisan yaratırlar. Kültürel değerlerimiz arasında önemli yer alan müziğin yok olmadan korunması ve yaşatılmasına katkı sağlayacak Türk Müziği Koro ve Toplulukları kurulması çalışmaları büyük önem taşımaktadır" dedi.

İl Müdürü Taymuş, Bakanlık heyetine çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Kayseri’de Kültür Ve Turizm Bakanlığı Koro Kurulması Çalışmaları Başlatıldı

Kayseri’de Kültür Ve Turizm Bakanlığı Koro Kurulması Çalışmaları Başlatıldı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim