• BIST 117.651
  • Altın 167,415
  • Dolar 3,9258
  • Euro 4,8136
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 11 °C

Kaynak Holding'e ilişkin değerlendirme raporu savcılığa ulaştı

Kaynak Holding'e ilişkin değerlendirme raporu savcılığa ulaştı
Kaynak Holding hakkındaki soruşturma kapsamında, KOM Daire Başkanlığı'nca oluşturulan yetkili kurulun hazırladığı ikinci ön inceleme raporu savcılığa ulaştı.

Kaynak Holding'e yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, holdinge ait incelenen dijital materyallerde, "hizmet hareketinin nasıl bir oluşum olduğu, mali finansmanı, toplanan himmetler ve yardımların çeşitli iş adamları derneklerinin vasıtasıyla sağlandığı, harekete bağlı çeşitli okullar bulunduğu, hareketin Fetullah Gülen'in fikirlerinden yararlandığını anlatan çeşitli bilgiler"in yer aldığı kaydedildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı'nca oluşturulan inceleme kurulu, Kaynak Holding'de el konulan ve kopyalanan materyaller üzerinde incelemelerine devam ediyor.

Bu kapsamda hazırlanan ikinci ön inceleme raporuna istinaden oluşturulan değerlendirme raporu, soruşturmayı yürüten savcılığa ulaştı. 

Raporda, Kaynak Holding ve bağlı şirketlerin, "FETÖ/PDY" olarak adlandırılan örgütle bağlantılı olabileceği yönünde değerlendirilen dokümanlara yer verildi.

İncelenen 320 GB kapasiteli dijital materyalde, "hizmet hareketi üzerine mülahazalar" isimli sunuma rastlandığı belirtilen raporda, sunum içeriği incelendiğinde, "hizmet hareketinin nasıl bir oluşum olduğu, mali finansmanı, toplanan himmetler ve yardımların çeşitli iş adamları derneklerinin vasıtasıyla sağlandığı, harekete bağlı çeşitli okullar bulunduğu, hareketin Fetullah Gülen'in fikirlerinden yararlandığını anlatan çeşitli bilgiler"in yer aldığı aktarıldı. 

Raporda, incelenen 500 GB kapasiteli materyalde, şirket çalışanlarının "sadaka" ve "burs" adı altında 2014'te Sürat Bilişim Teknolojileri Sanayi Ticaret AŞ'de mali işler sorumlusu C.K'ya para gönderdikleri, bu paraları gönderirken de burs yerine "bilet" yazmalarının önemli olduğu şeklinde hatırlatma yapıldığının görüldüğü kaydedildi.

Bu paraların da taksitler halinde gönderildiğinin tespit edildiği belirtilen raporda, "Sözde hizmet hareketinin mali kaynaklarından bir kısmını oluşturan yardımların, FETÖ/PDY'ye kaynak sağlamak amacıyla bu şekilde toplanmış olabileceği ve C.K isimli şahsın hesap hareketlerinin incelenmesi neticesinde bu paraların nereye gönderildiğinin anlaşılabileceği" değerlendirmesinde bulunuldu.

Fetullah Gülen'in ses kaydı

Raporda, 320 GB kapasiteli dijital veride yapılan incelemede, Fetullah Gülen tarafından seslendirildiği değerlendirilen bir ses kaydına rastlandığı kaydedildi.

Söz konusu ses kaydı incelendiğinde, Fetullah Gülen olduğu düşünülen şahsın "Türkiye'de hizmetin içinde kendisine bağlı yaklaşık 200 ünite bulunduğu, bu ünitelerde binlerce kişi olduğu, kendisine sürekli konularla ilgili brifing verildiği" şeklinde ifadeler kullandığı belirtildi.

Raporda, "Ses kaydındaki şahsın Fetullah Gülen olması halinde, kendisine bağlı birimler olduğunu beyan etmesi ve bu ünitelerden kendisine sürekli brifing verildiğini aktarması sebebiyle FETÖ/PDY olarak adlandırılan örgütün lideri olduğuna karine sağlayabileceği değerlendirilmiştir" ifadelerine yer verildi.

"Gülen'den emir ve talimat alıyorlar"

Değerlendirme raporunda, Ö.T'nin, H.K'ya gönderdiği mülakat notları konulu mail ekinde, Işık Yayıncılık AŞ'de çalışan bazı personelin "Hocaefendi bize yurtdışı fuarlarını detaylı bir şekilde tek tek sordu. Çin'e, İran'a ve Uzakdoğu'ya gidin dedi", "Hocaefendi'den gelen 17 kriter esas olarak kullanılıyor", "HE ile görüştüğüm zaman bana 'İhtiyaç tespit edilsin 15 yıl sonrası düşünülerek hareket edilsin' dedi" gibi ifadeler kullandığının görüldüğü belirtildi

"Bağış adı altında para aktarılmış"

Öte yandan, Kaynak Holding eski yönetim kurulunun, 2013, 2014 ve 2015 yıllarında aldığı kararlarla bazı vakıf, dernek ve üniversitelere çeşitli tarihlerde para aktardığı tespit edildi.

Söz konusu paraların da "sosyal sorumluluk çerçevesinde, kamu yükünün azaltılmasına katkıda bulunmak amacıyla bağış" adı altında aktarıldığı ancak yönetim kurulu kararlarında imza eksiklikleri olduğu belirlendi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim