• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 18 °C

Karabağlar Yaylası Nefes Alacak

Karabağlar Yaylası Nefes Alacak
Muğla'nın merkez ilçesi Menteşe'de şehir merkezinde kalan Küçük Sanayi Sitesi Yerkesik yolu üzerine taşınması amacıyla Menteşe Belediyesi çalışma...

Muğla'nın merkez ilçesi Menteşe'de şehir merkezinde kalan Küçük Sanayi Sitesi Yerkesik yolu üzerine taşınması amacıyla Menteşe Belediyesi çalışma başlattı. Çalışma kapsamında Kültür ve Doğa turizminin önemli noktalarından Karabağlar Yaylası bitişiğinde kalan Küçük Sanayi Sitesi Akkaya Mahallesi yolu üzerinde hazineye ait arazi üzerinde kurulması planlanıyor.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, geçmişte küçük sanayi sitesinin Akçaova Mahallesi mevkisine taşınması ile ilgili çalışmaların yapıldığını, fakat şahıs arazileri üzerinde hukuki sorunların yaşanması nedeniyle yapılamadığını açıkladı. Muğla'nın Büyükşehir Belediyesi statüsüne geçmesinin ardından Menteşe Belediyesi olarak küçük sanayi sitesinin başka bir alana taşınması için yeniden çalışma başlattıklarını belirten Gümüş, "Arazi arayışlarımız sürerken Akkaya Mahallemize giderken Gülağzı kavşağı dediğimiz alanda yaklaşık 1 milyon m2 hazine arazisi tespit ettik. Bu arazinin küçük sanayi sitesi olarak değerlendirilebileceğini düşündük. Arazi üç şekilde değerlendirilebilir. Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi'ne cüzi miktarda satışı yapılabilir. Belediye olarak biz de yapabiliriz, son olarak da TOKİ yapımı üstlenebilir. Bizim temennimiz eğer olursa Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi'ne arazinin Hazine tarafından cüzi bedelle satışı yapılarak kooperatifin yapması" dedi.

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ ORTADAN KALKACAK

Akkaya Mahallesi yolu üzerindeki hazine arazisinin yaklaşık 500 dönümünün küçük sanayi sitesi için yeterli olacağını açıklayan Gümüş, "Küçük Sanayi Sitesi'nin taşınması şu anda sadece taslak. 1/25.000'lik nazım imar planı üzerinde yer tespiti yaptık. 5 binlik nazım imar ve Bin'lik uygulama imar planlarında daha net durumu görme şansına sahibiz. Bu alanı seçmemizdeki ana neden şehir merkezine yakın olması ve görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması. Eğer bu gerçekleşirse yeni yapılacak küçük sanayi sitesine alternatif girişlerinin de olması da avantaj teşkil edecek" dedi.

MEVCUT ALAN KONUT VE TİCARİ ALAN OLACAK

Şu anda kullanımda olan küçük sanayi sitesinin bulunduğu alanın zemin kat ticari ve konut olarak kullanılacağını belirten Gümüş, "Menteşe'nin kültür ve öğrenci kenti olduğunu her zaman söyledik ve bu yönde çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Uğur Mumcu Bulvarı'nın gidişte sağ tarafı alışveriş merkezi olarak değerlendirildi. Sol tarafta ise bir bölümü küçük sanayi sitesi, alt kısım eski bölge trafik kavşağına kadar tarım alanı olarak kullanılıyor. 1/100 binlik çevre düzeni planında bu alan sanayi amaçlı kullanıma yer verilmemiş. Sanayi kavşağından eski bölge trafik kavşağına kadar olan alan ön tarafı ve arka tarafı iki ayrı şekilde planlama yapılmış. Ön taraf tercihli turistik alan. Burada en fazla 400 m2 yapılaşmaya izin verilmiş. Aynı parselin hemen arka bölümü Karabağlar Yaylasındaki yapılaşma ne ise aynı oranda yapılaşmaya izin verilmiş. Burada esas olan doğal ve kentsel sit'in elverdiği ölçüde yapılaşma olması" dedi.

Karabağlar Yaylası Nefes Alacak

Karabağlar Yaylası Nefes Alacak

Karabağlar Yaylası Nefes Alacak

Karabağlar Yaylası Nefes Alacak

Karabağlar Yaylası Nefes Alacak

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim