• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 11 °C

"Kadınlar, ülkemizin geleceğinde en büyük güvence"

"Kadınlar, ülkemizin geleceğinde en büyük güvence"
Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Türk kadınının günümüzde bilim, siyaset, eğitim, kültür-sanat ve iş dünyasında gururlandıran başarılarıyla adından...

Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Türk kadınının günümüzde bilim, siyaset, eğitim, kültür-sanat ve iş dünyasında gururlandıran başarılarıyla adından söz ettirerek ülkenin geleceği için en büyük güvence olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlandı. Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Nevşehir Valiliği çatısı altında; Baro, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği, Nevşehir Kadın Derneği, Türk Kadınlar Birliği Nevşehir Şubesi, Kapadokya İmece Kadın Derneği ile Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğiyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla üniversitenin Kongre ve Kültür Merkezi'nde bir dizi etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Vali Mehmet Ceylan, Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Tosun, Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Gökhan, Vali yardımcıları Vural Demirtaş ve Nurettin Ateş, İl Emniyet Müdürü Metin Kalayoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay, Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, üniversitenin akademik ve idari personel ile öğrencilerin yanı sıra yoğun bir katılım oldu.

8 MART'A ÖZEL SERGİNİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünün "Yeraltından Notlar ve Kadın" temalı kavramsal sanat, enstalasyon ve karma resim sergisi, Gülşehir Meslek Yüksekokulu'nun "Kadın" temalı pano çalışması, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kapadokya Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (KAFSİD) tarafından oluşturulan "Kız Olmak Güzeldir" projesi kapsamındaki "Geleceğin Kadınları" konulu fotoğraf sergisi açıldı, sergide yer alan eserler gezildi.

Kongre ve Kültür Merkezi Beyaz Salon'daki etkinlikte ise Atatürk, şehitler ve bugüne dek şiddet nedeniyle hayatını kaybeden tüm kadınlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Etkinliğin açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Gökhan, İslam ve Türk tarihinde kadının yeri ve önemine değindi.

Prof. Dr. İlyas Gökhan, şunları söyledi: "Tarihimize baktığımızda bizim geçmişimizde kadın-erkek ayrımı diye bir şey söz konusu değildir. Hele hele Türk toplumlarında ve ilk bilinen Türk hükümdarlarının, Selçuklu hükümdarlarının ve Osmanlı dönemi padişahların yanlarına baktığımızda her zaman kadınları ön planda görmemiz mümkündür. Ayrıca İslam'da da kadınlara büyük önem verilmektedir. Yakın tarihimiz olan Kurtuluş Savaşı'na baktığımızda bile, Kara Fatma'ları, Şerife Hanım'ları, Nene Hatun'ları ve nice kahraman kadınlarımızı görmemiz mümkündür. Ne zaman ki modern ve sanayi toplumu oluşmuş ve biz de bu işin içerisine girmişiz işte o zaman erkek-kadın ayrımı başlamıştır. Kadınlar bu dönemde çocuğunu yetiştirirken, evine bakarken bir de eşit olmayan çalışma koşullarıyla tanışmış, eşitsizliklere maruz kalmıştır. Bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda kadınlarımızın bu hak ve eşitlik kaybının önüne geçmek adına güzel çalışmalar yapıldığını görüyoruz. Bu vesileyle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum." diye konuştu.

KADIN HAKLARINDA ÖNEMLİ REFORMLAR YAPILDI

Vali Mehmet Ceylan ise şöyle konuştu: "Dünyada demokrasinin gelişmesi ve insan hakları standartlarının yükselmesi ile kadın hakları alanında önemli mesafeler kaydedilmiştir. Ülkemizde de kadın hakları konusunda önemli reformlar gerçekleştirilmiştir. Türk kadını günümüzde bilim, siyaset, eğitim, kültür-sanat ve iş dünyasında hepimizi gururlandıran başarılarıyla adından söz ettirerek ülkemizin geleceği için en büyük güvence olduğunu ortaya koymuştur. Yaşanan bu güzel gelişmelere rağmen tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadın hak ve özgürlükleri konusunda yaşanan sıkıntılar bilinmektedir. Kadınlarımızın karşılaştığı sorunların, esasen tüm toplumun meselesi olduğunu, dolayısıyla çözümlerin de ortak bir anlayışla üretilebileceği unutulmamalıdır. Bu konuda devletimizin ve sivil toplum kuruluşlarımızın üzerlerine düşen yükümlülükleri yerine getirmelerinin yanı sıra kadınlarımızın da kendi haklarına sahip çıkmaları, her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı hukuk çerçevesinde mücadele etmeleri de büyük önem taşımaktadır. Bizim tarihimizde, kültürümüzde, medeniyetimizde, gelenek ve göreneklerimizde kadın hiçbir zaman erkek karşısında ikincil bir konumda tutulmamış, dışlanmamış, toplumsal hayatın içinde yer almış, toplumda seçkin bir yere sahip olmuş, saygın ve hürmet görmüştür. İnsan dediğimiz varlığın yarısını erkek oluşturuyorsa, diğer yarısını da kadın oluşturuyor. Dünyamızın yarısını oluşturan kadınların eğitimden, üretimden, iş gücünden, toplumdan, adaletten, siyasetten dışlanması, toplumun gücünün yarısını yok ekmektedir. Bu nedenle kadınlara yönelik her türlü ayrımcılık çağ dışıdır. Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir, bir insanlık suçudur. Şiddetin her türlüsüyle olduğu gibi kadına yönelik şiddetle de mücadele edilmesi gerekir. Hepimiz şunu iyi bilmeliyiz ki öz güvenleri yüksek ve eğitimli kadınlarımızın her alanda sayılarının artması ülkemizi daha da ileri ve gelişmiş seviyeye taşıyacaktır."

Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (NÜKÇAM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Derya Evgin ve İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay'ın da açılış konuşmalarını yaptığı etkinlikte Vali Yardımcısı Vural Demirtaş'ın eşi Zuhal Demirtaş, Kadınlar Günü dolayısıyla yazdığı "Kadın ve Gözyaşı" isimli şiirini okudu.

Etkinlik; Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Leyla Kahraman'ın başkanlığını yaptığı ve panelist olarak Nevşehir Barosu avukatlarından Sema Yurtbilir Yavuz, Hacı Bektaş ilçesi merkez Zir Mahallesi Muhtarı Demet Göçer ile Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası'ndan Gülper Gündüz Yassı'nın katıldığı "8 Mart: Toplumsal Cinsiyet Adaleti için Milat: Tarihten ve Yerelden Kadın Öyküleri" konulu panel ile son buldu.Cihan

"Kadınlar, ülkemizin geleceğinde en büyük güvence"

"Kadınlar, ülkemizin geleceğinde en büyük güvence"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim