• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 16 °C

İstanbul İl Öğrenci Meclisi Beyoğlu’nda Toplandı

İstanbul İl Öğrenci Meclisi Beyoğlu’nda Toplandı
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın hayata geçirdiği "Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi" kapsamında...

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın hayata geçirdiği "Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi" kapsamında oluşan İstanbul İl Öğrenci Meclisi üyeleri Beyoğlu Belediyesi meclis salonunda bir araya geldi. İstanbul'daki üniversitelerden birçok öğrencinin bir araya geldiği toplantıya katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, gençlerin keşfedilmesinin önemine dikkat çekerek, "Çağımızın kavramlarının başında üç temel şey geliyor; inovasyon, girişimcilik ve fark yaratmak" dedi.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, öğrencilere, seçme, seçilme, oy kullanma, demokratik liderliği benimseme, katılımcı olma, kamuoyu oluşturma, diyalog kurma ve hoşgörülü olabilme becerilerinin kazandırılması amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın hayata geçirdiği "Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi" kapsamında İstanbul İl Öğrenci Meclisi üyelerine ev sahipliği yaptı. Belediye Binası Meclis Salonu'nda 39 ilçeden 117 temsilcinin katıldığı toplantıda konuşan Başkan Demircan, gençlere hayata dair nasihatlerde bulundu. Çağımızda gençlerin keşfedilmesinin önemine dikkat çeken Başkan Demircan, "Çağımızın kavramlarının başında üç şey geliyor. İnovasyon, girişimcilik ve fark yaratmak. Her konuda fark yaratmak, başarıyı yakalayabilmek geleceğin kodları bunlar" dedi.

"GENÇLER KENDİLERİNİN KEŞFEDİLMESİNİ İSTİYORLAR"

Başkan Demircan, herkesin kendine göre hayattan beklentileri olduğunu kaydederek, "Biliyoruz ki gençler özellikle kendilerinin keşfedilmesini istiyorlar. Keşfedilmelerinden sonra kariyer planlamaları çok kıymetli. Çünkü hayat karşımıza çok değişik alanlar çıkardı. Yani önceden insanların yaptığı işler belliydi. Köyde anne babalarından hayvancılık ve tarım öğreniyorlardı, sonra sanayi devrimi oldu. Bundan sonra fabrikada çalışıp işçi olmak karşımıza çıktı. Bu da kolaydı belki ama hayat öyle bir yere geldi ki gelişe gelişe teknoloji geldi, iletişim geldi, yazılım geldi. Bütün bunlar bize farklı farklı alanları bize dayattı. Her şey değişiyor ve değiştikçe üzerine yeni yeni alanlar geliyor. Bugün bilişim, iletişim ve yazılım var. Bu trendler kıymetli trendler. Bu dönemde, yaşamak hem şans hem de bir o kadar zor. Elli sene evvel lise mezunu olduğunda iş bulmak kolayken şimdi bir sürü yerler bitireceksin yetmiyor. Kalifikasyonda çok üst beklentilerin oluştuğu bir dünyada yaşıyoruz" dedi.

"HAYATI ANLAMLANDIRABİLMEK İÇİN KENDİMİZİ TANIMALIYIZ"

İnsanı en mutlu eden şeyin başarma duygusu olduğunu belirten Başkan Demircan, "Herkes başarmak istiyor. Başarabilmek, hayatı anlamlandırabilmek için kendimizi tanımalıyız. İşe oradan başlamamız lazım. İnsan kendini bir yere kadar tanır, bir yerden sonra birinin yaşam koçluğu, yol göstericiliği yapması lazım. Çağımızın gençlik organizasyonunun temelinde olması gereken en önemli şey koçluk meselesidir. Gençleri analiz edecek ve "Senden periodontolog olur, yazılımcı olur." Hayalinizde futbolcu olmak başarının kaynağı gibi görülebilir. Ama belki de iyi bir dişçi olacaksın. Orada daha da başarılı olacaksın. Önemli olan fark yaratacak bir şey yapmaktır. Çağımızın kavramlarının başında üç şey geliyor. İnovasyon, girişimcilik ve fark yaratmak. Her konuda fark yaratmak, başarıyı yakalayabilmek geleceğin kodları bunlar. Böyle bir çağda bir genç için oluşturulabilecek en kıymetli şey onu keşfetmektir" diye konuştu.

İstanbul İl Öğrenci Meclisi Beyoğlu’nda Toplandı

İstanbul İl Öğrenci Meclisi Beyoğlu’nda Toplandı

İstanbul İl Öğrenci Meclisi Beyoğlu’nda Toplandı

İstanbul İl Öğrenci Meclisi Beyoğlu’nda Toplandı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim