• BIST 111.032
  • Altın 174,588
  • Dolar 4,0640
  • Euro 4,9847
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 20 °C

İstanbul Boğazı'nda başıbozukluk aldı başını gidiyor

İstanbul Boğazı'nda başıbozukluk aldı başını gidiyor
Türk Boğazlarından kılavuz kaptanla geçiş yapan gemiler Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü'ne aykırı seyir yaparak, İstanbul Boğazı'nda tehlike yaratıyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın yetkilendirdiği Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Türk Boğazlar'ında geçiş yapan gemilerin planlaması ve kontrolünü yaparken, Bakanlık ile yaptığı protokol çerçevesinde Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Merkezini işletiyor.

Özellikle son zamanlarda İstanbul Boğazı'ndan kılavuz kaptanla geçiş yapan gemilerin, Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü'ne aykırı seyir yaparak, İstanbul'da tehlike yaratmaya devam ediyor.

İstanbul Boğazı'ndan kılavuz kaptanla geçiş yapan gemilerin, önünde seyir yapan gemileri, Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü'nün 14/a maddesini ihlal ederek geçmesi, faciaya davet çıkarırken, Deniz Trafik Operatörlerinin Kılavuz kaptanları uyarmasına rağmen, Kılavuz kaptanların VTS operatörlerine "Ben ne yaptığımız biliyorum" demesi sorumsuzluk örneği olarak kayıtlara geçti.

Kılavuz kaptanların İstanbul Boğazını sorumsuzca tehlikeye atmalarına rağmen, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün hiç bir soruşturma  açmaması, kurumdaki laçkalığın ne boyutlara geldiğinin bir göstergesi olarak önümüze çıkıyor.

Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü'nün 14/a maddesinde göre, Türk Boğazlarında seyir yapan gemiler arasında en az 8 gomina (0,8 knot) mesafe olmasına rağmen, gemilerin yarış halinde birbirlerini geçmeleri, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nde yönetim zafiyetini ortaya koyuyor.

Diğer taraftan Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü'nün 14/e maddesinde göre, Kanlıca-Vaniköy arasında hiç bir geminin birbirini geçmemesi kuralına rağmen, kılavuz kaptanla seyir yapan gemilerin birbirlerini geçmeleri, başıbozukluğun geldiği noktayı gösteriyor

TÜRK BOĞAZLARI DENİZ TRAFİK DÜZENİ TÜZÜĞÜ

Madde 14 – İstanbul ve Çanakkale Boğazları'ndan geçiş yapan gemiler, zorunluluk olmadıkça önlerinde seyreden gemiyi geçmeyeceklerdir.
a) İstanbul ve Çanakkale Boğazları'ndan aynı istikamette geçiş yapan gemiler, aralarında en az sekiz gomina mesafe bırakacaklardır. Trafik Kontrol Merkezi gemi tipini gözönüne alarak bu mesafeyi artırabilir.

e) İstanbul Boğazı'nda Vaniköy ve Kanlıca arasında, Çanakkale Boğazı'nda Nara ve Kilitbahir Burnu arasında önde seyreden gemi geçilmeyecektir.

BUGÜN İSTANBUL BOĞAZI'NDAN GEÇİŞ YAPAN İKİ ÖRNEK

bogaz_1-001.jpg

bogaz_2-001.jpg

Haber: Recep CANPOLAT - Deniz Haber Ajansı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim