• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 18 °C

"İslamofobi" Etkinliği

"İslamofobi" Etkinliği
Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Yüreğir Gençlik Merkezi ile Sarıçam Kardelen Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü...

Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Yüreğir Gençlik Merkezi ile Sarıçam Kardelen Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Derneği (SAKİ-DER) ile ortaklaşa "İslamofobi" etkinliği düzenledi.

Yüreğir Gençlik Merkezi Müdürü Eyup Çelikoğlu, farklı etkinliklerle üyelerin her konuda bilinçlenmelerine katkı sağladıklarını, son yıllarda, birçok ülkenin Müslümanlara ön yargı ile yaklaştıklarını, ayrımcılık yapılan Müslümanların hak etmedikleri suçlamalarla karşı karşıya kaldıklarını, bu kapsamda Gençlik Merkezi liderlerinden Oğuzhan Gürhani'nin "İslamofobi" konulu konferans vermesini sağladıklarını söyledi.

GÜRHANİ: "BAZI ÜLKELER MÜSLÜMANLARA ÖN YARGILI DAVRANIYOR"

Yüreğir Gençlik Merkezi Lideri, Ekonomist Oğuzhan Gürhani, Sarıçam SAKİ-DER'de konferansta yaptığı konuşmada, bazı ülkelerin Müslümanlara ön yargılı davrandıklarını, bunun ülkelerarası dostluğu olumsuz etkilediğini ifade etti.

Dünyayı yöneten ekonomik güçlerin yeni silahının "İslamofobi" olduğunu belirten Oğuzhan Gürhani sözlerini şöyle sürdürdü:

"İslam'dan ve Müslümanlardan tam da bu korkular nedeniyle uzaklaşan, onunla arasına mesafe koyan ve hatta gerçekliğini hiçbir şekilde sınama ihtiyacı duymadığı bu korku ve kaygılardan hareketle Müslümanlara karşı duran bir zihniyetten söz etmek durumundayız. Ne yazık ki bugün artık İslamofobi dediğimiz süreç ciddi endüstriyel desteklere de sahiptir. Başta medya olmak üzere varlığını İslam karşıtlığına ve ondan beslenen siyasetlere borçlu olan pek çok kurum ve yapının oluşumdan söz etmek mümkündür."

"AVRUPA CİDDİ BİR SINAV VERİYOR"

İslam korkusunun bugün İslam düşmanlığına dönüştüğünü söyleyen Gürhani, çıkış noktası 11 Eylül olarak gösterilen bu algının ve yapay olarak üretilen korkunun kaynağının anlaşılması için dünya tarihinde çok gerilere gidilmesi gerektiğini ifade etti.

Söz konusu zihniyetin izdüşümlerinin bugün de devam ettiğinin altını çizen Gürhani, "Avrupa ciddi bir sınav veriyor. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü Müslümanlar için uygulanabilir mi yoksa bunlar sadece topluma entegre olanlar ve kendileri için mi geçerli? Bunu bekleyip göreceğiz" diye konuştu.

Etkinlikte Yüreğir Gençlik Merkezi Müdürü Eyup Çelikoğlu'nun yanı sıra SAKİ-DER üyeleri, Gençlik Merkezi lider ve üyeleri hazır bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim