• BIST 107.401
  • Altın 174,263
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 26 °C

İranlılar Karanfillerle Karşılandı

İranlılar Karanfillerle Karşılandı
Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Türkiye'ye gelirken karanfillerle karşılanan İran heyeti, üç gün boyunca Van'ın tarihi ve turistik yerlerini gezecekler.

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Türkiye'ye gelirken karanfillerle karşılanan İran heyeti, üç gün boyunca Van'ın tarihi ve turistik yerlerini gezecekler.

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Türkiye'ye davet edilen İranlı heyet, Kapıköy Sınır Kapısı'nda karanfillerle karşılandı. Turizm ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla geçtiğimiz günlerde İran'a giden Van heyeti, yaptıkları temaslar doğrultusunda İran'ın Tebriz, Urumiye ve Hoy şehrindeki kurumlar başta olmak üzere acente temsilcilerini "Turizm Haftası'nı kutlamak amacıyla Van'a davet etti. Davet üzerine üç grup halinde toplam 67 temsilci, bugün Türkiye'ye giriş yaptı. Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu Bölge Yönetim Başkanı Cevdet Özgökçe, TÜRSAB Doğu Anadolu Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Pişkin ve bazı otel ile acente temsilcileri, Saray ilçesindeki Kapıköy Sınır Kapısı'ndan giriş yapan grubu karanfillerle karşıladı. İran'dan gelen ve aralarında Hoy Vali Yardımcısı Ali Muhammedi, Hoy Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Şerefhanli, belediye meclis üyeleri, Hoy, Tebriz ve Urumiye illerinden acente ve otel temsilcileri, karşılamadan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

İranlıları ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Kültür ve Turizm İl Müdürü Aktuğ, "Turizm Haftası" nedeniyle İranlıları üç gün boyunca en iyi şekilde ağırlayacaklarını belirtti. Kentin tarihi dokusu ve doğal güzelliklerini gezdirerek güzel bir tanıtım yapacaklarını ifade eden Aktuğ, "Misafirlerimizin Van'dan memnun bir şekilde ayrılmalarını umuyoruz. Türkiye ile İran arasındaki ilişkiler çok iyi. Bizlerde bu ilişkinin turizm ayağında bulunmaktayız. Van, Hoy, Tebriz ve Urumiye illeriyle ortak program yapmayı amaçladık. Van'ı ve mevcut şehirlerimizi tanıtma düşüncesi ile Turizm Haftası'nı da fırsat bilerek, geçen hafta sonu bu şehirlere ziyaretlerde bulunduk. Gitmiş olduğumuz bu şehirlerde hem gezme imkanı bulduk hem de sektörde insanları Van'a davet ettik. Bunun için üç günlük bir program düzenledik. Bu süre boyunca gelen heyeti Van'da ağırlayacağız ve öne çıkan değerlerini tanıtacağız, misafirperverliğimizi göstereceğiz. Amacımız, turizm sektöründeki bu birlikteliği daha üst seviyelere çıkarmak ve ilimize gelen İranlı turistleri burada tutabilmektir. Van bölgenin en güzel kentidir. Fakat İranlı turist bunu pek bilmiyor, transit geçiyorlar. Biz de Van'a gelen İranlı turistleri Van'da konaklatabilmek, Van'da daha fazla kalmalarını sağlamayı amaçladık. Böyle bir düşünce ile hareket ettik. Bu kapsamda misafirlerimizi kapıda karşıladık. Buradan da misafirlerimizi belirlediğimiz yerlerde otellere yerleştireceğiz. Üç gün süresince de misafirlerimizi ağırlayacağız. Böylelikle Van'ımızın turizmine önemli bir katkı sağlamış olacağız" dedi.

TÜRSAB Doğu Anadolu Bölge Yönetim Başkanı Cevdet Özgökçe de, amaçlarının kentin turizmini canlı tutmak olduğunu belirtti. Geçmiş yıllarda çok sayıda İranlı turistin Van'a geldiğini anlatan Özgökçe, "Konaklama gün sayısını arttırmak amacıyla bir proje hazırladık. Bu projemiz "aile plajı" projesidir. İran ziyaretimizde İranlı aileler Van'da aile plajı olması yönünde talepte bulundular. "Kadınlar için belli yüzme saatleri olmadığı için Antalya'ya gitmek zorunda kalıyoruz" dediler. Bizlerde onları Van'da tutabilmek için bu projemizi hayata geçireceğiz. Aile plajı yaptıktan sonra inanıyoruz ki konaklama gün sayısında önemli bir artış olacak. Gelen meslektaşlarımız Van'ı bilmedikleri için onlara yönelik Van infosu düzenledik. Amaç onlara Van'ı tanıtmak. Çünkü Van bölgenin en güzel şehridir. Coğrafyası, tabiatı ve güzellikleriyle dolu dolu bir şehirdir. Amacımız onlara kenti tanıtmak ve Van ile ilgili bilgiler aktarmak ve nereleri gezmeleri gerektiğini anlatmaktır. Bu amaçla İranlı kardeşlerimizi ilimize davet ettik" ifadelerini kullandı.

Turizm Haftası'nı kutlamak amacıyla ilk defa kapsamlı bir katılımla Van'a geldiklerini vurgulayan İranlı Tur Rehberi İbrahim Mirağayi de, her şehirden yaklaşık 20 temsilci olmak üzere toplam 67 kişilik bir heyetle geldiklerini vurguladı. Bu infonun düzenlenmesindeki en büyük etken olan Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ ve TÜRSAB Doğu Anadolu Bölge Yönetim Başkanı Özgökçe'ye verdikleri emeklerden ötürü çok teşekkür eden Mirağayi, "Düzenlenen ziyaretlerin en büyük etkeni onlardır. Türk heyetinin kapıya kadar gelip bizi karanfillerle karşılamaları fazlasıyla memnun etti. Zaten İran ile Türkiye, Van ile Urumiye, Tebriz ve Hoy illeri kardeştirler. Ülkemizi ziyaret eden Türk heyeti bizi Van'da düzenlenen turizm etkinliklerine davet etti. Bizde bu davete karşılıksız kalmamak için buraya geldik. Ziyaret kapsamında kentin tarihi ve doğa güzelliklerini gezmeyi düşünüyoruz. Zaten bizim gözümüzde iki ülkenin birbirine yakın şehirleri olan Van, Urumiye, Hoy ve Tebriz illerine biz tek millet gözü ile bakıyoruz. Buraya gelmemizde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Heyet daha sonra araçlara binerek konaklamak üzere şehir merkezine hareket etti.

İranlılar Karanfillerle Karşılandı

İranlılar Karanfillerle Karşılandı

İranlılar Karanfillerle Karşılandı

İranlılar Karanfillerle Karşılandı

İranlılar Karanfillerle Karşılandı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim