• BIST 117.216
 • Altın 165,528
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 13 °C

İnsan hiç annesini yer mi?

İnsan hiç annesini yer mi?
Erkekler bıçaklarken, kadınlar zehirliyor...

Yaklaşık 10 gün önce Ören Bayan’ın eski sahibi Jak-Georgia Karako çifti Ortaköy’deki evlerinde bıçaklanarak öldürüldü. Cinayeti itiraf eden Özbekistanlı hizmetçiler saklandıkları Kumkapı’da yakalandı ve tasarlayarak adam öldürmek suçundan tutuklandı. İtirafa göre, Farkhodjon Yusufova’nın eşi patronlardan hasta çocukları için para istemişti ve patron bağırmıştı. Adam mutfaktan bıçağı kaptı, çifti yatak odasında öldürdü, cinayet aletini de Kabataş’ta denize attı. “Suçluların bulunması açısından basit bir cinayetti” diyen Mesut Demirbilek, dokuz yıl İstanbul Cinayet Bürosu’nda dedektif olarak çalıştı. Başbakanlık bursuyla New York’a gitti, suç araştırmaları ve teknolojileri üzerine yüksek lisans yaptı. Komiser Colombo ve Baretta’yı izleyerek hayalini kurduğu ve 22 yıl yaptığı polisliğin ardından 2005’te emniyet müdürü rütbesindeyken emekli oldu. Sarai Sierra cinayeti gibi Türkiye gündemini meşgul eden pekçok cinayetin şifrelerini televizyon ekranlarından daha ilk günden verdi. “Ben İstanbul’u cinayetleriyle tanıdım” diyen Demirbilek, 22 yıllık polislik hayatında yaşadıklarını Onur Akhan’la birlikte kitaplaştırdı.

Burnunuz ilk ceset kokusuyla nasıl tanıştı?

- Cinayet büroya gider gitmez sizi hemen sahaya göndermezler. Tozlu rafların arasında dosya okur durursunuz. “Ne olur beni olay yerine götür” diye amirlerinizin gözünün içine bakarsınız. Öyle bir günde gittim. Belgrad Ormanları’nda bir kadın cesedi vardı. İlk kez burnum ceset kokusuyla, orada, o ağustos sıcağında tanıştı. Her tarafta sinekler var. Ceset taze bir ceset de değil, 10 günlük falandı. Yere atılmış bir yatak... Seks işçisi kadınlardan biri müşterisi tarafından öldürülmüş.

İnsan ceset kokusu derken bile fena oluyor. Nasıl alıştınız?

- O kadar kolay olmuyor tabii. O gün yanımdaki memur arkadaşlar tecrübeliler, hemen girdiler, cesedin üstünü başını araştırıyorlar, üzerinden kimlik bulmaya çalışıyorlar. Ben de sizin gibi merak ettim, nasıl dayanıyorlardı bu kokuya. Çünkü ben habire kolonya koklamaya çalışıyorum. Bir süre sonra kafayı bulmaya başladım. Baktım sigara falan içiyorlar. Meğer kokuyu bastırıyormuş. Sonraki günlerde ceset kokusu duyan burnum kendiliğinden kapanmaya başladı.

Bir de kesik baş cinayeti üstünde çalışıyorsunuz, kesik baş bir poşetin içinde kucağınızda. Emniyete gidip, arkadaşlarınızla bu konuda şakalaşıyorsunuz. Cinayet kadar ürküttü bu beni, nasıl bu kadar soğukkanlı olabiliyorsunuz?

- Soğukkanlılık demek doğru olur mu, peki öyle diyelim. İki tercihim vardı. Ya bunlardan sürekli olarak korkacaktım, iğrenecektim ki bu şuna benzer, cerrahsınız kan tutuyor. Ya da yapamayacaktım. İlk kokuyu aldığımda buna karar vermem gerekiyordu ve verdim: “Evet ben bunu yapabilirdim.”

Cinayet işleyen biri illa psikopat, deli ya da bağımlı mıdır?

- Dili, dini, ırkı, cinsiyeti, yaşı fark etmeden motivasyon oluşmuşsa her insan cinayet işleyebilir.

Motivasyon oluşması, sabrın son noktası demek mi?

- Bazı cinayetler vardır, deriz ki, “Hayır ya sebep bu olamaz...” Trafikte giderken öyle bir şey olur ki, biri gelir arabanıza çarpar. Hayatınızda hiç birbirinizi görmemişsinizdir. Kavga etmeye başlarsınız. Kavga şiddetlenir, birinizin elinde silah ya da bıçak varsa onu kullanabilirsiniz. Ve işte katilsiniz.


Hani laf arasında birine kızdığımızda “Elime geçirsem öldüreceğim” deriz ya, bu bir işaret midir?

- Evet, ya elinize o sırada geçirmiş olsanız. Bu kadar basit bir şey cinayet işlemek.

Peki en çok neden cinayet işleriz?

- Kadın-erkek ilişkileri ve para. Kabil’in Habil’i öldürmesinden bu yana bu böyledir.

Kadın ve erkekler cinayet işlerken farklı silahlar kullanır mı?

- Erkekler bıçaklar. Özellikle namus cinayetiyse, kadına karşı öfkesini ortaya koymak ister, defalarca bıçaklar. Ama bir kadın tabancayı ya da zehirlemeyi tercih eder.

Cinayet işleyenlerin eğitim durumuyla ilgili bir bilgi var mı?

- Yaptığım bir inceleme, İstanbul’da cinayet işleyenlerin çok önemli bir kesiminin ilk, orta ve lise terk olduğunu ortaya koyuyor. Tabii doçentler, profesörler de cinayet işliyor ama ağırlıklı olarak değil.

Yaş önemli mi?

- En çok cinayet 19-26 yaş aralığında işleniyor. Yaş arttıkça cinayet işleme oranı düşüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 'Türkiye Medya Veri Tabanı' oluşturulacak09 Aralık 2017 Cumartesi 11:54
 • ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim