• BIST 115.744
  • Altın 171,609
  • Dolar 3,9739
  • Euro 4,8995
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 17 °C

İmzacı Akademisyenler İçin Toplandılar

İmzacı Akademisyenler İçin Toplandılar
Eskişehir Emek ve Demokrasi Güçleri, Barış İçin Akademisyenler Bildirisi'ni imzalayan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde (ESOGÜ) görevli öğretim görevlileri...

Eskişehir Emek ve Demokrasi Güçleri, Barış İçin Akademisyenler Bildirisi'ni imzalayan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde (ESOGÜ) görevli öğretim görevlileri için toplandı.

ESOGÜ Rektörlük binası önünde bir araya gelen yaklaşık 100 kişilik grup, açılan soruşturmalara tepki göstermek için alkış tutarak ıslık çaldı. Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Öğretim Görevlisi olan Doç. Dr. Zeynep Erk Emeksiz, grup adına hazırlanan basın açıklamasını okudu. Yapılan açıklamada, imzalanan bildirinin kalıcı bir barışın acilen tesis edilmesinin gerektiğini ifade eden Zeynep Erk Emeksiz, kamuoyuna ilan edilmesinden sonra akademisyenlerin hedef gösterildiğini belirtti.

Bildirinin kamuoyu ile paylaşıldığı gün Yüksek Öğrenim Kurumu'nun (YÖK) olağanüstü toplandığına dikkat çeken Erk Emeksiz, "YÖK, imzacı akademisyenlerle ilgili gereğinin yapılacağını kamuoyuna duyurarak, üniversite soruşturma açma emri verme yetkisi olmamasına rağmen, hemen ertesi gün imzacı akademisyenlerin bulunduğu bütün üniversite rektörlüklerine soruşturma açılmasını emrettiği yazılar göndermiştir. Emri alan rektörlerin çoğu derhal harekete geçmiş ve imzacı akademisyenler açığa alınmış, bazıları da emekliliğe ya da istifaya zorlanmışlardır. Vakıf üniversitelerinde çalışan imzacı akademisyenlerin bir kısmı ise işlerinden atılmışlardır" şeklinde konuştu.

Emeksiz, Anadolu Üniversitesi'nde 15 akademisyen hakkında soruşturma başlatıldığını, 1 akademisyenin görevinden uzaklaştırdığını, ESOGÜ'de ise 8 akademisyen hakkında başlatılarak içlerinden idari görevi olan bir imzacı akademisyenin bu görevlerinin sonlandırıldığını belirtti. İmzacı akademisyenlerin karalama ve linç kampanyasına maruz bırakıldığını iddia eden Doç. Dr. Zeynep Erk Emeksiz, "Üniversitenin öğrencilerinden oluşan bir grup tarafından imzacıların isimleri, fotoğraflarıyla birlikte bir pankarta ve bildirilere basılmış, bildiriler okul içinde ve mahallelerde dağıtılmasıyla bu imzacılar hedefe konmuş, tehdide uğramışlardır. Rektörlüğün bu konudaki tepkisi, tehditçi öğrencilere soruşturma açmak yerine, hedef gösterilen, açık tehditlere maruz kalan, dolayısıyla çalışma alanlarında can güvenliği kalmayan akademisyenlerin izinlerini reddetmek, raporlarına itiraz etmek olmuştur. Bu açıkça yanlı bir tavırdır" ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından toplanan grup, imzacı akademisyenlerin savunmalarını yapacağı ESOGÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi önüne kadar yürüdü. Burada bir süre slogan atan grup, akademisyenlerin savunma yaptığı sırada ve sonrasında, onları yalnız bırakmayacaklarını dile getirerek eylemlerini sonlandırdı.

İmzacı Akademisyenler İçin Toplandılar

İmzacı Akademisyenler İçin Toplandılar

İmzacı Akademisyenler İçin Toplandılar

İmzacı Akademisyenler İçin Toplandılar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim