• BIST 109.166
 • Altın 153,787
 • Dolar 3,8247
 • Euro 4,5082
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 9 °C

İkinci emeklilik savaşı

İkinci emeklilik savaşı
Sosyal güvenlik kapsamında emekli aylığı almaya hak kazanan kişilere, birikimleri karşılığında "ek maaş" olanağı sağlayacak yıllık gelir sigortalarına ilişkin esaslar belirlendi.

Sosyal güvenlik kapsamında emekli aylığı almaya hak kazanan kişilere, birikimleri karşılığında "ek maaş" olanağı sağlayacak yıllık gelir sigortalarına ilişkin esaslar belirlendi.

Hazine Müsteşarlığının Yıllık Gelir sigortaları Yönetmeliği, Resmi gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, kişilerin Bireysel emeklilik sisteminden ve diğer kaynaklardan sağladığı birikimleri karşılığında ömür boyu veya belirli bir süre için düzenli irat ödemesi yapmayı öngören yıllık gelir sigortalarına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Hayat grubu sigortalarında faaliyet gösteren Türkiye'de kurulu sigorta ve emeklilik şirketleri ile yabancı sigorta şirketlerinin Türkiye'deki teşkilatını kapsayan yönetmeliğe göre, yıllık gelir sigortası sözleşmesi akdetmek isteyen şirketler Müsteşarlığa yazılı olarak başvuracak.

Müsteşarlıkça yapılacak değerlendirme sonucu bilgi işlem altyapısı ile idari ve mali açıdan yeterli bulunan şirketler yıllık gelir sigortası sözleşmesi akdedebilecek.

Teknik faiz oranı, sigorta süresi, ürün kapsamında verilen teminatlar ve ürünün diğer özellikleri dikkate alınarak sigortacılık prensipleri dahilinde şirketler tarafından ihtiyatlı bir şekilde belirlenecek. Müsteşarlık teknik faiz oranının asgari ve azami sınırlarını belirleyebilecek.

Kesinti oranı

Başlangıçta tek prim şeklinde ödenen toplu paradan, taksitli prim ödemelerinden veya yapılan irat ödemelerinden azami yüzde 2 oranında kesinti yapılabilecek.

Sözleşme süresi içinde yapılan ek prim ödemelerinden azami yüzde 2 kesinti olabilecek. Kar payı dağıtılması taahhüt edilen ürünlerde, matematik karşılıkların yatırıma yönlendirilmesinden elde edilen getiri üzerinden azami yüzde 10 kesinti yapılabilecek.

Sigortadan ayrılma halinde matematik karşılıklar üzerinden, sigorta sözleşmesinde geçirilen süreye ve şirketçe belirlenecek diğer unsurlara bağlı olarak değişen erken ayrılma kesintileri uygulanabilecek.

Müsteşarlık, bu madde kapsamında belirtilen kesinti oranlarını yüzde 50'ye kadar arttırabilecek ya da azaltılabilecek.

56 yaş ve üzeri için ürünler

56 yaş ve üzeri kişilere Türk Lirası cinsinden tek prim karşılığında, ömür boyu irat ödeyen ürünler sunulacak. İrat ödemeleri hemen başlayabilecek veya en fazla beş yıl ertelenebilecek.

İrat tutarı başlangıçta, ölüm düzeyi tablosu, teknik faiz oranı ve ürünün diğer özelliklerine göre hesaplanacak ve her takvim yılı başında en az TÜFE oranında arttırılacak.

İrat ödeme süresince veya irat ödemelerinin belirli bir süre ertelendiği ürünlerde erteleme dönemi içerisinde sigortalının vefatı halinde lehtara vefat tazminatının ödendiği ya da süreli veya ömür boyu irat bağlandığı ürünler sunulacak ve sigorta ettirenin isteğine bağlı olarak söz konusu teminatları içeren sözleşmeler akdedilebilecek.

56 yaşın altındaki kişiler için ürünler

56 yaşın altındaki kişilere Türk Lirası veya yabancı para birimi cinsinden tek ya da taksitli prim ödemeleri karşılığında, hemen veya belirli bir süre sonra başlayan, belirli tutarlarda veya TÜFE dahil bir varlık ya da varlık grubuna endeksli olarak ömür boyu veya belirli bir süre için irat ödeyen, isteğe bağlı olarak sigortalının vefatı halinde lehtara, vefat tazminatının ödendiği ya da süreli veya ömür boyu irat bağlandığı ürünler sunulabilecek.

İrat tutarı başlangıçta, ölüm düzeyi tablosu, teknik faiz oranı ve ürünün diğer özelliklerine göre hesaplanacak.

Müteakip dönemlerdeki irat tutarı ise ürün kapsamında taahhüt edilmişse dağıtılacak kar payları ve diğer unsurlar dikkate alınarak hesaplanacak.

Hayat grubu sigortaları

Ayrıca Hazine Müsteşarlığın, Hayat Grubu Sigortaları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği de Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, hayat grubu sigortalarına ilişkin tarife ve varsa kar payı teknik esasları ile bu esaslara ilişkin değişiklikler herhangi bir onaya tabi olmaksızın, genel kabul görmüş aktüeryal tekniklere ve belirlenen ilkelere uygun şekilde hazırlanarak şirketler tarafından uygulanacak.

Teknik esaslar ve diğer şartlar sigortacılık mevzuatına aykırı olamayacak. Yıllık gelir sigortaları hariç olmak üzere, ilk defa uygulamaya konulacak hayat grubu sigortaları tarife ve kar payı teknik esasları ile bu esaslara ilişkin değişiklikler, şirketlerce uygulamaya konmadan 10 iş günü öncesinde Müsteşarlığın belirleyeceği esaslar çerçevesinde elektronik ortamda merkeze gönderilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İkinci el oto esnafı kan ağlıyor11 Aralık 2017 Pazartesi 09:28
 • AOSB Başkanı Sütcü: "Başarı hepimizin"11 Aralık 2017 Pazartesi 09:13
 • Aile Festivali İBS’ geri sayım başladı11 Aralık 2017 Pazartesi 09:08
 • Sanayiciler 2023 ihracat hedeflerine Endüstri 4.0 ile ulaşacak11 Aralık 2017 Pazartesi 08:58
 • Günde 12 milyon ekmek çöpe gidiyor11 Aralık 2017 Pazartesi 08:33
 • Serbest piyasada döviz fiyatları11 Aralık 2017 Pazartesi 08:28
 • İTO Başkanı İbrahim Çağlar hayatını kaybetti11 Aralık 2017 Pazartesi 08:24
 • Ege Üniversitesine pazar günü tatil yok10 Aralık 2017 Pazar 16:23
 • İZTO heyeti Fespa Fuarında10 Aralık 2017 Pazar 16:18
 • Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan Hitit’e yetki belgesi10 Aralık 2017 Pazar 14:58
 • ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim