• BIST 115.927
  • Altın 171,102
  • Dolar 3,9623
  • Euro 4,8929
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 15 °C

İHD'den memurların işine son verecek düzenlemeye tepki

İHD'den memurların işine son verecek düzenlemeye tepki
İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu imzalı devlet memurlarına örgüt bağlantısı olduğu gerekçesiyle...

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu imzalı devlet memurlarına örgüt bağlantısı olduğu gerekçesiyle işine son verecek düzenlemeyi 28 Şubat uygulamalarına benzetti. Türkdoğan, "Sayın başbakan burada yetkisini aşmış durumda. 28 Şubat sürecinde de irticacı ve bölücü memur takip formu vardı." dedi.

Memurları, örgüt üyesi oldukları iddiasıyla işten çıkartma yetkisi veren Başbakanlık Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. Konuya ilişkin Cihan Haber Ajansı'na konuşan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, genelgeyi "vahim" olarak niteledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yetkisini aştığını belirten Türkdoğan, "Cumhuriyet savcıları ve mahkemelerin yetkisini kendisinde zanneden, kendisini mahkeme yerine koyan, aslında ceza hukukunun konusu olan bir konuda idari bir tasarrufta bulunarak kamu çalışanları üzerinde bir baskı oluşturulmasını sağlayan bir genelge. Burada ciddi bir yetki aşımı var." ifadelerini kullandı.

"AK PARTİ BU GENELGEYLE KENDİ KENDİSİYLE ÇELİŞMİŞ OLDU"

'Aklıma 28 Şubat süreci geldi" diyen Türkdoğan, şunları kaydetti: "28 Şubat sürecinde de irticacı ve bölücü memur takip formu vardı. O süreç içerisinde çok sayıda kamu çalışanı irticacı, bölücü diye soruşturma geçirmiş, sürgün edilmişti. AK Parti iktidarı 28 Şubat sürecinde özellikle başörtüsünden dolayı mağdur olan kamu çalışanları için af kanunları çıkardı. Şimdi yarattığı statükoya teslim oldu. Aynı şeyi bölücülük adı altında kamu çalışanlarına reva görüyor. AK Parti bu genelgeyle kendi kendisiyle çelişmiş oldu. O güvenlikçi politikaya o kadar çok teslim olmuş ki, bu çok vahim bir durum."

"ULUSLARARASI SENDİKALAR BİRLİĞİ BU KONUDA TÜRKİYE'Yİ SÜREKLİ GÜNDEM YAPACAKLARDIR"

Genelgenin kamu çalışanları üzerinde büyük bir baskı oluşturacağını anlatan Türkdoğan, "Çok büyük haksızlıklara sebep olacaktır. Bununla ilgili çok ciddi davalar olacaktır. Türkiye İLO'ya şikayet edilecektir. Uluslararası Sendikalar Birliği bu konuda Türkiye'yi sürekli gündem yapacaklardır. Bu davalar er ya da geç Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne ve Avrupa Sosyal Komitesi'ne gidecektir. Orada yeni mahkumiyetler çıkacaktır." açıklamasında bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim