• BIST 107.015
  • Altın 172,572
  • Dolar 4,0743
  • Euro 4,9248
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 18 °C

İETT'nin başarısı Türkiye'ye bir ilki yaşattı

İETT'nin başarısı Türkiye'ye bir ilki yaşattı
İETT, Küresel Raporlama Girişimi’nden (Global Reporting Initiative) A Plus onayını almaya layık görülerek Türkiye’ye bir ilk yaşattı.


Tüm dünyada kamu ve özel sektör raporlamalarında tercih edilen GRI Küresel Raporlama Girişimi’nin bu onayı ile kamu sektöründe onay alan ilk kurum İETT oldu.

Onay alan 2012-2013 sürdürülebilirlik raporu, ekonomik, sosyal ve çevresel kriterlerin raporlanması ile oluşturuldu. İlk raporu ile “A,B,C” seviyeleri arasından “A+” onayını alan İETT raporu bundan sonra iki yılda bir yayınlayacak. SGS, dünyanın lider gözetim, denetim, test ve belgelendirme kuruluşu, tarafından yapılan sınırlı bağımsız inceleme sonucunda alınan 14064 Sera Gazı Emisyon güvence raporu ile “+” alınması konusunda ayrı bir denetime ihtiyaç duyulmadı.

Raporun, İETT’nin bugün ve gelecekteki olumlu etkilerini artırmaya yönelik faaliyetlerini aktarabileceği önemli bir iletişim aracı olması hedefleniyor. Hazırlanan ilk sürdürülebilirlik raporunun Türkçe ve İngilizce versiyonuna www.iett.gov.tr sitesinden ulaşılabilecek.
Küresel Raporlama Girişimi özelikle yeni dünya trendinde özel sektör ve kamudaki kurumların daha şeffaf, çevreci, güvenilir ve insan haklarına saygılı bir iş anlayışını geliştirmek için çalışıyor. Bu anlayışı ise küresel alanda oluşturduğu ilkeler ile yerleştiriyor.

Küresel Raporlama Girişimi (GRI) Nedir?

Küresel Raporlama Girişimi (GRI), sürdürülebilirlik raporlamasının tüm kurumlar tarafından yapılmasını teşvik etmektedir. GRI, dünyada yaygın bir şekilde kullanılan kapsamlı bir sürdürülebilirlik raporlaması çerçevesi geliştirir. Bu raporlama çerçevesi, Raporlama İlkeleri de dahil olmak üzere, kurumların ekonomik, çevresel ve sosyal performanslarını ölçmeleri ve raporlamaları için kullanmaları gereken prensip ve göstergeleri belirler. GRI, herkesin kullanımına açık olan bu ilkelerin kullanımının yaygınlaşması ve sürekli iyileşmesine büyük önem vermektedir.

GRI, Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) ve CERES tarafından 1997’de çok paydaşlı bir sivil toplum kuruluşu olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur.  2002 yılında bugünkü GRI sekretaryasının bulunduğu yer olan Amsterdam’a taşınmıştır. GRI’ın 30 bin kişiden oluşan küresel bir ağa sahip olmanın yanı sıra Avustralya, Brezilya, Çin, Hindistan ve ABD’de bölgesel merkezleri (Focal Points) bulunmaktadır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim