• BIST 94.541
  • Altın 194,542
  • Dolar 4,7355
  • Euro 5,5009
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 22 °C

HYSK Başkanı'ndan yargı ile ilgili acı rakam

HYSK Başkanı'ndan yargı ile ilgili acı rakam
Türkiye'de yargıya güvenin ne hale geldiği ile ilgili çarpıcı bir rakam veren HYSK Başkanvekili Yandırmaz, yargı için yeni reçete yazdı.

Erzurum'da Adalet Akademisi tarafından düzenlenen seminere katılan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HYSK) Başkanvekili Metin Yandırmaz, Türkiye'de yargıya güvenin düştüğünü bildirdi.

"YARGIDA YETKİ AŞIMI ÇOK TEHLİKELİ"

Yandırmaz, "Bazı melektaşlarımızın maalesef kendi yetki alanını aşarak siyaseti dizayn görevine soyunması, bu da çok tehlikeli bir şey. Yargı, kesinlikle kendi sınırları içerisinde kalması lazım. 3 erk 'yasama, yürütme, yargı' demokrasinin işleyişi. Bu 3 erkin görevini kendi sınırları içerisinde ifa etmesine bağlı. Yargı eğer kendi görev alanı dışına çıkarsa, ortada bir sorun var demektir. Bu da güven endeksine yansıyan sebeplerden birisi. Peki ne yapmamız lazım? Bu güven endeksini nasıl artıracağız? Çok basit, yasalara uyacağız. Kendi görev alanı içinde kalacağız, görev alanımızın dışına çıkmayacağız. Vicdani kanaatimizi hukuka uygun şekilde kullanacağız.' ifadelerini kullandı.

"DÜNYA GÖRÜŞÜ KARARI ETKİLEMEMELİ"

Hakim ve savcıların dünya görüşünü mesleğine yansıtmaması gerektiğini vurgulayan Metin Yandırmaz, 'Eğer bir hakim bir savcı dünya görüşünü, mensubiyetini mesleğine kötü şekilde yansıtıyorsa ortada bir problem vardır. Aksi takdirde ne olur, bugünki gibi kaos olur. Siyaset mekanizması yargıya müdahale etmedikçe, güven endeksi yükselecektir. Bu da bizim sizlerin siyasete müdahele etmememizle gerçekleşecek bir şey. Biz kendi alanımızda kalırsak, siyaset de kendi alanında kalır. 12 Ekim seçimi Türk yargısında bir milat olmuştur. Kimseyi ayrıştırmayacağız, tüm hakim savcıların kurulu olacağız. Herhangi bir zümrenin, grubun, siyasi görüşün kurulu olmayacağız. Evrensel hukuk ilkelerine uygun davranacağız' diye konuştu.
İş yükü altında özveriyle çalışmalarına rağmen yargının töhmet altında olduğuna işaret eden Yandırmaz, şunları söyledi: 'Nasıl töhmet altında? 2010 yılında yargıya güven endeksi yüzde 65, bugün maalesef üzülerek söylüyorum yüzde 20 civarında. Peki bu kadar özverili çalışmaya rağmen neden bu güven endeksi düşük? Önce çözüm bulabilmek için bunun nedenlerini tespit etmemiz lazım. Bunda elbette siyaset mekanizmasının etkisi var. Bunu inkar etmemek lazım. Başka, medya. Yargı maalesef her gün manşetlerde. Tabi şöyle birşey var. Siz malzeme verirseniz medyanın aradığı da budur, manşetlerden inemezsiniz. Onun için medyanında bu güven endeksinin eksikliğinin düşüklüğünde etkisinin olduğunu düşünüyorum. Ama asıl önemli olan sebep maalesef içimizdeki bazı meslektaşlarımız."

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim