• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 16 °C

Hindistan ile 11 anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee'nin huzurunda iki ülke arasında 11 anlaşma imzalandı.
Cumhurbaşkanı Gül, resmi davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Hindistan Cumhurbaşkanı Mukherjee ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. İki cumhurbaşkanı baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. 
 
Görüşmelerin ardından Gül ve Mukherjee'nin huzurunda iki ülke arasında 11 anlaşma imzalandı.
 
İMZALANAN ANLAŞMALAR
 
-Heyetler arası görüşmelerin ardından gerçekleştirilen anlaşmaların imza töreninde, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Hindistan Cumhuriyeti Hükümeti, Mikro, Küçük ve Ortak Ölçekli İşletmeler Bakanlığı Ulusal Küçük İşletmeler İşbirliği arasında Mutabakat Muhtırası,
 
-Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Hindistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Arşiv Alanında İşbirliğine Dair Protokol,
 
-Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) ile Hindistan Devlet Televizyonu Doordarshan Arasında İşbirliği Protokolü,
 
-Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu ile All India Radio Arasında Radyo Programları Alanında İşbirliği Protokolü,
 
-Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Hindistan Hükümeti, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Dairesi Arasında Bilim ve Teknoloji İşbirliği Protokolü,
 
-İstanbul Üniversitesi ile Jamia Millia Islamia Üniversitesi Arasında Mutabakat Muhtırası,
 
-Atatürk Üniversitesi ile Delhi Üniversitesi Arasında Mutabakat Muhtırası,
 
-Kadir Has Üniversitesi ile Delhi Üniversitesi Arasında Mutabakat Muhtırası,
 
-Kadir Has Üniversitesi  ile  Jawaharlal Nehru        Üniversitesi Arasında Mutabakat Muhtırası,
 
-Kadir Has Üniversitesi ile Jamia Millia Islamia Üniversitesi Arasında Mutabakat Muhtırası,
 
-Mevlana Üniversitesi ile Haydarabat Üniversitesi Arasında Mutabakat Muhtırası imzalandı.
 
Küçük Resepsiyon Salonundaki törende, KOSGEB ile Hindistan Cumhuriyeti Hükümeti, Mikro, Küçük ve Ortak Ölçekli İşletmeler Bakanlığı Ulusal Küçük İşletmeler İşbirliği arasında Mutabakat Muhtırasına Türkiye adına KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Hindistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Arşiv Alanında İşbirliğine Dair Protokole Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur Ünal, TRT ile Hindistan Devlet Televizyonu Arasında İşbirliği Protokolü ve TRT ile All India Radyosu Arasında İşbirliği Anlaşmasına da Türkiye adına TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin imza attı. 
 
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Hindistan Hükümeti, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Dairesi Arasında Bilim ve Teknoloji İşbirliği Protokolüne de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak imza koydu. 
 
Ayrıca İstanbul Üniversitesi ile Jamia Millia Islamia Üniversitesi Arasında Mutabakat Muhtırası, Atatürk Üniversitesi ile Delhi Üniversitesi Arasında Mutabakat Muhtırası, Kadir Has Üniversitesi ile Delhi Üniversitesi Arasında Mutabakat Muhtırası, Kadir Has Üniversitesi ile Jawaharlal Nehru Üniversitesi Arasında Mutabakat Muhtırası, Kadir Has Üniversitesi ile Jamia Millia Islamia Üniversitesi Arasında Mutabakat Muhtırası ve Mevlana Üniversitesi ile Haydarabat Üniversitesi Arasında Mutabakat Muhtırası imzalandı. 
 
Törene, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya da katıldı.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim