• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 15 °C

Hava kirliliğinden dolayı kalorifer ve sobalar 8 saat yakılabilecek

Hava kirliliğinden dolayı kalorifer ve sobalar 8 saat yakılabilecek
Bursa Büyükşehir Belediyesi, hava kirliliğinin önüne geçmek için katı yakıtla ısınma sağlayan konutlardan mahrukatçılara kadar geniş bir alanda denetimlere...

Bursa Büyükşehir Belediyesi, hava kirliliğinin önüne geçmek için katı yakıtla ısınma sağlayan konutlardan mahrukatçılara kadar geniş bir alanda denetimlere ağırlık vermeye başladı. Belediye, hava kalitesinin kötü olduğu günlerde kalorifer ve soba yakılmasına kısıtlama getiriliyor. Bursa'nın bazı ilçelerinde saat kalorifer ve sobalar günde sadece 8 saat yakılabilecek.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte Bursa'da ısınma amaçlı, düşük kalorili ve kükürt oranı yüksek kömür kullanımı artarken, trafikten kaynaklı egzoz kirliliği hava kirliliğini beraberinde getiriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen hava kalitesi izleme istasyonu verilerine göre Bursa'nın hassas ve zaman zaman da sağlıksız kategorisinde yer aldığı tespit edildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi hava kirliliğinin çözümü noktasında harekete geçerek bazı önlemler ve yaptırımları uygulamaya başladı.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı katı yakıt kullanan konutları, siteleri ve iş yerlerini denetleyerek kaliteli yakıt kullanmaları ve yakma kurallarına uymaları konusunda teşvik ederken, katı yakıtların satıldığı mahrukatçılara yönelik denetimler sıklaştırıldı. Özellikle hava kirliliği sınır değerlerinin aşılarak yoğun hava kirliliğinin yaşandığı İnegöl ilçesi özelinde de somut bazı yaptırımlar hayata geçiriliyor. Bu kapsamda hava kirliliği sorununun oluşumda önemli role sahip mobilya atıklarının yakılması konusunda iş yerleri düzenli olarak kontrol edilerek, mobilya atıklarının yakılması önleniyor.

KISITLAMA GELİYOR, GÜNDE 8 SAAT YAKILACAK

Bursa'da çevre yönetimi alanında önemli kararları uygulamaya geçiren İl Mahalli Çevre Kurulu da aralık ayında hava kirliliği konusunda toplanarak önemli kararlar aldı. Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından evlerde ısı yalıtımı ve ısının korunması konusunda halkı bilgilendirme çalışmalarının yapılmasına ve katı yakıt kullanılan siteler ve binalarda kazan çıkışlarına filtre takılması zorunlu hale getirildi. Nilüfer, Yıldırım, Osmangazi, Gürsu, Kestel ve İnegöl İlçe merkezlerinde katı yakıt kullanılan konut ve iş yerlerinde (okul, hastane..vb. Hariç) hava kalitesi indeksinin kötü olduğu günlerde kalorifer ve sobaların sabah 06.00-10.00 ve akşam 17.00-21.00 saatleri arasında yakılmasına karar verildi.

Belediye yetkilileri, alınan kararların uygulanması ve Bursa'da hava kirliliği ile mücadele konusunda kamu kurum ve kuruluşlarının yanında vatandaşlara, sivil toplum kuruluşlarına ve sanayicilere de de büyük görevler düştüğünü belirtti. Isınma amacıyla yüksek kalorili kömürlerin kullanımı, bacaların düzenli olarak temizliği, kalorifer ve doğalgaz kazanlarının periyodik bakımlarının yapılmasının büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Hava kirliliğinden dolayı kalorifer ve sobalar 8 saat yakılabilecek

Hava kirliliğinden dolayı kalorifer ve sobalar 8 saat yakılabilecek

Hava kirliliğinden dolayı kalorifer ve sobalar 8 saat yakılabilecek

Hava kirliliğinden dolayı kalorifer ve sobalar 8 saat yakılabilecek

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim