• BIST 89.109
  • Altın 146,701
  • Dolar 3,6410
  • Euro 3,9269
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 14 °C

Hakan Fidan'ın geri dönmesi yasal mı?

Hakan Fidan'ın geri dönmesi yasal mı?
Dün sürpriz bir kararla AKP'den aday adaylığının geri çeken Hakan Fidan’ın yeniden MİT Müsteşarlığı’na atanması başkentte tartışma yarattı. Fidan'ın 657 Sayılı Kanun’un 92’nci maddesine göre 6 ay geçmeden göreve dönmesinin yasal olmadığı öne sürüldü.

Kulislerde MİT Yasası’nın 14. Maddesi’ne göre 5 yıl geçmeden istifa edenlerin 5 yıl geçmedikçe devlet memurluğuna alınamayacağı da konuşuldu. Ancak 657 Sayılı Kanun’un 59. maddesine göre MİT kadrolarının tümü istisnai kadro ve bekleme süresi uygulanmıyor. Dolayısıyla hükümet ve Cumhurbaşkanı isterse Fidan, yeniden MİT Müsteşarlığı’na atanabilir. 298 sayılı Seçim Kanunu’nun ek 7’nci maddesinde, “Hakimler ve savcılar ile subay ve astsubaylar hariç olmak üzere; milletvekili seçimlerinde aday ve aday adayı olan memurlar ve diğer kamu görevlileri, adaylığı veya seçimi kaybetmeleri halinde, YSK’nın seçim sonuçlarını ilanını takip eden bir ay içinde müracaat etmeleri kaydıyla eski görevlerine veya başka bir göreve dönebilirler” hükmüne yer verilmiştir. Buna göre, aday adaylığı listeleri kesinleşmeden hiçbir aday adayının kamudaki görevine bir ay içinde dönmesi mümkün değildir. Ancak bu düzenleme, seçimden dolayı geri dönüşe dair olduğu için bunun Fidan’a engel olmadığı bildirildi.

MİT Kanunu  madde 13 ve 14...

Madde 13: Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı, Milli Güvenlik Kurulunda görüşüldükten sonra Başbakanın inhası ve Cumhurbaşkanının onayı ile atanır. MİT Müsteşar yardımcıları ve başkanlar, MİT Müsteşarının teklifi üzerine, Başbakanın inhası ve Cumhurbaşkanının onayı ile atanır. Diğer personel MİT Müsteşarı tarafından atanır. Bu atamalar Resmi Gazete’de yayımlanmaz ve gizli tutulur.

Madde 14:  MİT fiili kadrosuna atanan personelden; bu teşkilattaki göreve başladıkları tarihten itibaren beş yıl geçmeden istifa edenler veya istifa etmiş sayılanlar, görevle ilişkilerinin kesildiği tarihten itibaren beş yıl geçmedikçe Devlet memurluğuna alınamaz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  • Heykellerin küçük ustası29 Mart 2017 Çarşamba 11:38
  • Halkbank'tan gözaltı açıklaması29 Mart 2017 Çarşamba 11:30
  • Suriye’ye dönüşler yoğunlaştı29 Mart 2017 Çarşamba 11:24
  • Anka gibi küllerinden doğdu29 Mart 2017 Çarşamba 11:24
  • Türkiye’nin ilk full elektrikli otobüsleri geliyor29 Mart 2017 Çarşamba 11:23
  • Besiciler yem fiyatlarından dertli29 Mart 2017 Çarşamba 11:23
  • 3 bin yıllık mesleği aşkla yaşatıyor29 Mart 2017 Çarşamba 11:23
  • Genç arkeolog, gerçek defineyi filmde buldu29 Mart 2017 Çarşamba 11:18
  • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Halkbank açıklaması29 Mart 2017 Çarşamba 11:10
  • E-okul’da FETÖ şüphesi29 Mart 2017 Çarşamba 10:59
  • ÇOK OKUNANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim