• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 15 °C

Gül: Yavaş da olsa bir gelişme var

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul'da düzenlenen "4. İstanbul Forumu"nun açılışında konuştu.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Beşiktaş’taki Renaissance İstanbul Bosphorus Hotel’de düzenlenen 4. İstanbul Forumu’nun açılışına katıldı. Açılışa Gül’ün yanı sıra, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve çok sayıda yerli ve yabancı davetli de bulundu.
 
İSLAMLA DEMOKRASİ ARASINDA İKİLEM YOKTUR
 
Açılış konuşmasını yapan Gül, “İslam’la demokrasi arasında bir ikilem yoktur. Zira her inanç ve kültürün kendisinde yer bulabildiği çoğulcu yönetim şekli hangi kökenden gelirse gelsin herkes için caziptir. Tarihte İslam toplumlarının en fazla önem verdiği değerler hak ve adaletin tecellisi, şeffaflık, devlet yönetimine katılım ve istişareleri gibi konular olmuştur. Bu değerler bugün de demokrasinin içini dolduran kavramlardır. Arap baharı, ‘demokrasi ile İslam bahdaşmaz’ diyen hurafeleri bozan tarihi bir gelişme olmuştur. Demokratik ilerlemeye imkan verecek, siyasal sistemlerin bir anda ortaya çıkışını beklemek de tabi ki hayalcilik olur. Hiçbir ülkede hiçbir gecede çoğulcu demokrasiye geçiş beklenemez. Tarihsel gelişim süreci incelendiğinde demokratikleşmenin hızının toplumların kendi koşulları ve iç dinamiklerinin etkilendiği görülecektir. Demokratik sürecin yavaş yavaş olmasına rağmen, kesintisiz olması ve standartlarının yükseliyor olmasıdır önemli olan” ifadelerini kullandı.
 
"MISIR’IN BU DURUMU AŞACAĞINA İNANIYORUM"
 
Mısır’daki sorunlara da değinen Gül, “Suriye örneğinde olduğu gibi meşru hak ve özgürlük taleplerinin şiddet yoluyla bastırılması bir iç çatışma sürecini başlatmıştır. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki dönüşüm sürecinde en kritik ülke şüphesiz ki Mısır’dır. Maalesef Mısır’daki demokrasi kesintiye uğramıştır. Yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen, Mısır’ın bunu aşacağına inanıyorum. Mısır’ın güçlü ve müreffeh bir ülke olmasını en fazla biz isteriz. Mısır’ın bir an önce demokrasiye dönmesini ve ekonomik olarak kalkınmasının samimiyetle arzu ediyoruz.” şeklinde konuştu.
 
İSRAİL SORUSUNA İLGİNÇ YANIT
 
Gül konuşmasının sonunda soruları da yanıtladı. Gül Türkiye ile İsrail ilişkileri üzerine sorulan bir soruya, "Yavaş da olsa bir gelişme var. Biraz sessiz gidiyor ancak heyetler biraraya gelip görüşüyorlar" yanıtını verdi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim