• BIST 115.450
  • Altın 166,641
  • Dolar 3,9399
  • Euro 4,8592
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 14 °C

Gribe Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Medical Park Özel Tokat Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Ziraatçi, gribal enfeksiyonla mücadele de yersiz ilaç kullanımından uzak durulması gerektiğini belirterek dengeli beslenmeye önem verilmesi uyarısında bulundu.
Tokat’ta son bir aydır polikliniklere başvuran hastaların çoğunluğunu gribal enfeksiyon mağdurları oluşturmakta olduğunu belirten Ziraatçi, gribin sebebi virüsler toplumda çok hızlı yayılmakta olduğuna dikkat çekti. Gribi birçok hastanın hafif belirtilerle atlatırken birçoğu da ağır bir klinikle hastanelere başvurmakta olduğunu ifade eden Ziraatçi, “Bu enfeksiyonlardan korunmak önemlidir. Kapalı ortamlarda uzun süre bulunmamak, hapşırırken veya öksürürken ağzın mendil ya da kol ile kapatılması, ellerin yıkanması, yaşa göre dengeli beslenme ve iklime göre uygun giyinme temel korunma yöntemlerindendir. Toplumda en popüler korunma yöntemi olan aşının koruyuculuğu yüzde 80’ler civarındadır. Aşı sonrası da gribal enfeksiyon geçirilebilir fakat genellikle hafif atlatılır. Sağlıklı insanların aşı yaptırması çok gerekli görülmemektedir ancak yaşlılar ile uzun süreli ciddi hastalığı olan altı ayın üzerindeki her yaştan insanın aşı yaptırması yararlı olacaktır” dedi.
 
Hastaların çoğunluğunu çocuklar ve yaşlıların oluşturduğunu ifade eden Ziraatçi, “Gribal enfeksiyonun en önemli belirtilerinin ateş, baş ve boğaz ağrısı, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık, öksürük, vücutta yaygın bir ağrı ve halsizlik hissidir. Geceleri uyku düzensizliği, nefes darlığı görülebilir. Bu günlerde ülke genelinde en yaygın H3N2 virüsü görülmektedir. Bu virüse bağlı oluşan grip diğerlerine göre daha ağır ve uzun seyirlidir. Enfeksiyon mağduru çocuklarda huzursuzluk, gece uyku düzensizlikleri, nefes alırken zorlanma, dirençli ve tekrarlayan ateş dönemleri ailelerin en çok şikayet ettiği durumdur. Mutlaka bir doktor tarafından görülmelidir. Eğer komplikasyonsuz bir viral enfeksiyon tanısı almışsa antibiyotik tedavisi verilmez. Buna ek olarak yaşa uygun dengeli beslenme, yeterli sıvı alımı, yaşanılan ortamın havalandırılması, yeterli dinlenme ve doktorun uygun gördüğü tıbbi destek tedavi uygulanmalıdır. Viral enfeksiyonlar ortalama 7-10 günde düzelirler. Bunun ilk birkaç günü ağır seyredebilir, gerekli görüldüğünde tedavi hastanede yatış yapılarak doktor gözetiminde uygulanır” diye konuştu.
 
Son günlerde medyada antiviral ilaçlarla ilgili çok haberler yapılmakta olduğuna dikkat çeken Ziraatçi açıklamalarına şöyle devam etti: “Oseltamivir içeren bu ilaçlar grip enfeksiyonunda ilk günlerde verildiğinde etkindir . Hastaların çoğu hastalığın bu erken safhasından sonra polikliniğe başvurduğu için zaten etkinliği zayıf olacaktır. Ayrıca sağlıklı insanlarda doğal bağışıklık sistemi bu virüslerle savaşacak kadar güçlüdür. İlacı bulamadıkları için hastalar gereksiz endişelenmemelidir. Bu ilaçlar özellikle ağır ve uzun süreli hastalığı olduğu için virüslere karşı zayıf olan insanlarda amacına uygun etkinlikte kullanılabiliyor. Grip, her sonbahar-kış döneminde kendini salgınlarla göstermektedir. Yersiz ilaç kullanımından uzak durulmalı ve dengeli beslenmeye önem verilmelidir. Ağır kliniğe sebep olan ve bir haftadan uzun süren grip vakalarının mutlaka bir doktor tarafından görülmesi gerekir."
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim