• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 17 °C

Godiva'yı Türkler uçurdu

Yıldız Holding bünyesine geçen Godiva, beş yılda 32 bin satış noktasına ulaşarak her yıl ortalama yüzde 10’un üzerinde büyüme kaydetti. Godiva, 2013 yılını 765 milyon dolar ciroyla kapatacak.
1926 yılında Brüksel’de çikolata ustası Joseph Draps tarafından kurulan ve bugün premium çikolatanın en önemli markası olan Godiva'nın Yıldız Holding bünyesinde gösterdiği büyümeyi ve hedeflerini anlatmak için İstanbul’da bir toplantı düzenlendi. 
 
Godiva CEO’su Jim Goldman, Godiva’nın son beş yıllık öyküsünü anlattığı sunumda; markanın Yıldız Holding bünyesine geçişinden sonraki gelişiminden gurur duyduğunu belirterek “Bunu Godiva’nın örnek alınacak bağımsız yönetim şekli, çalışanlarımızın işlerine bağlılığı ve üstün performansları sayesinde, hep birlikte başardık” dedi.Campbell Soup yönetiminden Yıldız Holding bünyesine geçtikten sonra Godiva’yı dünyada devam eden ekonomik sorunların bile durduramadığı bir büyüme içine girdiğini vurgulayan Goldman, “Godiva, Campbell Soup yönetimi sırasında stratejik bir öncelik değildi. Yatırım için öncelikli bir kanal olmamakla beraber, büyüme konusunda da Godiva’dan beklentiler düşüktü. Özet olarak, kısa dönemli ve risksiz bir yönetim biçimi benimsenmişti. Buna mukabil Yıldız Holding bünyesinde ilk günden bu yana stratejik bir yatırım olmanın avantajlarını yaşıyoruz. Bizden büyüme konusunda önemli beklentiler var ve bu sebeple önemli yatırımlar yapılıyor. Uzun dönemli bir perspektifte hareket ediliyor. Bu bakış açısının sonucu olarak 2008-2013 yılları arasındaki ortalamaya baktığımızda her yıl yüzde 10’un üzerinde bir büyümeden söz ediyoruz. 2013 yılı sonu itibariyle ciromuz 765 milyon dolara ulaşacak”dedi.
 
TAM BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ
 
Bu büyümenin en büyük sebeplerinden birinin yapılan yatırımlar olduğunu söyleyen Goldman, pazarlama yatırımında yüzde 63, mağaza ve satış yatırımlarında yüzde 29, çalışan ve altyapı yatırımlarında ise yüzde 40 artış yapıldığını belirtti. Benzer şekilde Belçika ve Amerika’daki fabrikalarının kapasitelerinin de arttığını ve tesislerde de sırasıyla yüzde 73 ve yüzde 50 oranında kapasite artışı gerçekleştiğini vurguladı.Büyümek için yeni pazarlara girmenin de yatırım gerektirdiğini belirten Goldman, Godiva’nın Yıldız Holding bünyesine geçmeden önceki son 10 yılda hiçbir yeni pazar yatırımının olmadığını kaydetti. Goldman, Yıldız Holding bünyesinde ise Avusturalya, Çin, Endonezya, Kore, Macau, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi yepyeni coğrafyalara giren Godiva’nın, çok daha global bir marka haline geldiğini vurguladı. Goldman, son beş yılda uluslararası satışların yüzde 43’ten yüzde 52’ye yükseldiğini sözlerine eklerken, uluslararası zincire 88 yeni mağaza eklendiğini belirtti. Goldman ayrıca önümüzdeki yılda Çin, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’de büyümeye öncelik vereceklerini anlatırken, Godiva’nın 12 ay içinde en az bir yeni pazara daha gireceğinin müjdesini de verdi.Global büyümede öncelikli pazarlardan birinin Çin olduğuna işaret eden Jim Goldman, “Çin’de çikolata kafelerden ‘amiral mağazalara’, önemli alışveriş caddelerindeki mağaza ve satış noktalarına kadar birçok değişik mekan çeşidi ile büyüdük. 2009 yılında sadece iki olan Çin’deki mağaza sayısı, 2013 sonunda 13 şehirde 50’nin üzerinde mağazaya ulaşacak. Satışlar 2009 yılından bu yana 20 milyon doların üzerine çıktı” dedi. Goldman ayrıca, Çin’de internet üzerinden satış ağının çok genişlediğini ve 160 şehre varan büyüklüğe ulaştığını sözlerine ekledi.Jim Goldman Japonya’da yapılan araştırmalarda tüm rakiplerinin üzerinde konumlandırılan Godiva’nın, 2010 yılında yaşanan ekonomik durgunluk ve deprem/tsunami felaketlerine rağmen önemli ölçüde büyüdüğünü belirtti. Goldman, Japonya’da 2009’da 154 milyon dolar olan satışların, 2013’te 250 milyon dolara çıktığını ve Japonya’nın Godiva’nın en yüksek ciro yaptığı ülkelerden biri haline geldiğini söyledi.
 
KUZEY AMERİKA'DA SATIŞLAR ARTTI
 
Toplantıda söz alan Godiva Kuzey Amerika Başkanı Jeri Finard, markanın önemli pazarlarının başında gelen Kuzey Amerika mağazalarının da, yeni stratejilerle satış ve karlılıklarını artırdığına dikkat çekti. Finard, daha fazla karlılık stratejisiyle mağaza sayısını 276’dan 217’ye düşürdüklerini söyleyerek, “Bu strateji ile mağaza başına satışlar yüzde 37 artarken, her bir mağazanın karlılığı ise yüzde 248 arttı.Bu sonuçların çok tatmin edici" dedi. Finard, son beş yılda Kuzey Amerika pazarına birçok yenilik getirdiklerini ve satış kanallarını zenginleştirip genişlettiklerini, ürünleri daha ulaşılabilir kıldıklarını da sözlerine ekledi. İngilizcede dipping olarak kullanılan çikolataya batırılmış ürünler kategorisinin hızlı büyümesine de işaret eden Finard, 2008’de 20.6 milyon dolar olan büyüklüğün, 2013 yılında ise 34.5 milyon dolara çıktığını ve geçtiğimiz sene Kuzey Amerika’da 5.3 milyon adet çikolataya batırılmış çilek satıldığını sözlerine ekledi.
 
Godiva’nın premium çikolata kategorisindeki liderliğini güçlendirmek için önemli yenilikler yaptıklarını ve büyük adımlar attıklarını söyleyen Godiva Uluslararası Başkanı Mohamed Elsarky ise, ana ürünlere yerel ve mevsimsel ürünler eklemeye özen gösterdiklerini, globalleşirken yerel dokunuşlara önem vermenin Godiva stratejisinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirtti. Elsarky konuşmasında yeni kategoriler, ürünler ve mağazalar hakkında şu bilgileri verdi; "Yeni mağaza tasarımımızla 58’i Kuzey Amerika’da, 45’i Amerika dışında olmak üzere 100’den fazla mağazamızı yeniledik. Tüm dünyada Macy’s, Bloomingdale’s, Neiman Marcus, Harrods, Harvey Nichols, El Corte Ingles, KaDeWe, Galeries Lafayette gibi büyük mağazalarda görünürlüğümüz arttı, daha geniş satış noktalarına sahip olduk. Asya’da da büyük mağazalar içindeki varlığımız önemli şekilde büyüdü. Türkiye’de en iyi lokasyonlardaki 7 mağazamız ile büyümeye devam ediyoruz. 2011 yılında New York 5. Cadde’de bir amiral mağazamız, 2012 yılında ise Londra’da Harrods içinde Godiva Chocolate Cafe açıldı"Toplantı sonunda tekrar söz alan Godiva CEO’su Jim Goldman, Godiva’nın global olarak büyümeyi sürdüreceğini söyledi. Goldman sözlerine şu cümlelerle son verdi: “Godiva Belçika’da doğmuş olsa da bugün başarılı bir Türk şirketi ve markası. Türkiye, Godiva alındığında gurur duymuştu, bugün Godiva’nın geldiği bu nokta ile daha da büyük gurur duymalıdır.”
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim