• BIST 93.043
  • Altın 193,340
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 22 °C

Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi Hizmete Alındı

Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi Hizmete Alındı
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sakarya Sanat Galerisi bünyesine kazandırılan Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi hizmete alındı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sakarya Sanat Galerisi bünyesine kazandırılan Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi hizmete alındı.

Bugüne kadar birçok kültür sanat merkezini hizmete alan Büyükşehir Belediyesi kültür sanat alanında bir ilki daha gerçekleştirdi. Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi'nin vatandaşların kullanımına sunulduğunu açıklayan Başkan Toçoğlu, "Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi'nde hem teorik dersler olacak hem de pratik olarak bu sanat dalları kursiyerlerimize öğretilecek. Aynı zamanda alanında usta önemli isimlerin sanat ürünleri de bu merkezde sergilenecek" dedi.

Toçoğlu, "Birincil öneme sahip belediye hizmetlerinin yanında insanımıza dokunan kültür sanat yatırımlarının en güzel örneklerini şehrimize kazandırmaya devam ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak daha önce Ofis Sanat Merkezi, Sakarya Sanat Galerisi, Ziya Taşkent Konser Salonu ve Faik Baysal Kütüphanesi'ni hizmete almıştık. Anadolu kültür sanat başkenti olma hedefi doğrultusunda devam eden çalışmalarımız kapsamında yeni bir müjdeyi hemşerilerimizle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz" dedi.

Başkan Toçoğlu, "Bilindiği gibi SAMEK kurslarımız geleneksel sanatlardan modern sanatlara, bilişim çalışmalarından dil eğitimlerine kadar geniş yelpazede eğitim çalışmalarını hemşerimizle buluşturuyor. Hizmete aldığımız Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi geleneksel sanatlar alanında uzmanlaşmak isteyen vatandaşlarımıza akademik müfredatla uzmanlaşma imkanı getiren bir merkez. Bu yeni kurumla hedefimiz gerçek anlamda sanatçıların yetişmesine katkıda bulunmak" diye konuştu.

Başkan Zeki Toçoğlu, "Büyükşehir Belediyesi Sakarya Sanat Galerisi; hem sanat galerisi hem de bir eğitim kurumu olarak düzenlenmişti. Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi ile geleneksel sanatlara dönük çalışmalarımızı bir adım daha ileriye taşımayı hedefledik. Şehrin kültür sanat hayatında yenilikçi ve bir o kadar da özel bir yer edineceği şüphesiz olan Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezimizin yeni sanatçıların ve birbirinden kıymetli sanat eserlerinin ortaya çıkmasında önemli bir rol üstleneceği inancını taşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Merkez ile ilgili bilgileri paylaşan Yaygın Eğitim Şube Müdürü Halide Yeliz Kama ise, "Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezimiz, Sakarya Sanat Galerisi'nde faaliyet göstermektedir. Hat, tezhip, katı', cilt, ebru, minyatür, çini, sedefkârlık, çamur şekillendirme, tasarım yöntemleri, medeniyetin izleri ile estetik ve sanat felsefesi branşlarında eğitimlerimiz alanında uzman eğitmenler eşliğinde sürdürülmektedir. Merkezimizin sanatsal kurgusunu müze ve atölye birlikteliği oluşturmaktadır" diye konuştu.

İhtisas Merkezi'nde sanat kültürü adına da eğitimler sunulduğunu aktaran Halide Yeliz Kama, "Merkezimizde pratik eğitimlerin yanı sıra, sanat felsefesi, tasarım yöntemleri ve İslam Sanatları Kültürü gibi teorik derslerimiz de söz konusu. Bu sayede kursiyerlerimizde sanat kültürü oluşturma adına da önemli çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Eğitimlerimiz tüm yıl süresince devam edecek. Tüm hemşerilerimizi merkezimize bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi Hizmete Alındı

Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi Hizmete Alındı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim