• BIST 101.892
  • Altın 190,254
  • Dolar 4,6043
  • Euro 5,3842
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 21 °C

Gaziantep Kardeş Pazarlarda Daha Etkin Olmak İstiyor

Gaziantep Kardeş Pazarlarda Daha Etkin Olmak İstiyor
Dünya genelinde 185 ülkeye ihracat gerçekleştiren Gaziantep'in kardeş pazarlarda etkinliğinin her geçen gün arttığını ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı...

Dünya genelinde 185 ülkeye ihracat gerçekleştiren Gaziantep'in kardeş pazarlarda etkinliğinin her geçen gün arttığını ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz TRT AVAZ tarafından çekimleri sürdürülen Kardeş Pazarlar Programının konuğu oldu.

TRT AVAZ'da yayınlanacak olan Kardeş Pazarlar programına konuk olan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, dünya için Gaziantep'in neden cazip bir kent olduğunu anlattı. Program sunucusu Barış Malkoç'un sorularını yanıtlayan Başkan Abdulkadir Çıkmaz Gaziantep'in tarihin her safhasında önemli bir yere sahip olduğunun altını da çizdi. Gaziantep sanayisinde çeşitliliğin hakim olduğuna da dikkat çeken Başkan Çıkmaz tekstil, halı, gıda ve kimyasal alanlarda kent sanayisinin birçok ihtiyaca cevap verebilecek yapıya sahip olduğunu da belirtti. Gaziantep'in Ortadoğunun limanı sayıldığına da değinen GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, kentin bulunduğu stratejik konum göz önüne alındığında kara yolu, demir yolları, deniz ve hava yolu ile ulaşımının en kolay olduğu stratejik bir noktada yer alan Gaziantep'in bu özelliğiyle dünyanın birçok ülkesinde ki ithalatçıların da ilgisini çektiğini ifade etti.

"KARDEŞ PAZARLARDA GAZİANTEP İZİ"

TRT AVAZ'da yayınlanacak olan Kardeş Pazarlar Programında Gaziantep'in rolü hakkında da bilgi veren GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, kardeş ülkelerle ikili ilişkilerin ticarete olumlu yansıdığının altını çizerek, "İkili ilişkilerin ticari güçlendirir, ikili ilişkiler iyi olmazsa elbette ticarette de olumsuzluklar meydana gelir. Ancak bizler Türki Cumhuriyetlere çok ciddi ihracat yaptık. Bu ülkelere gıda sektörümüzün birçok kalemde önemli ihracatları var. Mesela bu ülkelere çikolata, gıda ürünleri, bakliyat, makarna başta olmak üzere halı ve tekstil ürünleri gibi birçok ürünü ihraç ediyoruz. Bu anlamda Gaziantep üretimi de ihracatı da en iyi şekilde yapıyor ve daha iyi olabilmesi için var gücümüzle çalışmaktayız" ifadelerini kullandı.

"GAZİANTEP'İN DİNAMİKLERİ VE MARKALARI İHRACATA YANSIYACAK"

GAİB'in 185 ülkeye doğrudan ihracat gerçekleştirdiğinin de altını çizen Başkan çıkmaz, Kardeş Pazarlar "da ki etkinliklerin her geçen gün arttığını da belirterek Güney Doğu Anadolu İhracatçı Birliklerinin dünyanın neresinden gelirse gelsin alım heyetlerine ev sahipliği yaparak kent ihracatının artırılması yönünde önemli çalışmalar yürüttüğünü de belirtti. Çıkmaz, "Dünyanın neresinden olursa olsun mal almak için gerek Türkiye'ye geldiklerinde gerekse Gaziantep'e geldiklerinde Güney Doğu Anadolu İhracatçı Birlikleri bu konuklara gerçekten çok iyi bir ev sahipliği yapmakta, ben başta olmak üzere en alttaki memur arkadaşa kadar onların her türlü istek ve arzularını dinleyerek gerekeni yapıyoruz. Hatta ve hatta olursa şikayetlerini de dinler onu telafi anlamında olumlu ve geliştirici birçok yol da gösteriyoruz. Gaziantep otelinden restoranına kadar konuklarının her türlü ihtiyacına cevap verebilecek altyapıya sahip bir ildir. Görüyorsunuz en lüks ve modern oteller burada en iyi restoranlar burada en modern işletmelerimiz burada. Gaziantep dediğim gibi Türkiye'nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumunda. Her geçen günde bu özelliği gerek ülkemizde gerekse dünya pazarlarında daha etkin bir şekilde devam ediyor" diye konuştu.

Gaziantep'in Orta Asya ve Balkanlar için nasıl bir pazar olduğu, bunun ötesinde nasıl bir üretim merkezi olduğu, Gaziantep'ten nelerin alınabileceği, Gaziantep'e nelerin satılabileceği ihracat ve ithalat koşulları, girişimcinin Gaziantep'e geldiğinde gereksinim duyacağı her türlü ulaşım, konaklama ipuçları gibi pratik bilgileri de dile getiren Başkan Çıkmaz önümüzdeki süreçlerde Gaziantep'in Kardeş Pazarlardaki Pazar payının daha çok yükseleceğine inandığını da dile getirdi.

Gaziantep Kardeş Pazarlarda Daha Etkin Olmak İstiyor

Gaziantep Kardeş Pazarlarda Daha Etkin Olmak İstiyor

Gaziantep Kardeş Pazarlarda Daha Etkin Olmak İstiyor

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim