• BIST 110.932
  • Altın 174,742
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 20 °C

Ev hanımı davayı kazandı

Ev hanımı davayı kazandı
Aydın'da yaşayan bir ev hanımı ünlü firmadan aldığı bulaşık makinesinin arızasından muzdarip olunca başlattığı hukuk mücadelesinden zaferle ayrıldı!

Aydın'da bir ev hanımı ünlü bir firmadan aldığı bulaşık makinesinden istediği verimi alamayınca başlattığı hukuk mücadelesini kazandı ve böylece tüm Türkiye'ye emsal olacak bir dava sonucu çıktı.

Yaklaşık 2 yıl süren mücadelede 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin bulaşık makinesinin kullanıldığı evde yaptığı incelemede, evin hanımı bayan hakime bulaşık makinesinin yıkadığı lekeli bardaklarla çay ikram etmek isteyince mahkemenin seyri değişti. Mahkeme makineyi üreten firmanın bin 440 TL makine bedeli ile yasal faizinin müşteriye ödenmesine hükmetti.

SERVİSİ ARAYIP ŞİKAYET ETTİ

Olay Efeler ilçesinde meydana geldi. Efeler ilçe merkezinde ikamet eden iki çocuk annesi Sevim Üçgül, 2011 yılında bin 440 TL'ye bulaşık makinesi aldı. Servisin makineyi evine kurmasının ardından yıkadığı bulaşıkların temiz yıkanmadığını ve tabak ve bardakların zarar gördüğünü fark eden ev hanımı Sevim Üçgül, servisi arayarak şikayetini iletti.

SORUN BİR TÜRLÜ ÇÖZÜLEMEDİ

Kısa dönem içerisinde 5 defa eve servis gelmesine rağmen sorunun çözülmemesi üzerine ev hanımı Sevim Üçgül, tüketici haklarına müracaat ederek firmadan şikayetçi oldu. Tüketici hakları firmayı ve ürünü kusurlu bulup zararın karşılanmasına karar verince davalı firma karara itirazda bulundu. Bunun üzerine yaklaşık 600 TL daha para harcayıp Aydın 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne 2013/1172 esas numarası ile dava açan ev hanımı Sevim Üçgül hukuk mücadelesinden başarı ile çıkıp hem makine bedelini, hem ödediği paranın yasal faizini hem de dava masraflarını geri almaya hak kazandı.

TABAKLAR VE BARDAKLAR BÜYÜK ZARAR GÖRDÜ

Bulaşık makinesinden yaşadığı sıkıntı nedeniyle hem maddi hem de manevi zarar gördüğünü, bardak ve tabakları zarar gördüğü gibi eve gelen misafirlere karşı mahcubiyet duyduğunu belirten Sevim Üçgül, "Makineyi 3 yıl önce alırken en kalitelisini ve en pahalısını aldık. 500-600 TL'ye de bulaşık makinesi vardı. Ama firma yetkilileri bize en güzel ve en kaliteli ürünün bizim aldığımız model olduğunu söylediler. Biz makineyi aldık. Servis evimize getirip kurdu. Makineden çıkan tabak ve bardakların halini görünce biz makine aldığımıza pişman olduk. Değişik tarihlerde 5 defa servis gelip gitti. Bir türlü sorun çözülmedi. Ardından tüketici haklarına gittik. Burası da bizi haklı buldu. Ama firma bir türlü hatasını kabul etmedi ve kararlara itiraz etti. Bunun üzerine mahkemeye başvurduk ve mahkeme heyeti eve gelip yerinde inceleme yaptı. Görülen davalar sonucu mahkeme bizi haklı buldu" diye konuştu.

LEKELİ BARDAKLA ÇAY İKRAMI DAVANIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİ

Tüketici mahkemesi sıfatı ile Aydın 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme heyeti olay yerinde incelemeleri kapsamında eve gelip makineyi ve bulaşık yıkama şeklini incelediğini belirten Sevim Üçgül, "Öncelikle Türk adaletine ve yargıya çok teşekkür ediyorum. Konu bir bulaşık makinesi idi ama esas olan hakkı sahibine teslim etmek olduğu için mahkeme heyeti eve kadar gelip inceleme yaptı. Evde makinede yıkandıktan sonra çıkan çay bardağı ile misafirlere çay ikramında bulunmak istedim, o bardaktan çay içen olmadı. Yaşadığım durumu hakim dahil herkes görmüş oldu" diye konuştu. Yapılan duruşmalar sonucu Aydın 2. Asliye Hukuk Mahkemesi kararında "Bin 440 TL ürün bedelinin dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalı taraftan alınarak davacı tarafa ödenmesine ayıplı ürün davacı tarafından davalı tarafa iadesine, karar ve ilam harcı, keşif harcı, keşif taksi ücreti, bilirkişi ücreti, posta ücreti gibi tüm giderlerin firmadan alınarak davacıya ödenmesine" yönünde karar verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim