• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 21 °C

Enstitüler TEK Çatı Altında Toplanacak

Enstitüler TEK Çatı Altında Toplanacak
Manisa Celal Bayar Üniversitesinde 10 derslik, 4 tez savunma odası, arşiv, periyodik literatür odası, mescit ve idari birimler olmak üzere 3 bin 235 metrekare...

Manisa Celal Bayar Üniversitesinde 10 derslik, 4 tez savunma odası, arşiv, periyodik literatür odası, mescit ve idari birimler olmak üzere 3 bin 235 metrekare kapalı alana sahip olacak Enstitüler Binasının temeli düzenlenen törenle atıldı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Enstitüler Binası Temel Atma Törenine Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Yunusemre Kaymakamı Yüksel Topal, Şehzadeler Belediye Başkan Vekili Asiye Zurnacı, Yunusemre Belediye Başkan Vekili Mustafa Dandin, MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, dekanlar ve akademik-idari personeli katıldı.

Rektör Prof. Dr. Kemal Çelebi, ülkenin ihtiyacı olan nitelikli insan gücünü yetiştirmenin üniversitelerin temel amaçlarından olduğunu ifade ederek, "Her eğitim sistemi, bunu gerçekleştirebilmek için yetiştireceği insan modelini, sahip olduğu eğitim felsefesi ve insan gücü politikası ışığında belirleyerek, eğitim etkinliklerini bu amaca göre düzenlemektedir. Temel toplumsal kurumlardan birisi olan eğitim, bütün toplumların temel sorunlarının da başında yer almaktadır. Bugün yükseköğretim sisteminde fen bilimleri, sosyal bilimler, sağlık bilimleri ve eğitim bilimleri ağırlıklı olmak üzere farklı alanlar için uzman yetiştiren enstitüler bulunmaktadır. Lisansüstü eğitimin pek çok fonksiyonu içinde bilim adamı yetiştirmek, bilim, teknoloji ve patent üretecek araştırmacı yetiştirmek, kalifiye iş gücü yetiştirmek, Ar-Ge çalışmaları yaptırmak en öncelikli olanlarıdır. Lisans eğitimi yükseköğretimde ana gövdeyi oluşturmakla beraber, lisansüstü eğitimin stratejik değeri her geçen gün daha da öne çıkmaktadır. İstenilen yüksek nitelikli insan gücü artık lisansüstü düzeyde eğitimle yetiştirilmektedir. Önceleri lisans mezunu olmak ayrıcalıklı sayılırken, şimdilerde onun yerini lisansüstü eğitim almıştır. Eğitimin her alanında olduğu gibi lisansüstü eğitimde de nitelik çok önemlidir." dedi.

DOKTORA ÖĞRENCİLERİNİN SAYISI ARTACAK

Lisansüstü eğitimin niteliğini ortaya koyan göstergelerin en önemlilerinden birisinin de üretilen patent sayısı olduğuna dikkat çeken Rektör Çelebi, "Üretilen patent sayısı ülkelerin teknolojide dışa bağımlılığının derecesini gösterdiği gibi, bu bağımlılıktan kurtularak kendi ayakları üzerinde durmasının yolunun da bilimsel yenilik ve inovasyon demek olan patent üretiminden geçtiği aşikârdır. Çünkü patent üretme, bilimsel ve teknolojik yenilikler ile bir ülkenin gelişmişliğine katkıda bulunma gibi çalışmalar ancak nitelikli araştırmacılar, iyi donanımlı Ar-Ge merkezleri ve teknoparklar ile mümkün olabilmektedir. Türkiye'nin bilim ve teknoloji alanındaki temel göstergelerine bakıldığında, son dönemlerdeki atılımlara rağmen Ar-Ge harcamalarının oranının istenilen seviyede olmadığı görülür. Bunun için de lisansüstü eğitim ile Ar-Ge yatırımlarının güçlendirilmesi gerekmektedir. Üniversitemizde eğitim gören 48 bin öğrencinin 4 bini lisansüstü eğitim öğrencisidir. Aldığımız kararlarla önümüzdeki dönemde bu rakamlar artacak, ilk etapta toplam öğrenci sayısı yüzde 10'a yani 4 bin 800'e çıkacaktır. Bu rakam içinde özellikle doktora eğitiminin oranını artıracağız." diye konuştu.

MEVCUTLAR İHTİYACI KARŞILAYAMIYOR

Muradiye Yerleşkesindeki Merkezi Kütüphane ile Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitülerinin halen aynı binayı kullandığını ifade eden Rektör Çelebi, "Bu bina ne kütüphanenin ne de enstitülerin ihtiyacını tam karşılayamıyor. 2 enstitümüz toplam 870 metre karelik bir alanda hizmet veriyor. Lisansüstü eğitime verdiğimiz önem, merkez kütüphanenin alt katında hizmet veren enstitülerimiz için bu binanın yapılması zorunlu kılıyordu. Bu inşaat bitip Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüleri taşındığında 3 bin 500 metrekarelik mevcut yeri tamamen kütüphane olarak değerlendireceğiz. Okuma odaları ve sosyal yaşam alanları yapacağız, içerik olarak kütüphaneyi zenginleştireceğiz. Şimdi kütüphaneyi 22.30'a kadar açık tutuyoruz. Şartlar oluşursa 24 saat açık tutacağız. Sadece öğrenciler ve öğretim elemanlarımız değil, isterlerse Manisalılar da faydalanabilecek." dedi.

YIL SONUNDA BİTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

Temeli atılan binanın 10 derslik, 4 tez savunma odası, arşiv, periyodik literatür odası, mescit ve idari birimler olmak üzere 3 bin 235 metrekare kapalı alandan oluştuğunu anlatan Rektör çelebi, "3 milyon 773 bin liraya mal olacak bu binanın uygulama projeleri, Yapı İşleri Teknik Dairesinin teknik personeli tarafından yapıldı. 20 Kasım 2015 tarihinde ihale yapılarak, 21 Aralık 2015 günü de yer teslimi gerçekleşti. Bu yılın Aralık ayında binayı teslim alıp açılışında da inşallah birlikte oluruz." diye konuştu.

POTANSİYELE CEVAP VERECEK ALTYAPIYI HAZIRLAMALIYIZ

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ise, "Bugün Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde, Enstitüler Binası'nın temelini atıyoruz. Bu güzel olayı yaşamaktan özellikle mutluyum. Manisa'da, çok ciddi bir potansiyelin yoğunlaştığı bir coğrafyadayız. Şehrimizin sahip olduğu tarımsal, jeopolitik ve lojistik potansiyeli karşılayacak bir alt yapı varlığına en kısa sürede ulaşmamız gerekiyor. Bu alt yapıyı kurmakta da gerçekten çok geciktik. Dün Büyükşehir Belediyemizin katı atık tesislerinin temelini attık. Üniversitemiz eksiklerini topluyor ve hızla büyüyor; hastanelerimiz yapımına devam ediyor. Yani bu potansiyele cevap verecek alt yapıyı hızla oluşturmaya çalışıyoruz. Üniversitemizdeki eksikliklerle ilgili kolektif bir gayret var ve hayırseverlerimiz de destek veriyor. Yeni kurulan İstanbul-Manisa, Ankara-Manisa, Çanakkale-İzmir otoyolları, Çandarlı limanı ve bunların paralelindeki hızlı tren ulaşım hatları da bizim potansiyelimizi güçlendiriyor. İnşallah Manisa'yı hak ettiği yere kısa sürede ulaştıracağız. Bu çerçevede bugün temelini atacağımız Enstitüler Binası'nın Manisa'ya ve bölgemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Ayrıca Manisa'ya büyük bir kütüphane ve ilçe kütüphanelerini de Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediye Başkanlıklarından bekliyorum" dedi.

Tören, protokol üyelerinin temel atma butonuna basması ve yapılan ikramla sona erdi.

Enstitüler TEK Çatı Altında Toplanacak

Enstitüler TEK Çatı Altında Toplanacak

Enstitüler TEK Çatı Altında Toplanacak

Enstitüler TEK Çatı Altında Toplanacak

Enstitüler TEK Çatı Altında Toplanacak

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim