• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 13 °C

Ekrem Özdemir: “4/B Prim Kesintileri Ödenmesi Konusu Maliye’ye İletildi”

Ekrem Özdemir: “4/B Prim Kesintileri Ödenmesi Konusu Maliye’ye İletildi”
Sağlık Sen İzmir Şubesi Başkanı Ekrem Özdemir, 4/B'lilerin prim kesintilerinin ödenmesi konusunun Maliye Bakanlığına iletildiğini, sendikalarının konunun...

Sağlık Sen İzmir Şubesi Başkanı Ekrem Özdemir, 4/B'lilerin prim kesintilerinin ödenmesi konusunun Maliye Bakanlığına iletildiğini, sendikalarının konunun takipçisi olduğunu söyledi.

Sağlık Sen'in konuyla ilgili açtığı davayı kazandığını anlatan Özdemir, "Daha sonra SGK'ya başvurarak, bu yöndeki davaların kazanılacağını, dolayısıyla yargı yoluyla hem kurumun, hem de çalışanların meşgul edilmeden, kesintilerin ödenmesini talep etmiştik. Sağlık-Sen başvurusunda ayrıca, yargı yoluna gidilmesi halinde hem zaman kaybı, hem de kurumun mahkeme masrafları dolayısıyla maddi zarara uğrayacağına dikkat çekmişti" dedi.

SAĞLIK- SEN TALEP ETMİŞTİ

SGK Hukuk Müşavirliği tarafından yapılan değerlendirmede, Sağlık-Sen'in talebinin haklı olduğu belirtilerek "20.01.2016 tarihli yazı ile Maliye Bakanlığından ödeme yapılıp yapılmayacağı ile ilgili görüş istendiği" belirtildi.

Özdemir, konuyla ilgili şöyle konuştu: "SGK tarafından Maliye Bakanlığına yazılan yazıda SGK Hukuk Müşavirliğinin yapılan kesintinin prime tabi tutulmaması yönündeki görüşüne atıf yapıldı. Yazıda, Yargıtay 21. Hukuk Dairesi tarafından verilen bu kararın, aynı veya benzeri davaları etkilediği ve bu konuda açılan dava sayının artış gösterdiği, Yargıtay'ca onaylanan karar dikkate alındığında davaların kurumun aleyhine sonuçlanmasının kuvvetle muhtemel olduğu belirtildi. Bu nedenle de açılan davalara karşı hukuken ve yazışma suretiyle yapılan savunmanın çok ciddi zaman kaybına yol açacağının belirtildiği yazıda, muhtemelen ciddi maddi kayıpların önlenmesini teminen konunun bir de Maliye Bakanlığınca değerlendirilmesi istendi."

"SAĞLIK-SEN KONUNUN TEK VE CİDDİ TAKİPÇİSİ OLDU"

Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, gerek açtıkları dava gerek SGK ve diğer makamlarla yaptıkları görüşmeyle bu primlerin iade edilmesinin baştan beri takipçisi olduklarını hatırlattı.

Özdemir, Sağlık-Sen olarak konunun en önemli takipçisi olduklarını belirterek şunları söyledi: "Bu bağlamda haksız kesintilerin iadesi için Sağlık-Sen üyesi adına açılan davada Şanlıurfa 1. İş Mahkemesi davanın kabulüne karar ve bu karar Yargıtay 21. Hukuk Dairesi tarafından onanmıştır. Yargıtay'ın onama kararının akabinde de yapılan haksız sigorta prim kesintilerinin yargı yoluna gidilmeksizin ödenmesi için Sağlık-Sen olarak SGK'ya başvurduk. Müracaatımızda yapılan kesintilerin açıkça hukuka aykırı olduğunu vurguladık ve bireysel davalarla yapılan kesintilerin mahkeme masrafları, avukatlık ücretleri ve yasal faizleriyle ödenmek zorunda kalınacağını belirttik. Yargıtay tarafından haksız olduğu ve yapılamayacağı belirtilen bu kesintilerin, kurum tarafından davasız ödenmesini isteyerek, bu şekilde hem kurumun zarara uğramasının hem de çalışanların yargı süreciyle meşgul edilmemesi gerektiğini talep etmiştik. SGK'nın bizim talebimiz yönünde görüş belirtmesi, haklılığımızı ortaya koymuştur. Temennimiz Maliye Bakanlığının da SGK'nın görüşüne katılarak, geri ödemelerin yargı yoluna gidilmeksizin yapılmasına karar vermesidir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim