• BIST 107.950
  • Altın 173,641
  • Dolar 4,0737
  • Euro 4,9583
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 23 °C

Dündar: Saraya tabi olmayan bir yargı kurumu, çok tarihi bir karar verdi

Dündar: Saraya tabi olmayan bir yargı kurumu, çok tarihi bir karar verdi
Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), "hak ihlali" kararının ardından davaya bakan mahkemece tahliye edilen Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve...

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), "hak ihlali" kararının ardından davaya bakan mahkemece tahliye edilen Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül, tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi'nden çıktı. Çıkışta açıklama yapan Dündar, "Çok tarihi bir karar olduğunu düşünüyoruz. Anayasa Mahkemesi'nin kararı sadece bizim değil; bütün meslektaşlarımızın, basın özgürlüğünün, ifade özgürlüğünün önünü açmıştır. Saraya tabi olmayan bir yargı kurumu, saraya tabi olmayan bir medyanın önünü açacak çok tarihi bir karar verdi." dedi.

MİT TIR'larıyla ilgili haber nedeniyle Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Can Dündar ve Erdem Gül, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), "hak ihlali" yönündeki kararının ardından davaya bakan mahkemece tahliye edildi. Can Dündar ve Erdem Gül'ü karşılamak için çok sayıda vatandaş, gece yarısı Silivri Cezaevi'nin önünde bekledi. Kalabalık, Dündar ve Gül'ün cezaevi kampüsünden çıkışı sırasında büyük sevgi gösterisinde bulundu. Dündar ve Gül, cezaevi minibüsünden indikten sonra yoğun ilgi nedeniyle kısa süreli izdiham yaşandı. Basın açıklamasının yapılacağı alana zorlukla gelen Dündar ve Gül, yakınları ile kucaklaşarak hasret giderdi. Yakınlarının ilgisi nedeniyle Dündar ve Gül, duygusal anlar yaşadı.

İşlemlerinin ardından saat 03.20 sıralarında cezaevinden çıkan Dündar ve Gül, çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın doğum günü olduğunu hatırlatan Dündar, "Kendisinin burdan doğum günün kutluyoruz ve böyle bir tahliye kararıyla kutlamaktan dolayı da çok mutluyuz. Biz, evlilik yıl dönümünde girmiştik biliyorsunuz, bizi içeri attırmıştı diyelim. Biz de yaş gününde kendisine doğum günü armağanı vermek istedik." şeklinde konuştu.

AYM'NİN KARARI TUTUKLU MESLEKTAŞLARIMIZI ÖNÜNÜ AÇTI

Anayasa Mahkemesi'nin kararının çok tarihi olduğunu belirten Dündar, "Çok tarihi bir karar olduğunu düşünüyoruz. Anayasa Mahkemesi'nin kararı sadece bizim değil; bütün meslektaşlarımızın, basın özgürlüğünün, ifade özgürlüğünün önün açmıştır. Hakikaten saraya tabi olmayan bir yargı kurumu, saraya tabi olmayan bir medyanın önünü açacak çok tarihi bir karar verdi. Bizim ödediğimiz bedel, Türkiye'de gazetecilerin ödediği bedelin yanında bir "hiç'tir. 3 ay yattık, bundan şikayet edecek değiliz. Bu kadar içerde yatan gazeteci, bu kadar bunun bedelini ödemiş insanlar varken, bizimki onun yanında elbette bir "hiç'. Ama dünyaya ses verebildik, direndik, sizler sayesinde dik durduk, sonuç aldık. Bize her türlü iftirayı, her türlü tehdide rağmen bugün karşınızda, o haberleri savunabilecek noktaya geldi. Bir grup insana teşekkür borcumuz var. Öncelikle buradan, o küçücük çadırdan bize umut aşılayan umut nöbetçilerimize teşekkür etmek istiyoruz. Küçücük bir çadırın, koskoca sarayı dize getirebileceğini gördük burada. Ve bununla gurur duyuyoruz." şeklinde konuştu.

SİLİVRİ TOPLAMA KAMPI İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ADINA MÜZE OLSUN

Kimseye karşı kin duymadıklarını ancak mücadeleye devam edeceklerini ifade eden Dündar, "İçeri girerken bir tek şey diliyordum; o bizi buraya tıkan nefret, kin, öfke bizim içimize salmasın, bizi zehirlemesin. Ve biz zehirlenmeden çıktık. Kin duymuyoruz, öfke duymuyoruz ama mücadele etmeye çok kararlıyız. Eskisinden de yüksek bir sesle kendimizi savunmaya devam edeceğiz. Henüz bitmedi. Biz tahliye olduk ama biliyorsunuz, davamız devam edecek. Bu bir basın özgürlüğü davasıdır. Biz çıktık, 30'u aşkın meslektaşımız içerde. Diliyorum ki bu karar, onların da yolunu açacaktır. Onların mücadelesinin takipçisi olacağız sonuna kadar. Ve bu arkamda gördüğünüz toplama kampı (Silivri Cezaevi) müze olana kadar hepimiz, insanlık adına, basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü adına mücadele etmeye sonuna kadar devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin, diğer tutuklu gazetecilerle ilgili görüşünü sorduğu Dündar, şunları söyledi: "Biz çıkarken koridorda seslerini duyduk. İçerde gazeteci arkadaşlarımız var. "Bizi unutmayın" dediler. Sizlere selamlarını ilettiler. Diliyorum ki bu karar, onların çıkışına da vesile olacaktır. "Umut nöbeti" devam etmeli. Türkiye'de bütün haksızlıklara, bütün hukuksuzluğa karşı biz, gücümüzü göstermeliyiz. Ve bu birliktelik, bu dayanışma inanın ki Türkiye'nin önünü açacaktır. Türkiye'de yaratılmaya çalışılan o kindarlık, kutuplaşma havasını dağıtacak şey, işte bu demokrasi, özgürlük rüzgarı olacaktır. Bunun iyi bir başlangıç olmasını diliyorum."

ANKARA'DA YARGIÇLAR VARMIŞ

Alınan bu karardan diğer yargıçların da paylarına düşeni almaları gerektiğini dile getiren Dündar, "Ankara'da yargıçlar varmış, bundan haberdar olduk ve çok sevindik. Dilerim bütün Türkiye'de bu yargıçların bu kararından diğer yargıçlar da paylarını alırlar ve bugüne kadar verdikleri bu haksız kararlardan dolayı da utanç duyarlar." diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN'IN NUSRA İLE İLGİLİ SÖZLERİ HABERİMİZİ DOĞRULUYOR

Yapılan haberlerde Türkiye'nin nereye sürüklendiğinin görüldüğünü dile getiren Dündar, "Yaptığımız haberde de Türkiye'nin nereye sürüklendiğini bütün Türkiye gördü. Uyarmaya çalıştığımız şey buydu; ülkenin bir bataklığa saplanma tehlikesine karşı dikkat çekme görevini yerine getirdik. Türkiye, ne yapmaya çalıştığımızı herhalde şimdi daha iyi anlamaya çalışıyor. Keşke o haber zamanında gizlenmeseydi, Türkiye bu bataklıktan uzak kalabilseydi. Bunu da bugünkü tahliyemizin bir armağanı sayıyoruz. Başbakanın ve Cumhurbaşkanının Nusra'yla Suriye'ye giriş konusunda söyledikleri itiraflar, aslında haberimizin nerdeyse kanıtını teşkil etti. Bütün Türkiye olup biteni görüyor. O yüzden doğru yaptığımıza inanıyoruz ve doğru bildiğimizi yapmaya devam edeceğiz" sözleriyle konuşmasını tamamladı." ifadelerini kullandı.

SİLİVRİ CEZAEVİ'NDEN MEZUN OLDUK

Eşi ve annesiyle sarılarak hasret gideren Can Dündar, duygulu anlar yaşadı. Eşiyle hasret gideren Dilek Dündar'ın da gözlerinin yaşardığı görüldü. Ailesiyle sarılan Can Dündar, burada da espri yapmayı ihmal etmedi. Dündar, "Silivri üniversitesinden mezun oluyoruz gazeteci olarak. Küçük bir hapishaneden büyük hapishaneye geçiyoruz. Ülkemize hoşgeldik" esprisini yaptı. Dündar, "Bu iyi bir başlangıç olacak, biz çok umutluyuz. Yani Türkiye'de bir şeylerin değişmeye başladığını herkes yavaş yavaş daha çabuk görecek. Biz, aldığımız mektuplardan, insanların dayanışma duygusundan, çok umutlu olarak çıkıyoruz burdan. Bizi yıldırmaya çalıştılar, yalnız bırakmaya çalıştılar; hiç yalnız kalmadık, hiç yılmadık. Susturmak istediler; hiç susmadık, yazmamamızı istediler; hep yazdık. Bu böyle devam edecek, göreceksiniz bu mücadele bir süre sonra sonuç verecek." sözleriyle konuşmasını tamamladı.

ERDEM GÜL: BİZ ÇIKIYORUZ AMA BU TUTUKLU GAZETECİLER MESELESİNİN BİTTİĞİ ANLAMINA GELMEZ

Kendilerinin dışarı çıktığını ancak tutuklu gazeteciler meselesinin bitmediğini belirten Erdem Gül ise "Bizim açımızdan bir hatırlatma yapacağım, Ahmet Kaya hatırlatması yapacağım. "Keşke olmasaydı'yı hatırlıyorsunuz. Bu da bir "keşke olmasaydı" hikayesi. Keşkeleri devam ettirirsek, Anayasa Mahkemesi'ne sadece kişisel değil, Türkiye'deki demokrasi, özgürlükler, her türlü özgürlüğün önündeki engellerin aşılması yolundaki attığı hukuki adım için Türkiye adına teşekkür etmemiz lazım. Ama keşke bunu mahkeme yapsaydı, keşke bu tutuklamayı yapmasaydı. Yani; mevcut mahkeme bunu yapsaydı, Anayasa Mahkemesi'ne bu işi bırakmasaydı. Hukuk sistemiyle ilgili daha Türkiye'de alınacak yollar olduğu sonucunu çıkarıyoruz. Biz çıkıyoruz ama bu tutuklu gazeteciler meselesinin bittiği anlamına gelmez. İçerde arkadaşlarımız var, onlarla ilgili mücadelenin devam etmesi gerekiyor. Bundan sonra da basına yönelik baskılara karşı her türlü birlikteliğin sürmesi gerekiyor.

Bunu biz Türkiye'nin demokrasi tarihinde, düşünce özgürlüğü tarihinde çok çok büyük bir olay olarak görmüyoruz. Aslolan, bütün basının Türkiye'de ifade özgürlüğü isteyen, her türlü özgürlüğü ve barışı isteyen insanların birlikteliğidir." ifadelerini kullandı.Cihan

Dündar: Saraya tabi olmayan bir yargı kurumu, çok tarihi bir karar verdi

Dündar: Saraya tabi olmayan bir yargı kurumu, çok tarihi bir karar verdi

Dündar: Saraya tabi olmayan bir yargı kurumu, çok tarihi bir karar verdi

Dündar: Saraya tabi olmayan bir yargı kurumu, çok tarihi bir karar verdi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim