• BIST 110.932
  • Altın 174,678
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 25 °C

Davutoğlu sığınmacıların sayısını verdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'de 10 ilde oluşturulan 21 geçici barınma merkezinde koruma altına alınan Suriyeli sayısının 200 bin 48 olduğunu bildirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesini yanıtlayan Davutoğlu, Türkiye'ye sığınan, geçici barınma merkezlerinde ve bunların dışındaki yerlerde kalan Suriyeliler için yapılan yardımlar konusunda, düzenli olarak, başta BM ve ajansları olmak üzere, uluslararası kuruluşlarla çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.

Davutoğlu, Türkiye'ye sığınma talebiyle gelen ve 10 ilde oluşturulan 21 geçici barınma merkezinde koruma altına alınan Suriyeli sayısının, 4 Kasım 2013 tarihi itibari ile 200 bin 48 olduğunu bildirdi. 

Ahmet Davutoğlu, geçici barınma merkezlerinde kalan Suriyeli kadınların tecavüze uğradığına dair tek bir şikayet alınmadığını, bu gibi iddiaların hiçbir şekilde doğruyu yansıtmadığını ifade etti.

Davutoğlu, yanıtında şu ifadelere yer verdi:

"Geçici barınma merkezlerinde bulunan Suriyeliler, şikayet ve ihbarlarını, barınma merkezi yönetimine birebir bildirmekte ya da seçilen mahalle muhtarları aracılığıyla yönetime iletmektedir.

Barınma merkezlerindeki durum, gerek altyapı hizmetleri gerekse sağlanan imkanlar açısından hayli ileri düzeydedir. Halkımız tarihin değişik dönemlerinde ve daha yakın dönemlerde Bulgaristan, Irak, Afganistan, Bosna, Kosova gibi ülkelerden de dahil olmak üzere, iç çatışmalar nedeniyle ülkemize sığınmak durumunda kalan tüm halklara insaniyet namına hep yardımcı olmuş ve insani nedenlerle kucak açmıştır.

Devletimizin bugün artan imkanları ile bu gibi kişilere daha fazla insani yardım sağlanabilmektedir. Bu durum son olarak Suriyeli sığınmacılar için de geçerlidir. Bu husus, BM'nin en üst düzey yetkililerince defalarca ve bizzat ülkemiz basınında da dile getirilmiştir. Keza, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres de Cenevre'de 4 ve 30 Eylül 2013 tarihlerinde yapılan uluslararası toplantılarda bu hususları tekrarlamıştır.

Kamplarda ayrıca, Suriyeliler için eğitim, sağlık, spor, yemek, giyim, ibadet yeri ve sosyal imkanlar sağlanmaktadır."

Davutoğlu, Bakanlığının koordinasyonunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü ile işbirliği içerisinde, kadın ve çocuklara yönelik, hijyen, hastalıklara karşı korunma ve sosyal etkinlikler gibi faaliyetler düzenlendiğini bildirdi.

www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim