• BIST 112.122
  • Altın 175,002
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 23 °C

Davutoğlu: Rum kesimi olumlu katkı sağlamalı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs Rum Kesimi'nin çözüm için BM'nin çalışmalarına olumlu katkı sağlamasını temenni ettiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, uluslararası toplumda Kıbrıs'ta kalıcı bir barış için ciddi psikolojik atmosfer oluştuğunu belirterek, "İnşallah bu irade herkes tarafından paylaşılır ve önümüzdeki dönemde adayı da Doğu Akdeniz’i de barışa, huzura kavuşturacak yeni gelecek vizyonu gelişir" dedi.

Yunanistan'daki temaslarının ardından günübirlik ziyaret kapsamında KKTC'ye gelen Davutoğlu, ilk olarak KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ında bir araya geldi.

Davutoğlu burada yaptığı konuşmada, KKTC’ye gelmeyi daha önceden planladığını belirterek,  "Hem sizleri özlemişiz hem de istişare edilecek çok konu var" diye konuştu. Kıbrıs'ta son dönemdeki gelişmelerin ve müzakere sürecinde kazanılan ivmelerin ziyarete istişare anlamında çok önemli katkı sağladığını ifade eden Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin her zaman KKTC’nin yanında olduğunu vurguladı.

"Kıbrıs Türk halkının kaderi, refahı, istikrarı, huzuru bizim için olmazsa olmazdır" diyen Davutoğlu, Kıbrıs Türklerinin sürecin en başından itibaren barışçıl ve çözümün bir an önce gerçekleştirilmesi yönünde çaba sarf ettiğini kaydetti.

Davutoğlu, Türkiye ve KKTC'nin iki toplumlu, iki kurucu devlete ve eşit siyasi statüye dayalı bir çözüm için hep iyi niyet gösterdiğini dile getirdi. Güney Kıbrıs Rum yönetiminin de özellikle Nikos Anastasiadis’in seçilmesi sonrası ortaya çıkan yeni siyasi gelişmeler çerçevesinde, Birleşmiş Milletler’in aktif olarak yürüttüğü çalışmalara olumlu katkı sağlamasını temenni ettiğini ifade eden Davutoğlu, "Hep beraber hem adada hem Doğu Akdeniz’de kalıcı bir barışı temin etmek mümkün olur. Dün Yunanistan’da, Atina’da bu çerçevede görüşmeler yaptık. Uluslararası toplumda da kalıcı bir barış için ciddi psikolojik atmosfer oluştu."

Gelinen süreci tarafların çok iyi değerlendirip bu yöndeki gelişmelere ivme katacak şekilde katkıda bulunması gerektiğine dikkati çeken Davutoğlu, "Türkiye ve KKTC’de bu irade mevcuttur. İnşallah bu irade herkes tarafından paylaşılır ve önümüzdeki dönemde adayı da Doğu Akdeniz’i de barışa, huzura kavuşturacak yeni gelecek vizyonu gelişir" ifadelerini kullandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu da Davutoğlu'nun ziyaretinin kendisini sevindirdiğini ve gururlandırdığını dile getirerek, bugüne kadar Kıbrıs sorununa çare bulmak amacıyla birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiklerini kaydetti.

"Henüz Kıbrıs’ta ulaşabildiğimiz bir çözüm yok" diyen Eroğlu,  "Bütün iyi niyetimizle bir anlaşma olması için arayışımızı sürdürüyoruz. Anavatan Dışişleri Bakanı her zaman yanımızda olmuştur. Desteğini bizden esirgememiştir. Bugün de yine KKTC halkına destek vermek için aramızdadırlar" diye konuştu.

 Görüşme sonrası Davutoğlu ve Eroğlu ortak açıklama yapacak. Bakan Davutoğlu daha sonra, KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ve Meclis Başkanı Sibel Siber ile görüşecek.

www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim