• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 18 °C

ÇOMÜ’de Uluslararası Öğrenci Sayısında Artış

ÇOMÜ’de Uluslararası Öğrenci Sayısında Artış
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin 2015 yılında lisans programlarına kayıtlı uluslararası öğrenci sayısı yüzde 92 artış gösterdi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin 2015 yılında lisans programlarına kayıtlı uluslararası öğrenci sayısı yüzde 92 artış gösterdi. ÇOMÜ'nün lisans programlarına 2014 yılında 74 uluslararası öğrenci kaydedilirken bu alandaki çalışmalar sonucunda bu yılki öğrenci sayısı 142'ye çıktı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metehan Uzun,21 ön lisans, 609 lisans ve 53 lisansüstü öğrencisiyle 683 aktif uluslararası öğrencisi bulunan ÇOMÜ'de uluslararası öğrenciler en çok Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi'ni tercih ettiğini belirtti.

Uzun, " Uluslararası öğrenciler, hem kendi imkanlarıyla hem de Türkiye bursları ve kendi ülkelerinin bursları ile ÇOMÜ'de eğitim alıyorlar. Erasmus vb. üniversitelerarası öğrenci değişim programları da uluslararası öğrenci olma yolunda büyük öneme sahip. TÖMER bünyesinde şu an 83 öğrenci eğitim görüyor. Uluslararası öğrenciler, dil öğretimi, akademik eğitim, kültürel etkileşim ve ekonomik katkılar açısından önem taşıyor. ÇOMÜ'de eğitim gören uluslararası öğrenciler mezun olup kendi ülkelerine döndükten sonra, kendi ülkeleri ile Türkiye arasında bir köprü vazifesi görüyor ve Türkiye'nin gönüllü medeniyet elçileri oluyorlar. ÖSYM'nin 2012 Yılında yayımladığı istatistiklere göre Türkiye'ye en çok öğrenci gönderen ilk beş ülke sırası ile Azerbaycan, KKTC, Türkmenistan, İran ve Bulgaristan. Son yıllarda ise Türkiye'ye; Balkanlar, Afrika ve Ortadoğu başta olmak üzere, Güney Doğu Asya, Güney Amerika ve Avrupa'dan gelen uluslararası öğrenci sayısı belirgin şekilde artış gösteriyor. Bugüne kadar ÇOMÜ'den yaklaşık 200 uluslararası öğrenci mezun oldu. Türkiye'nin 2023 vizyonu çerçevesinde 250 bin uluslararası öğrenciye ulaşma hedefi var. Bu kapsamda YÖK ve diğer paydaş kamu kurumlarının da çeşitli çalışmalar yürüttüğünü biliyoruz. Üniversitemiz de bu çalışmaların bir ortağı olarak bu alanda gerekli altyapı çalışmalarını oluşturuyor. Uluslararası öğrenciler konusunda yaptığımız çalışmaların meyvesini almaya başladığımızı ifade edebiliriz. Öğrenci sayımızda 2015 yılında geçtiğimiz yıla göre iki kattan fazla artış olmuş" dedi.

ÇOMÜ’de Uluslararası Öğrenci Sayısında Artış

ÇOMÜ’de Uluslararası Öğrenci Sayısında Artış

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim