• BIST 111.575
  • Altın 174,258
  • Dolar 4,0379
  • Euro 4,9676
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 22 °C

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Reyhan Erol: “Aşı Hayat Kurtarır”

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Reyhan Erol: “Aşı Hayat Kurtarır”
Acıbadem Ankara Hastanesi, her yıl Nisan ayının son haftası olarak belirlenen "Aşı Haftası"na dikkat çekiyor.

Acıbadem Ankara Hastanesi, her yıl Nisan ayının son haftası olarak belirlenen "Aşı Haftası"na dikkat çekiyor. Aşının faydalarını ve sağlık açısından önemini Acıbadem Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Reyhan Erol anlattı.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erol, aşının herhangi bir tedaviye gerek kalmadan hastalıkların oluşumunu engellediğine dikkat çekerek, "Aşı, hastalık yapıcı mikroorganizmaların (bakteri ve virüsler gibi) zayıflatılması ile oluşan, bağışıklık yanıt oluşturmak için ağız ya da enjeksiyon yolu ile vücuda verilen materyallerdir. Aşılama, tıp biliminin insanlığa sunduğu en büyük hediyedir. Çiçek aşısının ortaya çıkışı ile başlayan bağışıklık sistemini güçlendirme çocuk felci, difteri, kızamık, kızamık, kabakulak, Hepatit B aşılarının ortaya çıkısı ile devam etmiştir. Günümüzde yukarıda sözünü ettiğimiz hastalıklardan korunmanın en etkili ve pratik yolu, aşı yaptırmaktır.

Aşılar, ilaç ya da cerrahi olarak herhangi bir tedaviye gerek kalmadan bir hastalığın hiç oluşmamasını sağlayabilmektedir. Aşılama ile bazı hastalıkların tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmuştur. Nitekim yüzyıllardır yüz binlerce insanın ölümüne neden olan çiçek hastalığının yeryüzünden tamamen silinmesi aşılama sayesinde olmuştur. Aşıların yaygın olarak kullanımı ile 10 önemli hastalık dünyanın belli bölgelerinde kontrol altına alınmıştır. Bu hastalıklar, çiçek, difteri,tetanos, sarıhumma, boğmaca, çocuk felci, kabakulak, kızamık, kızamıkçık, H. influenzanın sebep olduğu durumlardır.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalıkları Kontrol Merkezinin (CDC) 20.yüzyılın en önemli sağlık zaferi olarak tanımladığı aşılama sayesinde her yıl 3 milyon çocuğun hayatı kurtulmaktadır. Aşılama insanları hastalıktan ve hastalığın sebep olabileceği komplikasyonlardan korurken, aynı zamanda hastalığa sebep olan mikroorganizmaların kişiden kişiye aktarılmasına engel olur. Böylece tüm topum hastalıktan korunur. Ağızdan uygulanan çocuk felci aşısı da bunun bir örneğidir" bilgilerini verdi.

"AŞININ ETKİNLİĞİNİN ARTIRILMASI İÇİN SÜRESİ ÖNEMLİDİR"

Her aşının, etkinliği için minimum uygulanması gereken bir süre olduğunu vurgulayan Dr. Erol şunları kaydetti:

"Örneğin Hemafilus, influenza gibi konjuge aşılar, yasamın 6. haftasından sonra yapılabilir. Rota virüs aşıları ise yaşamın 2. ve 8. ayları arasında yapılır. Ayrıca aynı aşının farklı dozları arasında da bırakılması gereken minimum bir süre vardır. Bu süre, aşının etkinliğinin artırılması için gereklidir."

"ÇOCUKLARINIZA BU AŞILARI YAPTIRIN"

Her aşının etkinliği ve koruyuculuk oranları farklı olduğu gibi her ülke ya da bölgenin de aşılama şemasının farklı olduğuna dikkat çeken Dr. Erol, yapılması gereken aşıları şöyle sıraladı:

1-Pnomokok enfeksiyonları (neden olduğu orta kulak iltihabı,zatürre,menenjit enfeksiyonları)

2-Rota virüs ishalleri

3-Human papilloma virüs neden olduğu hastalıklar (rahim ağzı kanseri, genital siğilller)

4-Hemafilus influenza tip b enfeksiyonları (neden olduğu ortakulak iltihabı, menenjit, pnomoni, epiglottit gibi enfeksiyonlar)

5-Hepatit B

6-Hepatit A

7-Verem

8-Kızamık

9-Kızamıkçık

10-Kabakulak

11-Difteri

12-Suçiçeği

13-Tetanos

14-Kuduz

15-Çocuk felci

16-Boğmaca

17-Grip

18-Tifo

19- Kolera

20-Sarıhumma

21- Meningokok (bazı türleri)

22-Veba

24-Çiçek

25- Şarbon

"HER DURUMDA AŞI YAPILAMAYABİLİR"

Dr. Erol, çok nadir durumlarda immun yetmezliklerde,kemoterapi gören hastalarda ya da aşı içindeki maddeye karşı alerji olan hastalarda, aşı uygulamalarının hekime sorularak yapılması gerektiğini kaydetti.

"GELECEKTEKİ AŞILAR, YENİLEBİLEN AŞILAR"

Bilim adamları, gen mühendisleri, yeni aşılar ve uygulama yolları alanında çalışmaya devam ettiği vurgulayan Dr. Erol şunları ifade etti:

"En önemli çalışmalar, yeni uygulama yolları ile aşı sırasında hissedilen ağrının yok edilmesine yönelik çalışmalardır. Ağız veya burun yolundan (inhaler tedavi) uygulama yöntemlerinin geliştirilmesi veya cilt içi uygulamalarının artırılmasına yönelik çalışmaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bunun yanı sıra, buzdolabında bulundurulması gerekmeyecek, oda sıcaklığında bozulmayan aşılar üzerinde de çalışmalar devam etmektedir. Gen mühendisliğinin katkısı ile muz gibi yenilebilen ama bağışıklık yanıtı da oluşturabilen aşılar üzerinde çalışılmaktadır. AIDS ve kanser gibi hastalıklar için de aşı çalışmaları devam etmektedir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim