• BIST 92.967
  • Altın 194,964
  • Dolar 4,7402
  • Euro 5,4995
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 27 °C
  • İzmir 30 °C

Çocuk Cinsel İstismarını Kitabında Anlattı

Çocuk Cinsel İstismarını Kitabında Anlattı
Kocaeli'de yerel bir gazetede yazı işleri müdürü olarak görev yapan Mevlüt Soysal, tecavüze uğrayan 9 yaşındaki bir kız çocuğunu, tecavüzcüsü ve...

Kocaeli'de yerel bir gazetede yazı işleri müdürü olarak görev yapan Mevlüt Soysal, tecavüze uğrayan 9 yaşındaki bir kız çocuğunu, tecavüzcüsü ve tecavüzcüsünü savunan avukatının hikayesini konu alan roman yazdı.

İzmit'te yerel bir gazetede Yazı İşleri Müdürü olan Mevlüt Soysal, yazarlık kariyerindeki 2. kitabı olan "Tek Tanıdığım Gökyüzü" adlı romanında, 9 yaşında tecavüze uğrayan bir kız çocuğunun başından geçenleri ve sonrasında yaşananları konu aldı. "Tek Tanıdığım Gökyüzü" adlı kitapta; tecavüze uğrayan kız çocuğunu, tecavüzcüsünü, tecavüzcüsünün ceza almaması için görev yapan avukatını ve tecavüzcünün eşinin yaşadığı psikolojiyi anlatılıyor.

'Tırnak içinde" adlı kitabının ardından ikinci kitabı olan "Tek Tanıdığım Gökyüzü'nü de raflarda okuyucunun beğenisine sunan yazar Mevlüt Soysal, konunun çıkış nedeni tecavüze uğrayan kız çocuğu olmasına rağmen romanın asıl kahramanının tecavüzcüyü savunan avukat olduğunu söyledi.

Neden avukatı romanlaştırdığına değinen Soysal, "Zor bir durumdur, bu gerçek. Fakat hukukçu için "savunma" olayın ne olduğunun ortaya çıkması, suçlunun hak ettiği cezaya çarptırılabilmesi için zorunluluktur. Ama takdir edersiniz ki tecavüzcünün daha az hapis yapması için verilen uğraş her hukukçu için normal görülmeyebilir. Toplumun da bu durumu yadırgadığı da bir realite. Bu çerçevede kitabın önemsenecek bir bölümünde "Hukuk mu, vicdan mı?" sorusunun cevabı aranıyor" dedi.

Kitaptaki ikinci konunun ise tecavüzcünün yaşadıkları olduğunu belirten Soysal, "Tecavüzcüyü yargılayalım da tecavüzcüyü oluşturan toplumu nasıl yargılayacağız?" Sorusu ve düşüncesi üzerinde yoğunlaşıldı. Diğer taraftan sorunun kaynağına ulaşmak için göç, ekonomi, hatta kentsel dönüşüm inceleniyor. Tecavüzcünün karısı da önemli. Kitaptaki tüm karakterlerin iğrendiği bir adamı hapishaneden çıkarmak isteyen bir kadının ruh hali inceleniyor" diye konuştu.

Son olarak kitabın ciddi bölümünde pedagoglar eşliğinde çizilen resimlerden yola çıkarak çocuğun psikoloji tahlili yapıldığına değinen Soysal, "Sonuç olarak bu kitap, pedefilinin oluşum evrelerini ve bir suça dönüşüm sürecini tüm detaylarıyla inceliyor. Tabii ki işin hukuk kısmı ayrıntılı bir şekilde yer alıyor" şeklinde konuştu.

Çocuk Cinsel İstismarını Kitabında Anlattı

Çocuk Cinsel İstismarını Kitabında Anlattı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim