• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 17 °C

CHP’li Balbay’dan Suriyeliler için ‘süt’ önerisi

CHP’li Balbay’dan Suriyeliler için ‘süt’ önerisi
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Türkiye'de bulunan Suriyeliler için "Mülteci Sütü Programı" uygulanmasını talep etti.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Türkiye'de bulunan Suriyeliler için "Mülteci Sütü Programı" uygulanmasını talep etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi veren Balbay, insanoğlunun 5 bin yıldır içtiği sütün bir yaşam mucizesi ve büyük bir besin değerine sahip olduğunu belirtti. Sütün insan yaşamındaki önemine dikkat çeken Balbay önergesinde süt üreticilerimizin yaşadığı sıkıntılar için şunları söyledi:

"Üreticilerimiz emek ve alın terleriyle, gece gündüz, kar kış, yağmur çamur demeden, doğal afetler ve her türlü ekonomik güçlükle üreticilik yapıyorlar. Bu olanaklar dâhilinde ürettikleri süt ile hem milli ekonomiye hem de kendi ekonomilerine büyük katkı sağlamaya çalışıyorlar. Ancak süt üreticilerimiz fiyat maliyet, talep kalite baskısı ile birde uluslararası ciddi rekabet baskısı altında adeta ezilmektedirler."

Balbay, Bakanlığa çözüm önerileri de sunan bir dille hazırladığı soru önergesinde üreticilerimizin başlıca ihtiyacı olan ve girdi maliyetlerinde önemli bir yer tutan veteriner hekim hizmetlerinin ve süt ırkı hayvanların suni tohumlama ücretlerinin Bakanlık tarafından karşılanmasını isteyerek, bunun sağlanıp sağlanamayacağını sordu.

Üreticiler için bir tüketim alanı açacak olan bir program öneren Balbay, "Süt üreticilerimizi desteklemek için İzmir Büyükşehir Belediyemizin uyguladığı "Süt Kuzusu Projesi', hükümetinizin uyguladığı "Okul Sütü Programı" gibi projelerden örnekle, Türkiye'de bulunan 2 milyon 541 bin Suriyeli mülteci için de "Mülteci Sütü Programı" uygulanmasını talimat eder misiniz?" ifadelerini kullandı.

Balbay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e yazılı olarak yanıtlaması isteğiyle şu soruları yöneltti:

"Köylü ve çiftçilerimize, özellikle süt üreticilerimize büyük girdi maliyeti olan veteriner hekim hizmetlerinin bedelsiz olarak bakanlığınız tarafından sunulmasını sağlar mısınız? Süt üreticilerimizin süt ırkı hayvanlarının üretilmesi için kullanılan suni tohumlama bedelinin bakanlık tarafından karşılanmasını uygun görür müsünüz? Süt üreticilerimizi desteklemek için İzmir Büyükşehir Belediyemizin uyguladığı "Süt Kuzusu Projesi', hükümetinizin uyguladığı "Okul Sütü Programı" gibi projelerden örnekle, Türkiye'de bulunan 2 milyon 541 bin Suriyeli mülteciler için de "Mülteci Sütü Programı" uygulanmasını talimat eder misiniz? Bakanlığınız ve bağlı kurum ve kuruluşları aracılığı ile üreticilerimizi desteklemek için neden müdahale alımları yapmıyorsunuz? Ülkemizde üretilen sütün süt tozuna çevrilerek daha uzun süre muhafaza edilmesi yönünde bir çalışmanız mevcut mudur? Süt üreticilerinin her yıl ürünlerini belli bir fiyatın altında satmamaları için neden taban fiyatı belirlenmiyor? Sektörün içinde bulunduğu sorunların giderilmesine ilişkin hangi plan, proje, teşvik ve eylemlerde bulunacaksınız?"

Cihan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim