• BIST 92.994
  • Altın 195,298
  • Dolar 4,7699
  • Euro 5,5071
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 30 °C

CHP'den çarpıcı iddia

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat bir belediye başkanının yasadışı dinleme yaptığını iddia etti.
CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, ulusal ve uluslararası yasal düzenlemelere aykırı yürütülen dinleme, izleme, kaydetme ve yayınlama gibi faaliyetlerin kimler tarafından hangi yöntem ve araçlarla yapıldığını tespit etmek amacıyla TBMM'de bir Araştırma Komisyonu kurulmasını önerdi.
 
Önergenin gerekçesinde, 6 mobil dinleme aracının kayıp olduğu, bunlardan ikisinin bir belediye başkanında, dördünün ise kimi siyasi yapıların elinde olduğu iddia edildi. Bu çarpıcı iddia dinleme yapan belediye başkanının kim olduğu sorusunun kulislerde dillendirilmesine neden oldu.
 
CHP'li Özbolat ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesi, ulusal ve uluslararası yasal düzenlemelere aykırı yürütülen dinleme, izleme, kaydetme ve yayınlama gibi faaliyetlerin kimler tarafından hangi yöntem ve araçlarla yapıldığını tespit etmek amacıyla TBMM'de bir Araştırma Komisyonu kurulmasını içeriyor. Önergenin gerekçesinde, şunlar kaydedildi:
 
"Haberleşme hürriyetinin ve özel yaşamın gizliliğine ilişkin anayasal hükümlerin çiğnendiğine yönelik sayısız iddia yargıya taşınmakta; ancak ülke gündemini uzun yıllardır meşgul etmekte olan bu konu, kamuoyunu rahatlatacak biçimde çözümlenmemekte. örtbas edilerek var olan endişeler ve güvensizlikler de büyütülmektedir. Son 10 yıllık Türkiye gerçeği göstermiştir ki; dinlemeler, adli ihtiyaçlardan öte siyasal hesaplaşma aracına dönüşmüş, hem muhalefeti hem de toplumsal ve ekonomik hayatı yeniden şekillendirmek üzere kullanılmıştır.
 
Bu bağlamda TİB, Emniyet, Jandarma ve MİT gibi yetkili kurumlar tarafından yasal şartlara dayanarak yapılması gereken dinleme ve kaydetme türü istihbari faaliyetlerin, farklı yapılar ve oluşumlar tarafından yasa dışı olarak özel amaçlar için yürütüldüğü görülmektedir. Türkiye'de 11 mobil dinleme aracı bulunmaktadır. 2013 yılında kurulan TBMM Haberleşme ve Özel Hayatın Gizliliği Araştırma Komisyonu'na bilgi veren emniyet yetkilileri, Observer olarak adlandırılan bu dinleme araçlarından altısının kayıp olduğunu, kayıp olan araçların ikisinin bir belediye başkanında diğer dördünün ise kimi siyasi yapılarca yine özel ve kayıt dışı dinlemeler için kullanıldığı bilgisini vermiştir. Anlaşılmaktadır ki, belirli bir süreyle sınırlandırılmış mahkeme kararına dayanmadan, hukuken yetkili kurumlar veya kayıp olarak nitelenen bu araçların kullanıcıları tarafından dinleme ve görüntüleme yapılmakta; aynı zamanda bu kayıtlar özel amaçlar ve çıkarlar için kullanılarak dijital ortamda servis edilmektedir. Kişiler arasındaki haberleşmelerin hukuka aykırı biçimde dinlenmesi, tespiti ve kayda alınması ile milletvekilleri de dahil olmak üzere her düzeyden devlet görevlisinin ve yurttaşın özel hayatının görüntülü veya sesli olarak kaydedilmesi ve yayınlanması gibi yasa dışı faaliyetler olağan hale gelmiştir."
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim