• BIST 94.662
  • Altın 193,342
  • Dolar 4,7549
  • Euro 5,4936
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 26 °C

CHP Adana Milletvekili Tümer: “Adanalılar’ın Raylı Sistem Yükünü Alın”

CHP Adana Milletvekili Tümer: “Adanalılar’ın Raylı Sistem Yükünü Alın”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, kapitalizmin gelişmesine paralel olarak kentlerdeki trafik yükünün, zaman ve ekonomik...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, kapitalizmin gelişmesine paralel olarak kentlerdeki trafik yükünün, zaman ve ekonomik kaybın arttığını, pek çok ekolojik alanın da tahribata uğradığını vurguladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın 2016 yılı merkezi yönetim bütçe kanunu tasarısı görüşmelerinde CHP grubu adına konuşan Tümer, kentlerimizde, erişilebilirlik, uygulanabilirlik, sürdürülebilirlik sağlayan; kültürel mirası, ekosistemi, çevre duyarlılığını gözeten ulaşım ana planlarına rastlamanın mümkün olmadığını kaydetti.

Konuşmasında Adanalılar'ın Hafif Raylı Sistem'den kaynaklanan sorunlarına da eğilen Tümer, bakanlığın Adana'yı borç yükünden kurtarması gerektiğini söyledi.

Çevre koruma ve geliştirme üzerine kurulu olmayan, kentsel değerleri yok sayan, insanı odak noktasına almayan bir ulaştırma sisteminin sürdürülebilir olamayacağını belirten Tümer, şunları söyledi:

"Günümüzde kentlerimizin var olan ulaşım dinamikleri bir yenilenmeyi zorunlu kılmaktadır. Oysa, bizdeki yenilenme ve dönüşüm konusu, bütünlüklü bir planlamanın sonucu olarak değil, "rant eksenli" bir anlayışla eşdeğer hale gelmiştir. Üstelik sadece mekansal ölçekte yapılan düzenlemeler de; ortak akıldan, estetikten, yaşanabilirlik ve sürdürülebilirlikten uzaktır. Plansız kentleşme, bireysel taşımacılığın öne çıkmasını sağlayan yatırımlar, köklü çözümlerin ertelenmesi ile hem kentlerimiz, hem de ülkemiz, maliyeti yüksek, güvensiz, çevreye ve ekolojiye saygısız bir taşıma sistemine mahkum olmuştur. Kentsel ulaştırma planlaması ve politikaları, araçlara değil, insanlara odaklanmalı; yatırımlar, araç trafiği ile tıkanan yolları açmak yerine insanların erişebilirliklerini kolaylaştırmalı, Ulaştırma yatırımları tekil olarak değerlendirilmemeli, bütüncül bir yaklaşımla ele alınmalıdır. Bu nedenle bir süre için noktasal çözümler getiren ancak sonuçta sorun yaratan katlı kavşak, yol genişletmeleri gibi yatırımlardan kaçınılmalıdır."

"RAYLI SİSTEMİ BAKANLIK ÜSTLENMELİ"

Adana'daki "Raylı Toplu Taşım Sistemi"nde olduğu gibi kentin geleceğine ilişkin önemli ve büyük projelerin karar verme süreçlerinde ve uygulama aşamasında geri dönülmez yanlışlar yapılmaması gerektiğini söyleyen Tümer, "Aslında, toplu taşımacılığın en önemli ve işlevsel araçlarından biri de metro ya da hafif raylı sistemdir. Dünyanın bütün gelişmiş kentlerinde metro, adeta bir ağ gibi kenti örmektedir. Bir başka ifade ile bir kentin gelişmişliğinde ilk ölçütlerden biri metrodur. Paris'in, Londra'nın Moskova'nın metro sistemlerinin eskiliği ve yaygınlığı, bu kentlerin neden gelişmiş sayıldığının kanıtıdır. Adana hafif raylı sistem süreci, proje ve finansman sorunu ile başlamış, güzergah yanlışı ile devam etmiş, öğrenci ve personelin yoğun olarak yaşadığı bölgelere ve Çukurova Üniversitesi yerleşkesine ulaştırılamamış ve işletmecilikteki ciddi sorunlarla bir başka kulvara evrilmiştir. 2014- 2018 yıllarını kapsayan, Onuncu Kalkınma Programı'nda "Belediyelerin uygun raylı sistem projelerinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca üstlenilmesine de imkan tanınmıştır" denmektedir. Adana hafif raylı sistemin yükü Adanalıların üzerinden alınmalıdır. Yapımına bir türlü başlanamayan ikinci etap için de bir an önce çalışma başlatılmalıdır. Akıncılar-Çukurova Üniversitesi ve Sarıçam'daki yeni stadyumu kapsayan ikinci etap raylı sistem güzergahı bir an önce hayata geçirilmelidir" diye konuştu.

DENİZCİLİK VE HABERLEŞMEDEKİ SORUNLARA İŞARET ETTİ

Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili olmasına karşın ekonominin itici gücü konumuna gelebilecek denizcilik sektöründe ve deniz taşımacılığında da büyük sorunlar yaşandığını ifade eden Tümer, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

"Türkiye'nin gemi ihracatı 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 19 gerilemiştir. Öte yandan; gerek yolcu gerek ise yük taşımacılığına elverişli olan ülkemizdeki liman yetersizliği, düzensizlikler ve sektörün entegrasyonunda yaşanan sorunlar gemi taşımacılığında istenen noktaya ulaşmamıza engel olmaktadır. Doğal kaynağımız olan kıyılara saldırılar sürmekte, kıyılarımız talan edilmektedir. Bakanlığın; kıyıların talanını önlemek için tek yapması gereken kendi hazırlattığı, "Ulaştırma Kıyı Yapıları Master Plan" çalışması ve 2010 yılında yayınladığı "Turizm Kıyı Yapıları Master Plan Çalışması Sonuç Raporu'na uymasıdır. Türkiye'de radyo frekansı ile baz istasyonlarının oluşturduğu elektromanyetik alanların uygulama sorunları da giderilmelidir. Baz istasyonlarının, hücrelerin kimyasını bozarak oluşturduğu etki, insan sağlığı açısından son derece risklidir. Bu bağlamda; Elektrik Alan Limit değerleri, bilimsel veriler, uluslar arası uygulamalar, Birleşmiş Milletler İhtiyatlık İlkesi dikkate alınarak ve öncelikli olarak sürekli yaşam alanları için yeniden belirlenmelidir. Yeni kurulacak cihazların hücreleri küçültülmeli, cihaz güçleri düşürülmelidir. Mevcut cihazların hücreleri için ise süre verilerek küçültülmeye gidilmelidir. Operatörlerin ortak istasyon kullanımı zorunluluğu uygulanmalıdır. Son olarak "muasır medeniyetler seviyesi'ni işaret eden Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün, gelişimi esas alan ilkeleri ışığında; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın 2016 bütçesinin, halk için, halktan yana kullanılmasını diliyorum."

CHP Adana Milletvekili Tümer: “Adanalılar’ın Raylı Sistem Yükünü Alın”

CHP Adana Milletvekili Tümer: “Adanalılar’ın Raylı Sistem Yükünü Alın”

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim