• BIST 110.932
  • Altın 174,417
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 26 °C

Çanakkale Zaferinin 101. Yıldönümü

Çanakkale Zaferinin 101. Yıldönümü
ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, Anadolu toprağının bereketini paylaşmaya açık olan pek çok kişi, savaş mağduru Suriyeli kardeşlerine bugün...

ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, Anadolu toprağının bereketini paylaşmaya açık olan pek çok kişi, savaş mağduru Suriyeli kardeşlerine bugün hem ülkesinin hem de evlerinin kapılarını açmıştır. Onları sahiplenip, kardeş olarak görüp, desteklemektedir. İşte bu "Çanakkale ruhu'dur" dedi.

Çalışkan, Çanakkali Zaferi'nin 101. yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Çanakkale Zaferi'nin tarihe mal olmuş, destansı hikayeleriyle yüzlerce yıl unutulmayacak ve nesilden nesile aktarılacak büyük bir zafer olduğunu belirterek, "Bu zaferin yıl dönümünde tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz" dedi.

Dönemin Rus ordusuna silah götürmek için boğazlara göz diken İngiliz kuvvetlerinin, Osmanlı'yı zayıf görerek toprakları ve inci gibi parlayan boğazları ganimet görüp ele geçirmeyi hayal ettiğini ve bu hayalinde başarılı olamadığını ifade eden Çalışkan, şöyle devam etti:

"Dünyanın dört bir tarafından toplama askerlerle saldıran devletler "Çanakkale Ruhu"nu karşılarında görünce köşe bucak kaçmak durumunda kalmışlardır. Geriye düşman askerlerinin ve Mehmetçiğin ibretlik hikayeleri kalmıştır. Canlarını ortaya koyan yiğitlerimiz, son derece zor şartlarda savaşmış, bir çoğu şehadet makamına ermiş, bir kısmı da gazi olmuştur.

Savaşın sonunda çıkan tablo bizim için zafer olurken, onlar için hezimet ve yenilgi olmuştur. Bu yenilgiyi hazmedemeyenler hala ülkemiz üzerinde oyunlarını sürdürmektedirler. Kandırılmış Anzak askerlerinin bizimle ilgili ön yargıları, bugün ülkemize ve insanlarımıza karşı oluşturulmaya çalışılan "algı" ve "yargı"ya çok benzemektedir. Oysa, tüm insanlığın kurtuluşu için gayretle çalışan Anadolu insanı, dünyanın dört bir yanındaki mazlumları ve yoksulları kendine dert edinerek onların yanlarında yer almaktadır. Dün bugün ve her zaman olduğu gibi."

Afrika'daki aç-susuz insanların sofralarına bir lokma yiyecek götürebilmek için çalışan yardım kuruluşlarının bu yargı ve algıların gerçeği yansıtmadığının bir başka açık göstergesi olduğunu belirten Çalışkan şunları kaydetti:

"Anadolu toprağının bereketini paylaşmaya açık olan pek çok kişi, benzer şartlarda yaşam mücadelesi veren savaş mağduru Suriyeli kardeşlerine bugün hem ülkesinin hem de evlerinin kapılarını açmıştır. Onları sahiplenip, kardeş olarak görüp, desteklemektedir. İşte bu "Çanakkale ruhu'dur. Halbuki, olumsuz algı üreten Avrupa, bu insanları "sorun" olarak görmektedir. Çanakkale ruhu ile tanışan pek çok Anzak askeri gibi bugün de ülkemize ve insanımıza düşmanlık besleyenler, geri adım atmak durumunda kalacaklardır. Terör ile saldırsalar dahi bu böyledir. Ve Tarih, Anzak askerlerinin not defterlerinden günümüze ulaşan satırları yeniden yazacaktır. "Keşke ateşkes bitmeseydi de karşı tarafla biraz daha sohbet etseydik."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim