• BIST 94.541
  • Altın 194,542
  • Dolar 4,7355
  • Euro 5,5009
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 21 °C

Bursa’nın Fethi Şenlikleri Sempozyumla Başladı

Bursa’nın Fethi Şenlikleri Sempozyumla Başladı
Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 12'incisi düzenlenen "Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri", Fatih döneminin anlatıldığı sempozyumla...

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 12'incisi düzenlenen "Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri", Fatih döneminin anlatıldığı sempozyumla başladı.

Tarihçilerin konuk olduğu sempozyumda, çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet Han'ın üstün kabiliyeti ve başarıları anlatıldı. Ayrıca Fatih devrini anlatan belgesel izletildi. Programa Osmanlı hanedanından Orhan Osmanoğlu da katıldı. Ayrıca yarın yapılması planlanan fetih yürüyüşünün güvenlik gerekçesiyle iptal edildiği bildirildi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "Osmangazi Belediyesi olarak 12 yıldır fetih şenlikleri yapıyoruz. 690 yıl önce fethedilen Bursa'nın tarihinin halk tarafından bilinmesi için başlatılan bu şenlikler her yıl daha geniş ve güzel bir şekilde icra ediliyor. Fetih yürüyüşümüz yarın saat 16:00'da olacaktı. Güvenlik kurulunun almış olduğu karar gereği tedbir açısından yürüyüşü yapmama kararı aldık. Yeniden aynı ruhla bu yürüyüşü sürdüreceğiz" dedi.

Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mutafa İsen, "Birinci Cihan Harbi, bizim açımızdan biraz hüzünle hatırlanması gereken, ama çok önemli bir savaş. Biz bu dünya harbinde bir imparatorluğu tasfiye ettik. Sadece bir imparatorluğu tasfiye etmekle kalmadık, aynı zamanda bir medeniyeti de tasfiye ettik. İkincisi birincisinden daha ağır bir travma; küllerinden yeni bir devlet kuruldu. Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Kuranlar, gayretle ve canları pahasına bunu bir noktaya taşımaya çalıştılar. Ondan sonra bayrağı devralanlar da ülkeyi güçlendirip bir noktaya doğru getirdiler. Tuğla üstüne tuğla konularak bugünlere gelindi. Mukayese etsek, Türkiye Cumhuriyeti'nin şuanda bulunduğu nokta Osmanlı Devleti'nin hangi aşamasına tekabül eder? Bence İstanbul'u fethetmiş bir Fatih Sultan Mehmed Han dönemi gibi değil, ama fethi gerçekleştirmeye hazırlanan bir aşamada olarak görüyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nin şu andaki durumu iyi. Geldiğimiz nokta itibariyle önümüz aydınlıktır" şeklinde konuştu.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, "Fatih Sultan Mehmet Han at sırtında ölen, şehit olan bir cihangirdir. Fatih'in ölümü Avrupa'yı çok sevindirdi. Özellikle papalık 3 gün çan çaldırdı. 3 gün şükür ayinleri yapıldı. Fatih Sultan Mehmet Han hiç silinmedi. Vefatından asırlar sonra da adından sürekli bahsettirdi" dedi.

Sempozyumun sonunda fetih sergisi açıldı.

Bursa’nın Fethi Şenlikleri Sempozyumla Başladı

Bursa’nın Fethi Şenlikleri Sempozyumla Başladı

Bursa’nın Fethi Şenlikleri Sempozyumla Başladı

Bursa’nın Fethi Şenlikleri Sempozyumla Başladı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim