• BIST 94.662
  • Altın 193,342
  • Dolar 4,7549
  • Euro 5,4936
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 26 °C

Burdurlu Haberciler, EXPO 2016’yı Gezdi

Burdurlu Haberciler, EXPO 2016’yı Gezdi
Burdur Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından habercilere " Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya" yaratmak amacıyla "Çiçek ve...

Burdur Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından habercilere " Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya" yaratmak amacıyla "Çiçek ve Çocuk" temasıyla düzenlenen EXPO 2016 gezisi düzenlendi. Haberciler, gezi programı kapsamında ilk olarak Burdur Gölü'nün çekilmesine dikkat çeken ve Lavanta Deresi Projesi'nin aktarıldığı Burdur Bahçesi'ni gezdi.

Burdur Bahçesi'nin EXPO 2016'nın favori projeleri arasında yer aldığını dile getiren EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül, "Expo 2016'da 56 tane ülke bahçesi var. Onun dışında da 40 tane il, ilçe ve kurumsal bahçeler var. Burdur'u da Burdur bahçesi olarak Lisinia ve Burdur Valiliği temsil ediyor. Expo'nun ruhunu ve temalarını en çok yansıtan bahçelerden birisidir. Geçen hafta Uluslararası Jüri bütün bahçeleri gezip, kontrol ettiğinde, en çok etkilendiği bahçelerden birisi olarak burayı söylediler. Bizim sürdürülebilirlik alt temalarımızla çok bağlantılı bir bahçe konsepti var ve Burdur Gölü'nün kuraklaşmasıyla ilgili dikkat çekmek istiyor. Bizim de çok beğendiğimiz çok desteklediğimiz bir projedir" dedi.

'ULUSLARARASI JÜRİDEN ÖVGÜLER ALDIK'

Expo 2016'da Burdur Bahçesi'nin projelerini oluşturan Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca, sürdürülebilirlik projeleri kapsamında Ulusllar arası jüri tarafından Burdur Bahçesinin övgüler aldığını söyledi. Burdur Valiliği, Burdur İl Özel idaresi, Burdur Gıda, Tarım ve hayvancılık İl Müdürlüğü ile Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi'nin Expo 2016 için birliktelik sağladığını anlatan Veteriner Hekim Öztürk Sarıca, " "Lisinia olarak, biz Lisinia Proje'nin gelebileceği son noktalarda olduğunu düşünüyoruz. Vali Beyin bize daveti ile Burdur Valiliği adına Lisinia olarak bir proje yazmamız istendi ve biz Expo'ya Valiliğimiz, Tarım İl Müdürlüğümüz ve İl Özel İdaremiz ile birlikte proje hazırlayarak katıldık. Bizim içim temalar önemliydi çünkü Expo'nun temaları bizim Lisinia olarak 12 yıldan beri yapmaya çalıştığımız temalarla aynı temalardı. Biz bunları başarmış olduğumuz için proje yazmak çok kolaydı. İzinlerimiz çıktı ve burada Sayın valimizin öncülüğünde Tarım İl Müdürlüğü ve Burdur İl Özel İdaresi'nin büyük katkıları ile biz bu bahçeyi özellikle Burdur'dan genel işçilerimiz ve Lisinia gönüllülerimiz ile birlikte kurduk. 3 hafta gibi bir sürede kuruldu bu bahçe, konsept çok önemliydi. Expo ruhuna baktığınızda, gerçekten bire bir örtüştüğünü göreceksiniz. Özellikle buraya gelen Uluslararası Jüri tarafından biz sürekli övgüler Aldık. Sanatçımız Durul Bakan da bize çok büyük destek verdi. Kendisi burada yapmış olduğu figürlerle, ağaçları bulunduğu şekliyle hiç traşlamadan kullandı, biz de aynı şekilde hiçbir şeyi modernize etmeden, olduğu gibi kullandık. Expo'nun asıl amacı sürdürülebilirlik, doğaya en yakın yeşil bir dünya yaratmak, Çocuk teması ile bunu yaşatabilmek. Şu anki temalarımızın uygun olduğunu düşünüyorum ve ben Lisinia'nın çok iyi bir yere geleceğini düşünüyorum. Zaten şu ana kadar gelen ziyaretçilerden de bunu görebiliyoruz. Önümüzdeki günlerde lavantalar açtığında görsel şölen haline gelecek. Lisinia destek ve hibe almadan şimdiye kadar bütün projelerini yaptı. Burdur için birlikte olalım dediler ve Burdur için birlikte olduk" diye konuştu.

'SUYUNUZ YOKSA YEŞİL DÜNYA YOK'

Burdur Bahçesi'ndeki konsepti anlatan Veteriner Hekim Öztürk Sarıca, Burdur Gölü'nün çekilmesi, Lavanta Deresi, Ardıç Projelerine dikkat çekildiğini ve konsepte Sanatçı Durul Bakan'ın eserlerinin de yer aldığını anlattı. Veteriner Hekim Öztürk Sarıca, "Suyunuz varsa yeşil dünya var, suyunuz yoksa yeşil dünya yok dolayısıyla burada özellikle Burdur Gölü'ndeki çekilmeye dikkat çekerek başlattığımız etkinliklerimize Lavanta Deresiyle sürdüğümüz konseptimizi buraya taşıdık ki eğer su tasarrufu yapılırsa sular olduğu gibi kalır, vatandaşlar içme suyu ve sulama suyu konusunda sıkıntı yaşamaz ve yeşil bir dünya, sağlıklı bir gelecek yaşatılır , biz bunun burada sinyalini vermeye , insanlara göstermeye çalışıyoruz. Akça Köyü'nden kuru söğüt ağaçlarımızı getir ki küresel ısınmadan en çok etkilenen ağaçlardır. Bizim için çok önemli Ardıç Projemiz vardı ki, özellikle ardıcın uzun yıllar yaşadığını biliyorsunuz, orada eski ev kalıntılarından söküp, getirdiğimiz ardıç ağaçlarını burada insanlara sergiledik" şeklinde konuştu.

Burdurlu haberciler, Burdur bahçesinin inceledikten sonra Expo'da yer alan bahçeleri de gezdi. Burdur Valiliği basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hasan Demirtaş'ın öncülüğünde Expo 2016'yı gezen haberciler, İstanbul, Nepal, Güney Kore, Ankara, Expo Çocuk Bahçesi, Expo Teknoloji Merkezi'ni inceleyerek görüntüler aldı. Keyifli geçen Expo gezisi, akşam yemeği ile sona erdi.

Burdurlu Haberciler, EXPO 2016’yı Gezdi

Burdurlu Haberciler, EXPO 2016’yı Gezdi

Burdurlu Haberciler, EXPO 2016’yı Gezdi

Burdurlu Haberciler, EXPO 2016’yı Gezdi

Burdurlu Haberciler, EXPO 2016’yı Gezdi

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim