• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 15 °C

BTSO-btü İş Birliği Daha Da Geliştirilecek

BTSO-btü İş Birliği Daha Da Geliştirilecek
İletişim sektöründe faaliyet gösteren firmaların temsil edildiği Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) 51. Meslek Komitesi'nin başkan ve üyeleri, Bursa...

İletişim sektöründe faaliyet gösteren firmaların temsil edildiği Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) 51. Meslek Komitesi'nin başkan ve üyeleri, Bursa Teknik Üniversitesi'ni (BTÜ) ziyaret ederek, üniversite-sanayi iş birliği alanında yapılacak çalışmalarla ilgili fikir alışverişinde bulundu.

BTSO 51. Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Çetinkaya, Komite üyesi Bestami Rıza Aray, BTSO Meclis Üyesi Gültekin Delen ve BTSO Sektörel İzleme Gelişim Müdürlüğü'nden Hakan Darılmazlar'dan oluşan BTSO heyeti, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir'i makamında ziyaret ettiler. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çopur, Doğa Bilimleri Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi (DBMMF) Dekanı Prof. Dr. Osman Kopmaz, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Kurt, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nurettin Acır, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Deniz Uzunsoy ile Üniversite - Sanayi İşbirliği Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (BTÜ-ÜSİGEM) Müdürü Doç. Dr. Ece Ünür Yılmaz da hazır bulunduğu ziyarette kentin iki önemli dinamiği BTSO ve BTÜ'nün, Bursa'nın gelişimine yönelik ortak çalışmalar yapması gerektiğinin altı çizildi.

BSTO 51. Komite Başkanı Mehmet Çetinkaya, ülkelerin ekonomik ve toplumsal yönden gelişiminde üniversite - sanayi işbirliğinin kaçınılmaz olduğunu belirterek sanayileşmiş ve sanayileşmekte olan ülkelerde bu iki kurum arasındaki işbirliğinin üst düzeyde olduğuna dikkat çekti. Sanayinin üniversiteyi ekonomik açıdan, üniversitenin de sanayiyi bilgi ve proje üretimi açısından beslemesi gerektiğini ifade eden Çetinkaya, bu iki kurum arasındaki bağların güçlendirilmesi için gelişmiş ülkelerde devlet kanalıyla mali destek programlarının uygulandığına dikkat çekti. Çetinkaya, henüz çok yeni olan Bursa Teknik Üniversitesi'nin gelişimi ve kente yaptığı katkıyı takdirle karşıladıklarını ifade ederek, BTSO'nun BTÜ ile işbirliği yaparak önemli çalışmalara imza atabileceklerine inandığını dile getirdi.

Rektör Prof. Dr. Arif Karademir de, BTÜ'de yapılan çalışmalar hakkında konuklara bilgi vererek, BTÜ'nün fiziki mekân açısından önemli kazanımlar sağladığını, öğrenci sayısının bine, lisansüstü öğrenci sayısının 250'ye, akademisyen sayısının da 90'a yaklaştığını kaydetti. Bursa sanayisi için öncelikle alanlarda yapılanmayı, akademik olarak güçlenmeyi ve kentin sorunlarına çözüm üreten, yeni nesil bir üniversite haline gelmeyi hedeflediklerini belirten Karademir, "Bursa Teknik Üniversitesi, akademik kadrosu, eğitimi, araştırma altyapısı, projeleri ile öncelikle Bursa'mızın hizmetindedir. BTSO tarafından yapılan bu ziyaretin çok daha kuvvetli ve uzun soluklu çalışmalar için başlangıç olacağına inanıyorum" dedi. Fikir alışverişinin ardından BTÜ-ÜSİGEM Müdürü Doç.Dr. Ece Ünür Yılmaz, BTÜ'de akademik personel durumu, bölümler ve araştırma projeleri konusunda bilgilendirme sunumu yaptı.

Ziyarette BTSO danışmanları arasında ve oda bünyesindeki kümelenmelerde BTÜ'den birer akademisyenin yer alması gerektiği görüşü benimsenirken, BTÜ'nün akademik personeli ve laboratuvarları ile sanayicilerin problemlerine çözüm bulmaya yönelik çalışmalar yapması kararlaştırıldı. İşbirliği çerçevesinde, BTSO'nun öncelikli projelerini üniversite ile paylaşması, sanayi odaklı tez ve araştırmaları desteklemesi ve üniversiteye yüksek puanlı öğrencilerin kazandırılması için de BTSO ve sanayicilerden burs desteği alınması konusunda fikir birliğine varıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim