• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 14 °C

Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu, Bölge Ekonomisini Masaya Yatırdı

Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu, Bölge Ekonomisini Masaya Yatırdı
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, yatırımların önündeki en büyük engelin terör olduğunu belirtti.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, yatırımların önündeki en büyük engelin terör olduğunu belirtti.

Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu üyesi oda başkanları, Bloomberg HT'de Sami Altınkaya'nın hazırlayıp sunduğu "Çıkış Yolu" programında bölge ekonomisini değerlendirdi.

Bartık, burada yaptığı konuşmada, bölge illeri arasındaki birlik ve beraberliği her ortamda vurguladıklarını ifade ederek, bu birlikteliği geliştirmek için fikir alışverişinde bulunduklarını dile getirdi.

Bölgede gerçekleştirilen yatırımlara dikkati çeken Bartık, terörün sadece bölgenin değil dünyanın sorunu olduğunu, bu sorunun el birliğiyle giderileceğini söyledi.

Ülkenin son dönemde içinden geçtiği önemli sorunlara vurgu yapan Bartık, "Bu sorunların başında da terör gelmektedir. Terör, yalnızca bölgemizin veya ülkemizin değil tüm dünyanın sorunudur. Bu konuda hepimiz mağduruz, tüm dünya bundan zarar görüyor. Yatırımların önündeki en büyük engel de terördür. Kesinlikle bu zararı birlik ve beraberlik ile yok edeceğimizi düşünüyorum. Her zamankinden daha çok birbirimize bağlanmalıyız.Bu platformda sorunların çözümü için çok önemlidir" dedi. Şehirlerin birbiriyle yarışmasının doğal olduğunu ifade eden Bartık, "Biz artık bölge olarak Türkiye'nin diğer bölgeleriyle, Çin'in ve Hindistan'ın bir bölgesiyle rekabet etmek zorundayız. Bunun içinde birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var" dedi. Bartık, Suriyelilerin çalışma iznine de değinerek, "Suriyelilerin yüzde 10 kota ile çalıştırılması iş dünyasını memnun etti. Bu bölgemiz için umut vericidir. Bu çalışmaya Platform üyesi oda başkanlarımız de destek oldu" diye konuştu. Gaziantep'in gastronomi dalında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) "Yaratıcı Şehirler Ağına" girdiğini anımsatan Bartık, "Bu gelişme şehrimiz ve bölgemiz için gurur vericidir. Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Platform olarak turizme katkı sağlamak istiyorduk, bu katkıyı UNESCO değeriyle artıracağımıza inanıyorum. Bölgemiz eşsiz damak tatlarına sahip, bu gerçek yadsınamaz. Diğer şehirlerin de UNESCO'ya dahil olması için elimizden geleni yapacağız. Bölgeye gelen yerli ve yabancı turist, UNESCO'lu Gaziantep'e değil, UNESCO'lu bölgeye gelecek. Bölgenin turizm başarısı için bunu yapmak zorundayız" ifadelerini kullandı. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sabri Ertekin de terörün birlik ve beraberlikle çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, bu sorunun en kısa zamanda çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Üretimin önünün açılması halinde Türkiye'nin de önünün açılacağını vurgulayan Ertekin, bunun için de güvenliğin sağlanması gerektiğini dile getirdi. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük ise terörün ve fakirliğin en büyük panzehirinin öncellikle teşvik yatırım ve istihdam olduğunu söyledi. Karaküçük, "Gerek Güneydoğu Anadolu Bölgesi gerekse bizim bulunduğumuz bölge, Ortadoğu'daki savaş politikaları nedeniyle en çok mültecilerin yaşadığı bölge. Terörü kısmen hisseden bir bölge. Dolayısıyla Türkiye'de yeni bir teşvik modelinin yazılması lazım. Bu bölgenin de biraz daha pozitif anlamda korunması lazım. Ayrımcılık yapılması lazım. Bu bölgede terörün bitmesini istiyorsak bölgede kalkınma istiyorsak, bölgede yatırım istiyorsak, mutlaka bizi 2023 vizyonuna taşıyacak daha efektif, yeni bir hikaye yazacak teşvik politikasına ihtiyaç var" dedi. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin de Antakya'nın büyük bir Suriye nüfusunu barındırdığını belirtti. Suriyelilerin başta dil olmak üzere mesleki eğitimlere tabi tutulmasını isteyen Çinçin, Suriyelilerin iş hayatına katılmalarını sağlayan yasanın çıkmasının da kendilerini mutlu ettiğini kaydederek, "Yüzde 10 kotası güzel ama bulunduğu şehirde çalışma mecburiyetinin genişletilmesini bekliyoruz" diye konuştu. Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu da bölgenin en büyük sorununun terör olduğunu söyledi.

Adıyaman'ın önemli yer altı zenginliklerine sahip olduğunu ifade eden Uslu, dünya mermer rezervinin yüzde 4'nün Adıyaman'da olduğunu kaydetti. Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erdal Öndeş ise 90 bin nüfuslu Kilis'te 110 bin Suriyelinin yaşadığını belirterek, "Suriyelilerin ilimizde istihdam edilmeleri çok zor gözüküyor. Bu insanların başka şehirlerde de çalışması hem bizim hem de Suriyelilerin rahatlatacaktır" dedi. Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Teke de Osmaniye'yi lojistik merkezi yapmak için çalıştıklarını bu çalışmanın tamamlanması halinde şehrin önemli bir aktarma noktası olacağını kaydetti. Platform üyeleri, programın ardından Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i ziyaret ederek, Platform'un çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu, Bölge Ekonomisini Masaya Yatırdı

Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu, Bölge Ekonomisini Masaya Yatırdı

Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu, Bölge Ekonomisini Masaya Yatırdı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim